1

Ankastre Ocaklar

Mutfak, ailelerin bir araya gelerek sosyalleştiği, keyifli vakit geçirdiği önemli bir alan olduğundan evin odak noktasını oluşturur. O nedenle, bu yaşam alanının bize en üst düzeyde konfor ve estetik sağlamasını bekleriz. Ankastre ocaklar mutfağınıza; dağınıklıktan ve düzensizlikten uzak, kusursuz bir görünüm kazandırır. Mutfak tezgahı ile birleştirilen birçok farklı model ve renk seçeneği ile herkesin ve her evin ihtiyacına uygunluk sağlayan şık ve zarif ürünlerdir.

Ankastre Ocak Türleri

Bu ocakların hem gazlı hem de elektrikli çeşitleri mevcuttur. Elektrikli ankastre ocaklarında, indüksiyonlu ve elektrikli olmak üzere iki farklı türü bulunur. Elektrikli ankastre ocaklar cam, seramik ve inox gibi malzemelerden yapılabilir. Elektrikli ve indüksiyonlu ocaklarda temel fark, ısı kaynağını nasıl oluşturduklarıdır. Elektrikli modelde ocak yüzeyinin tamamı ısınırken indüksiyonlu olanlarda ise yüzeyin tamamı yerine sadece tencerenin altı ısınır.

Ankastre ocaklar inox, siyah, beyaz başta olmak üzere birçok farklı renge sahiptir. Cam ve seramik ocakların pürüzsüz yapısı, temizliğinin daha rahat ve kolay olmasını sağlar. Mutfağınızı modern ve kompakt bir alana dönüştürmek için uygun ankastre ocak çeşitlerini Kepez Yapı Market internet sitemizden inceleyebilirsiniz.

Doğru Ankastre Ocak Nasıl Seçilir?

Geleneksel ocakların yerini almaya başlayan bir ankastre ocak almayı planlıyorsanız, kullanım kolaylığı ve işlevselliği hakkında fazla bilgi edinmek için bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Böylece bilinçli bir seçim yapabilirsiniz. Modellerin pek çok olduğu günümüz dünyasında, seçim yapmadan önce, cihazın sorunsuz çalışması için gereken kullanım kolaylığı, verimliliği ve bakımı hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Ankastre ocaklar, 2/3/4/5 brülör konfigürasyonunda ve 60, 70, 90'lık şeklinde çeşitli boyutlarda üretilir. Brülör sayısına ve ürün boyutuna ihtiyaca göre karar verilmelidir. Brülörler arasındaki mesafe, farklı boyuttaki kapların kolaylıkla yerleştirilebilmesi için yeterli olmalıdır. Ürünün verdiği ısı miktarı ve pişirme özellikleri dikkate alınmalıdır. Satın alacağınız ürünün rengi ve modeli, onu nasıl temizleyeceğinizi de belirleyeceği için, kullanımınıza uygun model ve renkleri tercih etmeniz doğru olacaktır. İhtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçerek daha yüksek performans sağlayabilirsiniz.

Ürün, yerleştirilmek istenilen alanının ölçülerine uygun seçilmelidir. Güvenlik açısından gaz emniyet sistemi ve çocuklu aileler için güvenlik kilidinin bulunması gibi noktalara da ayrıca dikkat edilmelidir. Farklı renk ve özellik seçenekleriyle her tarza uygun ürünler sunan; Kumtel, Luxell, Teka, Bexel gibi markaların ürünlerini Kepez Yapı Market mağazaları ve internet sitemizde bulabilirsiniz.

Ankastre Ocakların Avantajları

Ankastre ocakların popülerlik kazanmasının en önemli sebebi; modern, temiz ve şık bir görünüm sağlamasıdır. Mutfak tezgahına entegre edilerek, pişirme deneyiminizi yepyeni bir seviyeye taşır. Temizliği ve bakımı kolaydır. Doğru bir brülörle toplam gaz kullanımı azaltır. Her brülör kendi ısı kontrolüne sahip olduğundan pişirme sıcaklığı kolayca ayarlanabilir. Yerden tasarruf etmenize yardımcı oldukları için ankastre ocaklar küçük mutfaklarda idealdir.

Az yer kaplamalarından dolayı mutfağınızda size daha geniş kullanım alanları açar. Programlanabilen alarm ve zamanlayıcı gibi ek özelliklere sahip olan modeller, yiyecekleri fazla pişirme ve yakma konusundaki endişelerinizi yok eder. Tek bir düğme ile brülörleri yakan otomatik ateşleme özelliğine sahiptir. Görünmeyen gaz boruları ve elektrik kabloları, mutfağınızın temiz ve düzenli görünmesini sağlar. Kullanılan malzemeler ve teknolojiler ile daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Sahip olduğu modern özelliklerle, kullanım kolaylığı ve ekstra pratiklik sağlar. Ankastre ocakların yüzeyi çizilmelere, lekelere ve yüksek sıcaklığa dayanıklıdır.

Enerji tasarrufuna sahip ürünlerdir. A sınıfı enerji grubunda yer alan ocaklar, kullanılan enerjiyi minimum seviyeye çekerek bütçenize katkı sağlar. Daha az kaynak kullanarak size yüksek performans vadeder. Estetik tasarım sayesinde mutfağınızın dekoruna şık ve çağdaş bir görünüm kazandırır.

Ankastre Ocak Temizliği

Ankastre ocaklar, düz bir yüzeye sahip oldukları için temizlenmesi kolaydır. Ancak kullanım verimliliğinin devamının sağlanması açısından hassas bir temizlik gerektirir. Yemek yaparken oluşan lekeleri kurumadan temizlemek sonrasında sert temizleyici ürünlerin kullanılmasını önleyecektir. Çizilmeleri önlemek için sert temizleyici ürünlerden kaçınmak gerekir.

Genel temizlik sırasında nemli mikrofiber bir bez yardımı ile silinerek yumuşak yapıda bir bezle kurulama yapılır. Derinlemesine temizlik için organik temizleyicileri ya da farklı yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş ürünleri tercih edebilirsiniz. Özellikle inox ürünlerde özel üretilmiş temizleyiciler kullanılmalıdır. Temizlik sırasında lekelenme olmaması için ocağın soğuduktan sonra temizlenmesi de önemlidir. Brölürlere su kaçmasını önlemek için çok su kullanılarak temizlenmemelidir. Çünkü su kaçması, brülörlerin kuruyana kadar yanmamalarına neden olacaktır. Bazı ocaklarda düğmenin etrafına takılan lastik contalar temizliği kolaylaştırır ve temizlik sırasında su sızıntısı olmamasını sağlar.

Ankastre Ocak Kurulumu ve Kullanımı

Ankastre ocakların kurulumu önceden planlama gerektirir. Planlama aşamasında ocağın konumuna karar verilmelidir. Kurulum işlemi sırasında tezgahın bir bölümü, mutfak tezgahı ile aynı seviyede olacak şekilde ankastre ocağın özel ölçüsüne göre kesilir. Baca konumu, ankastre ocağın konumu ile aynı hizaya getirilir. Ocak, mutfak tezgahına kalıcı vidalarla sabitlendiği için konumlandırma ve kesim doğru ayarlanmalıdır. Kurulum öncesi mutfak dolaplarınızın takılmış olması önemlidir. Ayrıca gerekli elektrik tesisatı ve prizlerin de hazır olması gerekir. İlk kez kullanılacak ürünler, kullanma talimatına uygun olarak kullanılmaya başlanmalıdır.

Ankastre ocakları kullanırken üzerinde tuz, şeker, limon suyu, sirke gibi asit veya alkali maddeler bırakmamaya dikkat edilmelidir. Ankastre ocakları, ankastre fırın ve davlumbaz ile 3'lü set olarak kullanabileceğiniz gibi tek başına da kullanabilirsiniz. Uygun fiyat ve yüksek kalite dengesiyle sizlere sunduğumuz, birçok farklı markanın ankastre ocak ürünlerini internet sitemizde bulabilirsiniz. Ürünlerimizle ilgili yetkin satış personelimizden daha detaylı bilgi edinmek ve ürünlerimizi satın almak için sizi Kepez Yapı Market’e davet ediyoruz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR