Semaverler


Semaverler, çok uzun yıllardır yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Su kaynatmak ve çay yapmak için kullanılan semaver, çay demlemeyi çok kolay hale getirdiğinden evlerin vazgeçilmez yardımcılarından biri haline gelmiştir. Kökenleri Rus geleneğine dayanıyor olsa da Türkiye’de de uzun yıllardır çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Elektrikli çay semaveri sayesinde ofis ve iş yerleri gibi ortamlarda her an sıcak çay bulunması sağlanır. Ayrıca farklı ebatlardaki ürünler ile her türlü ihtiyaca yanıt verebilir hale gelmiştir. Az sayıda insana yetebilecek mini semaver ürünlerinin yanı sıra kalabalık ortamlardaki çay ihtiyacını karşılayabilen büyük semaver alternatifleri de mevcuttur. Büyük semaver ürünleri özellikle ticari kullanımlar için doğru tercih olurken, aynı zamanda kalabalık ofis ve iş yerleri için de sıkça tercih edilir. 


Semaverler genel olarak sade demir, bakır, cilalı pirinç, bronz, gümüş, altın, kalay veya nikelden üretilir. Tipik bir semaver; gövde, taban, baca, kapak, buhar deliği, kulplar, musluk, anahtar, baca uzantısı, damlama kabı ve demlikten oluşur. Semaverin gövde şekli bir vazo, varil, silindir veya küre şeklinde olabilir. Semaver fiyatları ise kapasiteye, kullanılan malzemeye ve enerjiye göre farklılık gösterir. Geleneksel el işçiliği içeren bakır semaverlerin fiyatları daha yüksek olurken, elektrikli veya odunlu gibi modeller çok daha uygun fiyatlara satın alınabilir.


Semaver Çeşitleri 


Çayın demini daha iyi alarak çok lezzetli olmasını sağlayan semaverler, pek çok farklı malzemeden üretilebilir. Odunlu semaver modeli, çoğunlukla bakırdan üretilen modelleriyle ön plana çıkar. Isıyı hızlı ileten, uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım sunan bakır semaver modelleri, yüksek sıcaklara dayanabildiğinden çayın demini doğru şekilde almasını sağlar. Bakır semaverlerin iç kısımları kalay ile kaplı olduğu için belirli periyotlarda kalayın yenilenmesi gereklidir. Özel işlemeleri olan bakır semaver ürünleri, ince bir el işçiliği gerektirdiğinden büyük ilgi görmektedir. Yüksek kaliteli malzemelerden usta bir el işçiliğiyle hazırlanan bu semaverlerin fiyatları, bu yüzden biraz daha yüksek olabilir. Bakır ürünlerin verdiği eşsiz lezzetten vazgeçemeyen çay tiryakileri, elektrikli veya odunlu bakır semaver modellerine büyük ilgi gösterir.


Geleneksel bakır modellere ek olarak çelik semaver çeşitleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Semaver çeşidinin çayın lezzetini oldukça etkilediğini düşünen çay severler, genellikle tercihini odun semaverinden yana kullanır. Kömürlü semaver modeli de aynı şekilde çok lezzetli çaylar demlenmesine imkan tanır. Özellikle piknik alanları ve bahçe veya teras gibi açık alanlarda çay keyfi yapmanın olmazsa olmaz parçasıdır. Kömürlü semaver ürünleri, çoğunlukla alüminyum veya çelik malzemeden yapılmaktadır. Dayanıklı ve uzun ömürlü olan çelik semaver modelleri, odun ve kömürlü tasarımların yanı sıra elektrikli semaver olarak da sıkça tercih edilir. Parlak, şık ve geleneksel bir görünüme sahip olan krom semaver ürünleri de büyük ilgi görmektedir. Krom semaverler hem odun hem elektrikli olarak üretilebilirken, cam semaver çeşitleri de elektrikli olarak evlerde sıklıkla tercih edilir. 


Elektrikli Semaverler


Elektrikli semaver modelleri, ev kullanımı için mükemmel seçeneklerden biridir. Küçük boyutlu bu semaver çeşidi, farklı bir görünüme ve kullanım kolaylığına sahiptir. Fakat çayın aroması ve lezzeti, sıcak semaverlerde hazırlananlara nazaran önemli ölçüde farklılık gösterir. Çalışma prensibi ise odunlu ve kömürlü olanlara benzerdir, ancak yakacak olarak odun yerine sıvıyı ısıtan bir termal spiral bulunur. Elektrikli semaver çeşitleri, modern mutfak tasarımları için bile harika bir dekorasyon ürünü olabilir. Tasarımları gereği, çok daha basit düzenlenirler ve geleneksel görünüm karmaşıklığına sahip değildirler. 


Elektrikli çay semaverlerinde alt kısım genellikle çelikten üretilir. Bunun yanı sıra cam modeller de sıklıkla kullanılmaktadır. Üst kısımda ise cam, çelik ve porselen gibi birçok demlik seçeneği tercih etmek mümkündür. Semaver çaydanlık modelleri arasında özel işlemeleri olan bakır modeller de yer alabilir. Geleneksel bakır işçiliği sanatının en özel örneklerini oluşturan semaver çaydanlıklar, özenli kullanım ile çok sağlıklı ve keyifli bir kullanım sunar. Elektrikli bakır semaver ürünleri, geleneksel lezzetleri en son teknolojileri kullanarak deneyimleme imkanı sağlar. Dış görünüm itibariye klasik semaverlere oldukça benzeyen bu modeller hem evde hem açık havada rahatlıkla kullanılabilir. Elektrikli bakır semaverler genellikle bakır demlikler ile birlikte tercih edilir. Çay makinesi olarak da kullanılan bu semaver modeli, büyük kapasitelere sahip olduğundan özellikle ticari kullanımlar için uygun koşulları sağlar.


Semaver Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 


Semaverler arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Semaver seçmeden önce karar vermeniz gereken en önemli şeylerden biri, hangi tarza uygun bir model seçmek istediğinizdir.  Klasik tasarıma sahip çok sayıda semaver bulunur. Ancak bazı insanlar geleneksel görünümden uzaklaşmayı ve evlerinin geri kalanına uyacak daha modern bir tasarım satın almayı tercih ederler. Ayrıca potansiyel bütçenizi belirlemeden semaver satın almanız da doğru olmayacaktır. İlk kez bir semaver sahibi oluyorsanız, semaverin bakımını düzgün bir şekilde yapmanın yollarını öğrenmelisiniz. Ancak yalnızca bir koleksiyon parçası arıyorsanız ya da daha önce bir semaver sahibiyseniz, bütçenize en uygun beğendiğiniz semaver modelini hemen satın alabilirsiniz. 


Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise satın alacağınız semaverin büyüklüğüdür. Bunun için kendinize, semaverinizle kaç kişiyi ağırlamayı planladığınızı sormanız gerekir. Ortalama olarak kaç misafiriniz olacağını belirledikten sonra hangi boyutta semavere ihtiyacınız olabileceğini hızlıca anlayabilirsiniz. Ayrıca satın almadan önce ürün hakkında yazılan yorumları okuyabilirsiniz.  Yorum yazan kişilerin aynı ürünü satın almış ve kullanmaya başlamış olma ihtimali yüksektir. Başkalarının ilgilendiğiniz semaver hakkındaki düşüncelerini okuyarak, çok daha bilinçli bir satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 


Birbirinden kaliteli ve şık tasarımlı semaver çeşitlerini, Kepez’in zengin ürün yelpazesi içinde rahatça bulabilirsiniz. İndirim ve kampanyalardan faydalanabilir, dilediğiniz semaver modeline sitemizdeki Semaver Satın Al seçeneği ile kolayca sahip olabilirsiniz.  

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR