3.238,99 ₺ KDV Dahil
3.809,99 ₺ KDV Dahil
79,90 ₺ KDV Dahil
89,90 ₺ KDV Dahil
1 2 3 ... 34 >

Ahşap ve İnşaat

Bir yapı inşa etmek, belirli süreçlerden meydana gelir. Bu süreçlerin tamamında belirli mühendislik ve statik hesaplarının yapılması gerektiği gibi kaliteli ve dayanıklı malzemeleri seçmek de önem taşır. İnşaat yapı malzemeleri, çeşitli alt başlıklardan oluşur. Bu malzemelerin tamamı, inşaatın proje ve tasarım aşamalarında kararlaştırılan ürünlerdir. Malzemelerin öncelikli olarak neler olduğu kararlaştırıldıktan sonra adedine, tedarikçilerine ve kalitesine göre seçenekler belirlenir. Daha sonra bu malzemelerin fiyat - performans oranları araştırılır ve son karar verilmiş olur. Yapının ahşap ağırlıklı inşası planlanıyorsa statik ve estetik denge, altyapının ahşapta deformasyon yaratmaması gibi önemli kriterler belirleyicidir. Ahşap yapı türlerinde laminat parke harç malzemeleri gibi detaylı malzeme araştırması yapılmalıdır.

Yapı Malzemeleri Nelerdir?

İnşaat yapı malzemeleri ve dış olarak ikiye ayrılır. İnşaatın ana malzemeleri kabaca yapı malzemesi olarak tanımlanan malzemelerden oluşur. Tuğla, çimento ve diğer harç malzemeleri inşaatın ana yapısını oluşturur. Ahşap ağırlıklı yapılarda da öncelikli olarak yapının depreme ve çeşitli doğa olaylarına karşı sağlam hesaplamalarla, doğru bir mimari proje ile inşa edilmesi gerekir. İzolasyon malzemeleri yapının dış etkenlere karşı izolasyonunu sağlar. Yalıtım malzemeleri olarak da bilinen bu ürünler, insanların güvenlikli ve korunaklı bir ortamda yaşamaları için gereklidir. Su yalıtım malzemeleri ile inşaat altyapısında kurulacak olan su tesisatında oluşabilecek bir su kaçağının tüm binaya dağılmasını önler. Bunun yanı sıra, dairelerdeki su baskınlarının da komşu dairelere nüfuz etmesini engeller. Tesisat malzemeleri arasında özellikle satın alınması gereken yalıtım ürünleri arasında olan ısı yalıtımı yapı malzemeleri ise binanın ısı izolasyonunu sağlar. Hem iç hem de dış mimaride kullanılması gereken yalıtım malzemeleri bulunur. Kaliteli bir inşaat için tüm bu malzemelerin kullanılması, yapının kurulacağı bölgedeki iklim koşullarına, rüzgar ve yağmurun sertlik derecelerine göre belirlenir.

İnşaat ve İzolasyon

Ses ve ısı yalıtımında dikkat edilecek hususlar nelerdir ve malzemelere nasıl karar verilir? Isı, ses gibi iletimin yayılarak gerçekleştiği durumlar, bina içindeki izolasyon ile yakından ilgilidir. Bu transferler, iç ve dış cephe izolasyonları ile dairenin zemini, odaların duvarları ve kapılar gibi farklı bölümlerin yalıtımları ile gerçekleştirilir. Yani hem ana inşaatta hem de iç yapıda çeşitli yalıtım elemanlarının kullanılması önem taşır. Ana inşaatta, bina mantolama işlemleri için yeni nesil yalıtım materyalleri kullanılır. Çeşitli panel, poliüretan köpük gibi yapı elemanları ana inşaatta oldukça büyük avantaj sağlar. Ayrıca kaba inşaat tamamlandıktan sonra kullanılan cephe kaplama ürünleri ile sıvası yapılmış duvar kaplanabilir. Böylelikle binanın dış yüzeyi, boya kullanılmadan estetize edilir. Cephe kaplama ürünleri kullanılan binalarda ekstra izolasyon malzemesi kullanılmasına da gerek yoktur. Cam ve kapılarda izolasyon için kapı ve pencere bantları çok kullanışlıdır. Özellikle ses yalıtımı için akustik yalıtım malzemelerine bakmak önemlidir. Akustik piramit sünger ya da yumurta sünger çeşitleri ile odanın ekstra ses yalıtımı kolaylıkla sağlanabilir.

Tesisat ve Tamir Bağlantı Malzemeleri

Tesisat, bina içindeki altyapı sistemlerinin tamamına verilen isimdir. Tatlı su temininden atık drenajına, gaz borularından sulama pompalarına kadar çok geniş bir yelpazede değerlendirilir. Eski tip binalarda genellikle galvaniz veya metal tesisat malzemeleri kullanılırken yeni nesil yapıların tamamında plastik boru gibi malzemeler kullanılır. Dayanıklı plastikten üretilen yeni nesil malzemelerin bağlantı araçları da aynı ham maddeden üretilir. Bu malzemelerden bazıları şöyle listelenebilir:

  • Manşon: İki boruyu birbirine eklemek için kullanılır.
  • Dirsek: Tesisatta yönü ve doğrultuyu değiştirir.
  • Nipel: İçten dişli iki malzemeyi birbirine bağlar.
  • Hortum rekoru: Hortumların uçlarına takılan malzemedir.
  • Dip klapesi: Pompanın hava yapmaması için kullanılan üründür.
  • Te Boru: Yön değiştirici olarak kullanılır.
  • Pislik tutucu: Akışkan içindeki pislik ve tortu gibi yabancı parçaları filtreleyip biriktirir.
  • Küresel vana: Tesisat sisteminde akışı kesmek için ya da tekrar ayarlamak amacıyla kullanılır.
  • Çekvalf: Sıvının akış yönünü geri döndürmemek için kullanılır.
  • Kelepçe: Boruların birbirine sabitlenmesi ya da bir yere sabitlenmesi amacıyla kullanılır.

Boya ve Boya Malzemeleri

Boyalar dış cephe ve iç cephe boyaları olarak ikiye ayrılır. Dış cephe boyaları, binaların dış yüzeylerini sert hava koşullarına karşı korumak için üretilir. Boya türleri, bazlarına göre farklılaşır. Akrilik boyalar, yağ ve su bazlı boyalar, silikon ve elastik gibi ürünler boya çeşitleri arasındadır. Dış cephe boyaları silikonludur ve su iticiliği yüksektir. Şiddetli yağışlarda bina yüzeyini korur. Boya türleri parlaklıklarına göre de ayrılır. Parlak boyalardan mat boyalara kadar değişken ürünler bulunur. Bu boyaların tamamı suyun boyayı aşarak alt katmanlara inmesini engeller. İç mekan boyalarda da duvarların nem tutma oranları, küflenme ihtimali gibi riskler göz önünde bulundurularak satın alınır. Boya için gerekli malzemeler nelerdir? İç mekan badana için boya aletleri arasında en çok kullanılanı boya ruloları ve boya fırçası çeşitleridir. Geniş mekan boyamalarda boya tabancası ile daha kolay işlem yapılır. Duvarın bitişi, köşenin dönüşü gibi özel bölgelerde bu bölgeye uygun şekilde tasarlanmış fırça ve rulolar kullanılır. Boyama işlemlerinin temizlenmesi ya da bazı boyaların inceltilmesi için kullanılan tiner de boya katkı malzemeleri arasındadır. Ahşap nasıl boyanır/temizlenir sorusu aklınızı meşgul ediyorsa bilinmesi gereken birkaç husus vardır. Ahşap boyama için, ahşabı deforme etmeyecek bazla inceltilmiş boyalar kullanılmalıdır. Bu boyalar, ahşabın nefes alabileceği şekilde gözenekli ve ince olmalıdır. Temizlik için ise ahşap temizliğinde kullanılan özel deterjanlar ya da sabunlarla köpürtülen ılık su ve yumuşak bir bez kullanılır.

Kapı Modelleri Nelerdir?

Kapı çeşitleri, evin iç dekorasyonunda oldukça önemli bir yer tutar. Çelik kapı modelleri ile dairenin ana girişinin güvenliği sağlanır. Özellikle ahşap ağırlıklı inşaatlarda laminat parke gibi yer döşemeleriyle, kapının renk ve tarz olarak uyumu estetik bir görüntü yaratır. Ses ve ısı yalıtımında da önem taşıyan kapılar, şık görünümünün yanı sıra dayanıklı oluşu ile de dikkat çeker. Dekorasyonun öznelliğinin yanı sıra mekan boyutlarına göre hangi kapının kullanılacağına karar verilir. Çift tarafa açılan, panel kapılar ve akordeon tarzında kullanılan ya da sürgülü kapı modelleri ile mekan kullanımında kolaylık sağlar. Bina inşasının son aşamalarında takılan kapılar, duvara monte edilirken ara köpük gibi yalıtkan maddelerle sabitlenir. Bu maddeler kapının duvara tutunmasını sağlarken, zaman içinde şişerek kapı ve duvar arasında boşluk kalmayacak şekilde kendini sabitler. Ahşap yapı inşaatlarında ahşap boya kapı modelleri de oldukça sık kullanılır. Kepez Yapı Market ürünleri ile kaliteli ve dayanıklı ahşap yapı ve inşaat malzemelerine ulaşmanız hem çok kolay hem de çok hesaplıdır.