19,99 ₺ KDV Dahil
29,99 ₺ KDV Dahil
1 2 3 >

Ampuller

Ampul; ev ve iş yerlerinde aydınlatma amacıyla kullanılan özel çözümlerden bir tanesidir. Aydınlatma güçleri farklı olan ampullerin kullanılacakları alana ve amaca göre belirlenmeleri gerekmektedir. Siz de yaşam alanınızda aydınlatma konusunda en ideal seçeneklerden yarar sağlamak mı istiyorsunuz? O halde ampuller arasında nasıl bir seçim yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Zira aydınlatma konusunda yetersiz bir çözüm sizi yeni harcamalara sevk edecektir.

Ampuller hem iç mekân hem de dış mekânda kullanılabilen oldukça fonksiyonel ürünlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikleri ve kalitesi de artan ampullerle alakalı siz de en ideal çözümlere ulaşabilirsiniz. Renk, model ve elektronik özellikleriyle fark yaratan aydınlatma ekipmanlarında sizleri nelerin beklediğine daha yakından bir göz atalım!

Ampullerin Özellikleri

Ampul satın almanın ilk ve en önemli zorluklarından bir tanesi doğru seçeneği bulmaktadır. Zira elektronik bir ekipman olan bu aydınlatma çözümlerinde sizleri bekleyen birbirinden değerli detaylar vardır. Bu noktada ne tür seçeneklerle karşı karşıya olduğunuzu saptayarak kaliteden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Aşağıda en çok tercih edilen ampuller ve özelliklerine bir göz atabilirsiniz.

LED Ampul

Ampuller arasında en çok tercih edilen model LED olmuştur. Son dönemde gerek elektrik tasarrufu gerekse de güçlü bir ışık kaynağı olması nedeniyle tercih edilen bu ekipmanların özelliklerine daha yakından bir göz atmak gerekir. Böylelikle hem kaliteli hem de sonuç odaklı seçeneklere ulaşmak mümkün olacaktır.

  • LED ampuller yarı iletken özelliklere sahiptir,
  • Aydınlatma konusunda silikon sayesinde avantajlar sağlar,
  • Farklı açılara göre ışık verebilirler,
  • Yüksek akıma karşı dirençli olduğundan kolay kolay hasar görmezler,
  • Farklı renklerle kullanıcıların beğenisine sunulurlar.

 

Siz de bir ampul seçiminde bulunacaksanız LED modelleri bir değerlendirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Rustik Ampul

 

Görüntü itibariyle farklı özelliklere sahip ampuller arasında kabul edilen Rustik ampullerin özellikleri de LED ve diğer ampullere göre farklıdır. Dekoratif özelliklere sahip olmalarının yanı sıra aydınlatma amacını da fazlasıyla yerine getirirler. Bu kapsamda renk ve model konusunda rustik ampullerin de oldukça başarılı seçenekler olacağından söz edilebilir. Yaşam alanınızda ihtiyaç duyduğunuz aydınlatma için rustik ampul tercihinde bulunabilirsiniz. Rustik ampullerde en dikkat çeken modellerden biri de CAta Rustil Led Kıvrık Buji’dir.

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Ampul kullanımı insan yaşamının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olurken kullanım yoğunluğuna bağlı olarak ürün çeşitliliği de hayli fazladır. Bu nedenle de bir ampul satın almak istiyorsanız sizi ne tür seçeneklerin beklediğini değerlendirmeye başlamalısınız.  Ampuller arasında ilk seçenek yuvarlak modellerdir. Yuvarlak ampuller görsel açıdan başarılı olurken ışığın yayılması noktasında da özel çözümler sunmayı başarır. Bu ampul türlerinin yanı sıra armut ve spiral şeklinde ampullerin de kullanımda olduğunu ifade etmek mümkündür. Ampullerin şekil bakımından türlerinden söz ettikten sonra duy kısmının hangi standartta olduğuna da göz atmak gerekir. Zira bağlantıları evinizde kullanılan duy tipine uygun olmayan bir ampul ne kadar kaliteli olursa olsun sizin için doğru bir seçim olmaz. Evlerde ve iş yerlerinde en çok tercih edilen duy sistemleri E27 ve E14 olarak bilinmektedir. E14 daha ince bir duy sistemi olsa da seçim yaparken evinizdeki duyları kontrol etmeniz gerekir. Enerji verimliliği bakımından değerlendirme yapıldığında ise akla gelen ilk seçenek sarı ampul olur. Bu ampuller elektriğin daha çok harcanmasına neden olmaktadır. Sarı ampullerin yeni teknoloji ile donatılan Filament modelleri ise A++ enerji tasarrufu sayesinde elektrik giderlerini olumlu yönde etkiler.

Kullanım Süresi Bakımından Ampuller

LED ışık ya da LED lamba olarak da anılan ampullerin kullanım süresi bakımından çok daha avantajlı olacağından söz etmek gerekir. Geçmişte kullanılan sıradan ampuller yoğun kullanım nedeniyle patlamaktaydı. Bu durum da sürekli olarak yeni bir ampul satın alınmasını gerekli kılmaktaydı. Ancak yeni nesil LED ampul ve diğer ampuller bütçenizi de doğru bir şekilde planlamanızı sağlar. Böylelikle sürekli ampullere para ödemenize gerek kalmadığı gibi ampul değişimi için bir elektrikçiye de ihtiyacınız kalmayacaktır.

Ampul Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ampul, aydınlatma konusunda vazgeçilmezlerden bir tanesi olurken ampuller arasından seçim yapmak da hayli değerlidir. Hangi ampulün daha kaliteli seçenekler sunacağını belirlemek adına dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. 

Ampul alışverişi esnasında dikkat edeceğiniz ilk detay ışık değeridir. Genellikle Lumen ya da Kelvin ile ifade edilen bu değer arttıkça ampulün yaydığı ışık da artmaktadır. Ampul ambalajları üzerinde bulunan bu değerleri karşılaştırarak hangi ürünü satın alacağınıza karar vermelisiniz. Ancak unutmamanız gereken bir detay var ki Kelvin ve Lumen birbirine eş birimler değildir. Bu nedenle de aradaki farkı dikkate alarak seçim yapmanız sizin adınıza daha değerli sonuçları öne çıkaracaktır.

Seçim yaparken dikkate almanız gereken hususlardan bir tanesi de Volt değeridir. Türkiye’de kullanılan farklı Volt seviyeleri olsa da evlerde 220 Volt tercih edilmektedir. Şebekeden gelen bu elektriğe uygun olan ampullerden birini satın almanız gerekir. Elektrik sarfiyatını da etkileyen Watt gibi değerleri de göz ardı etmemeniz sizlerin avantajına olacaktır. 

Ampul Fiyatları

Alışveriş konusunda en çok merak edilenlerin başında fiyatlar gelir. Nitekim ampuller de bu konuda en özel seçeneklerden bir tanesi olmayı başarır. Siz de bir ampul satın almak ve en ideal seçimi istiyorsanız mutlaka fiyatları dikkate alarak hareket etmelisiniz. Böylelikle ampul alışverişinde kusursuz bir sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır. 

Ampullerin kalite ve performans konusunda farklılaşması fiyatları de doğrudan etkiler. Örneğin Osram Led Ampul satın almak istediğinizde kalite yüksek olduğundan performans ve dolayısıyla da fiyat daha fazla olacaktır. Bunun için de Osram 8,5W Beyaz LED ampul seçimi yapmalısınız. Size en uygun ürünün hangisi olduğunu belirleyerek doğru seçime kapı aralamalısınız. Doğru ampul seçmenin ayrıcalığını elektrik faturanızda somut bir şekilde görebileceksiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR