1

Asma Tavan

 

"Asma" ya da "Alçaltılmış" tavanlar olarak bilinen asma tavan modelleri, 50 yıldan daha fazla bir süredir kullanılır. Hatta hala ticari bir tavan seçimi noktasında, hızla güçlenir. Asma tavanlar hafif tavan panellerini destekleyecek güçlü teller yardımıyla yukarıdaki zeminden aşağı asılan metal malzemeli bir ızgaradan oluşur. 

 

Ofis binalarına ya da diğer ticari binalara yaygın şekilde monte edilen asma tavanların, bu yapıları donanım ya da noktasında proje için son derece iyi bir seçim haline getiren çok çeşitli özellikleri vardır. Ancak herhangi bir tavan sistemi kullanımında olduğu gibi, asma tavanla modellerinin de bazı noktalarda birkaç sınırlaması bulunur. 

 

Bu sınırlamalar kısaca şu şekildedir;

 
  • Bazı durumlarda, odaların yüksekliği bir metreye kadar düşürüldüğü için, alçak tavanı olan odalar için bu ürünler tavsiye edilmez.
  • Asma tavan karoları zaman içerisinde sarkabilir. Aynı zamanda lekelenme ihtimali de vardır. Bu nedenle en şık şekilde görünmeleri adına düzenli olarak bakım yapılması gerekir.
  • Doğru kurulmadığı takdirde, tavan plakalarında kaymalar olabilir. Hatta düşme ihtimali de söz konusu olabilir.
 

Asma tavan modelleri; sitelerde, ofislerde, hastanelerde, iş merkezlerinde, endüstriyel sanayi fabrikalarında, hanlarda, konferans merkezlerinde, AVM’lerde, kütüphanelerde ya da spor salonlarında hem görsel dekor amaçlı hem de  hem ısı ve ses izolasyonu amacıyla kullanılır. Seçeneklerin her birini detaylı bir şekilde inceleyip kullanacağınız alana yönelik en doğru seçimi yapabilirsiniz. 

 

Asma Tavan Çeşitleri Nelerdir? 

 

Farklı ihtiyaçlara yönelik değişik şekillerde dizayn edilmiş olan çok sayıda asma tavan çeşitleri vardır. Asma tavan modelleri taşyünü, alçıpan, karolam, vektörel, karolam, metal ve akustik şeklindedir. Kısaca bu çeşitlerden bahsetmek gerekirse;

 

Taşyünü asma tavan; Bazalt taşının tamamen ezilerek toz haline getirilmesi ve içine geri dönüşüme yönelik kimyasal maddelerin katılması sonucu elde edilen taşyünü, hazır tavan modelleri arasında yer alır. Geçmiş dönemlerden bu yana kadar uzanan zaman zarfı içerisinde her zaman tercih edilen modeller arasında ilk sıralarda yer alır. Üstelik son derece kullanışlı yapısıyla beğeni kazanır. 

 

Alüminyum asma tavan; İster endüstriyelde isterse de evde rahatlıkla kullanılabilecek alüminyum tavanlar, modeller arasında banyo gibi nemli ortamlarda pratik şekilde kullanılabilir. Banyo asma tavan olarak son derece kullanışlıdır. Alüminyum modeller evler başta olmak üzere pek çok alanda sık sık kendine yer bulur. 

 

Asma tavan aksesuarları;  Evine ya da istediği alana asma tavan yaptırmak isteyen kişiler için parça halinde satışlar da vardır. Özellikle tadilat gibi durumlara bu tip tekli aksesuarlar büyük avantaj sağlar. Üstelik aksesuar konusunda yelpaze son derece geniştir. Bu sayede aradığınız ürünü daha kolay bulabilirsiniz. 

 

Asma Tavan Kullanımının Faydaları Nelerdir? 

 

Ürünler pek çok açıdan kullanıcılara avantaj sunar. Bu avantajlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

 
  • Asma modeller, kendisi ile yukarıdaki zemin yani ana tavan arasında belli oranda bir boşluk oluşturup boruları, kanalları ve kabloları gizlemek adına kusursuz bir alan ortaya çıkar. Üstelik, son derece kolay bir şekilde çıkarılabilen yapıdaki tavan panelleri sayesinde, bütün bu yardımcı programlara tamir gerektiği zaman kolayca ulaşılabilir.
  • Asma modeller, alçıpan tavan modellerine oranla çok daha iyi bir ses yalıtımı sağlayıp odadaki gürültü oranının azalmasına yardımcı olur.
  • Son derece kaliteli döşemeleri ve tavan panelleri yangına dayanıklı şekilde tasarlanır. Aynı zamanda devletin belirlemiş olduğu yangın yönetmeliklerine de uygundur.
  • Asma paneller, ısıtma maliyet oranını da hatırı sayılır oranda düşürmeye yardımcı olabilecek düzeyde iyi bir yalıtım sunar.
  • Modern şekildeki asma modeller hem nem hem de küflenmeye karşı fazlasıyla dayanıklı olduğundan dolayı banyo, mutfak ya da soyunma odası gibi yerlerde kullanım için uygundur.
  • Asma modeller, çok çeşitli panel dizaynında, dokularında, renklerinde, kirişler, seviye değişiklikleri ya da değişik özellikli perde gibi şeyler içeren çok çeşitli döşeme ızgaraları vardır.
 

Asma Tavan Maliyeti Nedir? Asma Tavan Fiyatları 

 

Asma tavan satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı faktörler vardır. Fiyatların değişken olduğu düşünüldüğünde, doğru bir fiyat alabilmek için öncelikle tavanlarınızın ayrıntılarını belirtmeniz gerekir.

 

Bütün tavan panelleri eşit oluşturulmadığından dolayı asma modellerin fiyatlandırması çoğu zaman kafa karıştırıcı olabilir. Tavan döşemeleri ve panelleri sahip olduğu güzellikte göründüğünden çok daha fazlası mevcuttur. 

 

Asma modellerin fiyatları arasında karşılaştırma yaparken paranızın karşılığını en iyi olarak almak için aklınızda olması gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktalar şöyledir;

 

Malzeme seçimi: Asma modeller için karo malzemelerinde, giderek artış gösteren bir çeşitlilik vardır. Seçeneklerin içinde metal ve  ahşap mineral lifler yer alır. Bitişi seçerken göreceli olarak maliyetin dikkate alınması gerekir. Fakat estetik görünüm gibi diğer unsurları da tartmak gerekir.

 

Özel özellikler: Klima, güvenlik ya da yangın söndürme sistemi için hazırlık yapılması gereken durumlarda bu modeller ekstra avantaj sunar. Tavanlarda kavisli, eğimli ya da alışılmadık şekilli alanların yer alması asma tavanın yapım aşamasındaki maliyeti artırır. 

 

Aydınlatma sistemi: Asma modeller, birbirinden değişik aydınlatma sistemiyle çalışması amacıyla da kusursuz bir şekilde yerleştirilir. Aydınlatma sistemi çeşitleri arasında farklı rakamlar söz konusu olur. Dolayısıyla bunların seçimi de taban fiyatlarına etki eder. 

 

Yangına dayanıklılık: Özel yangına dayanıklı şekilde dizayn edilen tavan karoları, standart bir karo fiyatı için neredeyse üç katı şeklindedir. 


Montaj: Asma tavanları monte etmenin en avantajlı yolu muhtemelen uzmanları aramak olur. Çünkü fiyatlar üzerinde montaj unsurunun da etkisi bir hayli fazladır. Kepez Yapı Market sayfası üzerinden birbirinden farklı asma tavan modellerini inceleyebilirsiniz. Bütçeniz ve ihtiyaçlarınız için en uygun ürünü kısa zamanda bulabilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR