UA-96202959-1

Kategoriler

BANYOLARI HAMAMA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

  • 0,00TL


Banyonuzda hamam keyfi mi istiyorsunuz,4 günde banyonuzu hamama çeviriyoruz. Hem banyo hem hamam.TÜRK HAMAMI TARİHİOsmanlı dönemi öncesi hamamlarGünümüzde Tarihçiler ve araştırmacı arkeologların kaydettiği bilgilere göre eski  Mezopotamya, Babil, Hindistan ve eski Mısır’da insanlar arınmak, yık...

Banyonuzda hamam keyfi mi istiyorsunuz,4 günde banyonuzu hamama çeviriyoruz.
Hem banyo hem hamam.

TÜRK HAMAMI TARİHİ

Osmanlı dönemi öncesi hamamlar

Günümüzde Tarihçiler ve araştırmacı arkeologların kaydettiği bilgilere göre eski  Mezopotamya, Babil, Hindistan ve eski Mısır’da insanlar arınmak, yıkanmak için evlerinden farklı olarak ayrı yerlerde bağımsız binalar inşa edilmiştir. Ancak bu yapılarda büyük hacimli binalar inşa edilmesi, kendinden ısıtmalı bir sistemin bulunması ve sıcak suyunun akıyor olması Romalılar dönemine rastlıyor. Evleri ısıtmak için kullandıkları alttan ısıtmalı bir tür kalorifer yapısını yıkanma binalarına uyguluyorlar ve ağırlıklı olarak mermerlerin kullanıldığı “Roma Hamamı” ortaya çıkıyor. Daha sonra Osmanlı kültürü ve mimarisinin etkisiyle geliştiği için “Türk Hamamı” olarak biliniyor ama yine de hamamın temeli konusunda Roma’nın ve Roma hamamının büyük bir payı vardır..

Roma döneminde hamamın mimarisi

M.Ö. 1. yy’da Roma’da anıtsal hamam binaları yapılmış. M.Ö. 33 yılında 170 adet genel hamam olduğu kayıtlı. Roma’da hamam binası; heykel, yüzme havuzu, büyük bahçe ve kütüphanelerin olduğu, spor yarışmalarının yapıldığı, bayramlarda şiir okunup, şarkı söylenen büyük bir kompleks özelliğini taşıyor. Kalıntıları hala görülebilen bir Roma Hamamı olan Diclaotianus dünya tarihinde yapılmış en büyük hamam olarak biliniyor. 11 hektarlık, yaklaşık bir futbol sahasının 14 katı büyüklüğünde bir alanı kapsıyor. Side, Efes ve Türkiye’deki antik kentlerde de Roma hamam kalıntılarına rastlayabilirsiniz.

Roma İmparatorluğu ile Osmanlı dönemi arası hamamın tarihi gelişimi

Roma uygarlığının yayıldığı tüm coğrafyada, İspanya, İngiltere, Kuzey Afrika ülkeleri ve Anadolu’da Roma Hamamı etkilerini görebilirsiniz. İmparatorluğun çöküşü ile hamam kültürü farklı uygarlıklarda devam ediyor. 15. yy’ın sonlarına kadar Endülüs’te anıtsal hamam binalarına rastlanabiliyor. Sonrasında bu kültür Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlı döneminde devam ediyor.

Hamamın Osmanlı kültürüne etkileri

Hamam dilden edebiyata ve gündelik hayata kadar Osmanlı kültüründe ağırlıklı bir yer tutar. Kadınlar ve erkekler yıkanmak için hamama gider. Kadınların sosyalliği açısından önemlidir. Perşembe akşamları hamama gitmek, bayramlardan önce arife gecesi hamamların sabaha kadar açık olması –ki bu günümüzde de devam ediyor- gibi gelenekler var. Anadolu’da çok eski zamanlardan beri bir hamam kültürü vardı. Ama bu kültüre hem güncellik hem de ölümsüzlük katan, Türk hamam geleneğidir. Her ne kadar günümüzde hamamlarda hijyen bulunmuyor, evlerde küvet ve jakuzi gibi gereçlere rağbet ediliyorsa da, bu daha çok büyük şehirlerde görülmekte, Anadolu’da ise bu gelenek yüzyıllardır olduğu gibi güncelliğini korumaktadır. Türkler Orta Asya’da yaşarken varolan hamam geleneklerini göç ettikleri Anadolu’ya da taşıdılar. Kendilerinden önce yaşayanların bıraktığı mermer hamam kültürünün üzerine kendi geleneklerini yerleştirdiler. Zaman içinde ise çok özel günlerin kutlandığı yerler hamamlar oldu. Bugün bile devam eden kadınlar için “gelin hamamı”, “loğusa hamamı”, “bebeğin kırk hamamı”, “adak hamamı”, “yas alma hamamı” erkeklerde ise “damat hamamı”, “sünnet hamamı”, “asker hamamı” ve “bayram hamamı” güncelliğini korumakta, Anadolu’nun neresine gitseniz, büyük şehirler dahil bir tören olarak yerine getirilmektedir. Osmanlı Türk hamamları genelde mermer dokularla duvar kaplamaları yapılmış duvarlarda altıgen Selçuklu veya Osmanlı mimarisi ile bezenmiş olan Kütahya ve İznik çini desenli seramik karolar ile döşenmiştir. El dekor olarak çiçek motifleri ve arap mimarisinden esinlenerek kültürümüzde yer alan geometrik desenli çini karolar kurna arkası pano olarak yerini almaktadır. Türk hamamı çini süsleme dekorları artık her hamamda çini dekorasyon olarak geçmişten beri kullanılmaktadır.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: usta_fayans_ustası_tesisat_tadilat_bahçe_banyo_yenileme_laminat_parke_dekorasyon_tadilat_dekorasyon_fikirleri_mimar_iç_mimar_boya_stil_style_renk_boya_colors_mimar_iç_mimar_interior_mutfak_ev_evimgüzelevim_banyo_bathroom_yatak_odası_salon_dizayn_oturmaodası_çocukodası-usta_vitra_