ÇİMENTO NEDİR?

Çimento, birçok alanda kullanılan bir tür yapı malzemesidir. İsmi İtalyanca cemento kelimesinden türetilmiştir. Üretim aşaması kireç ile benzerlik gösterse de kendi içerisinde farklı işlemlere tabi tutulur.

Doğal kalker taşı ya da kil materyali belirli bir sıcaklık altında tepkimeye sokulur. Sonrasında ısınan bu materyaller öğütülerek kullanıma hazır hale getirilir. Killi kalkerlerin özel yöntemlerle fırınlarda pişirilip ezilmesi sonucu meydana getirilmektedir. 

Hassas bir ürün olması nedeniyle su katılınca hızlıca kuruyup sertleşen bir yapıya sahiptir. Kül renginde ve toz halde olabileceği gibi beyaz ve siyah renkli çeşitleri de bulunmaktadır.

Bağlayıcılık özelliği oldukça güçlü bir üründür çimento. Fakat bağlayıcılık özelliğine kavuşabilmesi için su ile tepkimeye girmesi gerekir. Bu da bilimsel olarak onun hidrolik bağlayıcı olarak sınıflandırılmasına sebep olur.

Çimentonun üretim aşamasında farklı yöntemler bulunuyor olsa da en sık tercih edilen yöntem kuru üretim yöntemidir. Bu yöntemin oldukça zahmetli bir iş olması, yapı malzemesini daha değerli bir madde olarak kılar. İhtiyacınız olan yapı malzemesini temin etmek ve bu konuda detaylı bilgi almak için Kepez Yapı Market’in satıştaki ürünlerini inceleyebilirsiniz. 

Çimento Çeşitleri ve Özellikleri

Çimentolar belli üretim standartlarına uygun şekilde üretimi sağlanan maddelerdir. Günümüzde aktif olarak kullanılan ürün çeşitliliği şu şekilde gruplandırılabilir:

  • Portland: Ham maddesinde %95 oranında klinker madde bulunması sebebiyle günümüzde en sık tercih edilen türüdür. Halk arasında diğer bilinen ismi ise siyah çimentodur. Tek başına kullanımının yanında farklı türleriyle de karışıma müsait olması sebebiyle betonun olduğu hemen hemen her yerde siyah çimentonun izi vardır.
  • Portland Kompoze: Duvar ve sıva yapımının yanında daha fazla direnç gerektiren yapıların üretiminde kullanılır.
  • Cüruflu: Hammaddesinde bulun fırın cürufunun yüksek oranda olduğu türlerden biridir.
  • Puzolonik: Yapı maddesine alçı taşı eklenen bir türüdür. Bu sayede priz süresi daha da uzatılmış olunur.

Kullanım alanına göre doğru ürünü seçmek, yüksek performans ve düşük maliyet açısından oldukça önemlidir. Yanlış ürün uygulaması, firmalara uzun vadede istenmeyen sorunlarla karşılaşmalarına sebep olabilir. Seçim yaparken kullanım alanınıza ve ürünün özelliklerine dikkat etmeniz verimli sonuç almanız açısından oldukça etkilidir.

Kullandığınız malzemeden kaynaklı sorunların yaşanmaması adına alanında deneyimli olan firmalar ile iletişime geçebilir; torba çimento, siyah çimento ve türevleri konusunda yardım alabilirsiniz.

Çimento Kullanım Alanları

Çimento kullanım alanı oldukça geniştir. Özellikle beton ile üretilmiş ürünlerin neredeyse tamamında bu malzemenin imzası vardır. Bu da malzemenin popülerliğinin ne derece hak edilmiş olduğunu gösterir. Peki, kullanım popülasyonu bu derece yüksek olan çimentoların kullanım alanları nerelerdir? Bu sorunun cevabı şu şekilde listelenebilir:

  • Büyük yapılar
  • Köprüler
  • Otoyolları
  • Kaldırımlar ve yol kaplamaları
  • Tünel üretiminde kullanılan yol kalıpları
  • Büyük su depoları

Bu ürünlerin özelliklerine göre belirtilen kullanım alanları daha da genişletilebilir. 

Çimento Harcı Nasıl yapılır?

Torba çimento geniş kullanım alanına sahip pratik bir o kadar çok fonksiyonlu bir malzemedir. Harç haline getirilerek kullanılmaktadır. Harç bilindiği üzere bağlayıcı özelliğiyle bilinir. İnşaat malzemelerinde kullanılan tuğla gibi maddeleri birbirine birleştirmek için kullanılır. Genel anlamda belirtilmesi gerekirse bu malzemeler bir tür yapıştırıcı hamurdur.

Çimento hazırlamak, belli standartları olan bir iştir. Özellikle inşaat alanında çalışmalar yapan sektörde bilgili olan kişiler harç konusunda uzmandır. 

Çimentoda standardın oluşturulmasına ise kum çimento oranı denir. Belirtilen oranlardaki kireç, kum ve çimento bir alana dökülerek sivri bir cisim ile karıştırılır. Bu karışımın ardından ortadan daire şeklinde bir alan açılır ve açılan bu alana su katılarak maddelerin tepkimeye girmesi sağlanır. Daha sonra yeterli kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edilir. Bu işlemlerin sonunda artık yapı malzemesi hazırdır.

Çimento Fiyatları

Günümüzde çimento fiyatı değişkenlik gösteren ürünler arasındadır. Öncelikle bu değişimin ana sebebi üretilen malzemenin özellikleridir. Her ürün grubunun çimento fiyatı farklıdır. Çimento fiyatı belirlenirken baz alınan bir diğer unsur ise alınacak olan miktardır. Alım miktarı arttıkça birim maliyetinde düşüş gözlemlenir. 

Ürün seçimi yaparken fiyatından önce kullanım amacınıza uygun olup olmadığına bakmalısınız. İhtiyacınız kadar ürün satın alabilirsiniz veya toplu alım indirimlerinden faydalanarak alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu malzeme, doğru şekilde muhafaza edildiği sürece kolay kolay bozulmayan bir üründür. Kullanım ömrü uzun olması nedeniyle de fazlasıyla satın aldığınızda da sorun olmayacaktır.

Beyaz çimento ürünün 50 kg’lık boyutu için belirlenen fiyat 50 – 60 lira civarındadır. Beyaz çimento ürününün popüler kullanım alanları arasında; mimari ve dekoratif imalatlar, hazır sıva ve harç imalatları, sanat ürünleri tasarımlar, yer döşemesi, restorasyon çalışmaları yer almaktadır. 

Maliyeti düşük ama kullanım açısında bir o kadar çok fonksiyonlu bir yapı malzemesidir. Piyasadaki uygun fiyatlı beyaz çimento malzemelerinden yararlanmak için Kepez Yapı Market’in online alışveriş kanalından faydalanabilirsiniz. Ağırlıkları nedeniyle mağazadan teslim seçeneği ile sepetinizi tamamlayabilirsiniz. 

Siyah çimento 50 kg için belirlenen fiyat 29.99 lira civarındadır. Tadilat işlerinde oldukça işinize yarayacak ana malzemelerden biri olan bu ürünü temin ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Özellikle ev içerisinde yenilik yapmak isteyenler için sıvama ve dolgu amacıyla çokça tercih edilmektedir. Tamirat sonrası evin dokusunu düzeltmek gibi ufak dokunuşlarda çimentoya fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. 

Doğru proje için doğru ürün kullanmak gerekmektedir. Alışveriş yaparken fiyatı kadar kalitesi de önemlidir. Fiyat performans ürünleri hem bütçe dostu hem de kullanışlı olmasından dolayı avantaj sağlar. Doğru ürünlerin adresi Kepez Yapı Market alıcıları için hizmet sunmaktadır. 

Torba çimento satın alma konusunda Kepez ürünlerini sepetinize ekleyebilirsiniz. İhtiyacınız kadar ürünü güvenli ödeme seçeneği ile satın alabilir mağazadan teslim seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR