1 2 >

Boya Katkı Malzemeleri

 

Boya katkıları daha kolay bir şekilde boya yapmayı mümkün hale getirirler. Yaşam alanlarının yeni bir görünüme kavuşması için boya yapmak oldukça önemlidir. Ancak boya yapılışı esnasında çeşitli katkı malzemelerine de ihtiyaç duyulabilir. Bu sayede boya yapmak daha kolay hale gelir. Ayrıca boyanın uygulandığı yüzeye de daha iyi boyama yapılır. Farklı markalar ile sunulan katkı malzemeleri profesyonel çözümler sağlıyor.

Boya Katkı Malzemeleri Neler?

Boya katkı malzemeleri farklı markalara ait ürünlerden oluşmaktadır. Boya yapmak isteyenlerin ya da profesyonel boya ustalarının tercihi olan malzemeler daha iyi sonuçlar almak için etkilidir. Boya yapımında gerekli durumlarda yardımcı olan malzemeler, kolay ve pratik çözümler sunarlar. Kullanılan pek çok farklı boya çeşidi bulunduğu için malzemeler de farklılık göstermektedirler. Filli Boya başta olmak üzere alanında önemli markaların ürünleri ile sunulan malzemeler etkili sonuçlar yaratırlar. Boyamaya yardımcı olacak malzemeleri; astar boya, geçiş astarı, cila ve tiner gibi sıralamak mümkün olmaktadır. Her bir malzemenin kullanıldığı alan ve boya çeşidini de malzeme tercihi yaparken göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
 

Boya Astarı ve Geçiş Astarı Nedir, Neden Kullanılır?

Astar boyası boyanacak olan alanın görünümünün tamamen yenilenmesi, mevcut renkten farklı bir rengin tercih edilmesi gibi durumlar için kullanılır. Eğer mevcut duvar rengini değiştirmek istiyorsanız astar boyaları kullanmanız gerekir. Astar boyası halihazırdaki duvar rengini kapatarak, üzerine istenen yeni rengin uygulanmasını sağlar. Bunun yanında boyanın son kat boyası yapılacağı zaman da yine astar boyası kullanılır. Bu sayede boyanın daha iyi yapışması sağlanır. Boyanın yüzeyde daha iyi görünmesini sağlayan astar, özel bir katman oluşturur. Bu yüzden yüzeyin daha dayanıklı olmasını sağlar ve etkili bir dolgu malzemesi olarak kullanılır. Astar kullanılarak yapılan boyama işlemlerinde boya yüzeye çok daha iyi şekilde yapıştığı için dayanıklılığı da artar. Geçiş ya da değişim astarı ise boyama yapılan zeminin güçlü şekilde kapatılması için kullanılır. Su bazlı yapıda olduğu için pratik şekilde hazırlanabilir. Solvent bazlı olan duvardan su bazlı boyaya geçiş için bu astar çeşidi tercih edilmektedir. Hem renk değişimi hem de pürüzsüz görünen bir duvara sahip olmak için yardımcı olur. Astar boya kullanmak her durumda yüksek kapatma ve sağlam yüzeye kavuşmanızı sağlar. Sıva, beton, tuğla gibi yüzeylere harika uyum göstererek kaplama sunar. İç ve dış cephe üzerinde kullanılabilen astar boyalar ile daha güzel sonuçlar elde edilir.

Tiner Nedir, Neden Tercih Edilir?

Boyamada tiner kullanımı boya katmanın inceltilmesi için tercih edilir. Boya katkıları arasında oldukça önemlidir. Sentetik tiner sayesinde sentetik yani yağlı boyaların incelmesi mümkün olmaktadır. Yağlı boyalar yapıları gereği koyu bir kıvama sahiptirler. Su bazlı boyalar gibi su ile inceltilmeleri ve istenen kıvama getirilmeleri mümkün değildir. Bu yüzden yağlı boya kullanımında tiner kullanımı da gerekmektedir. Tiner ile inceltilmiş sentetik boyalar istenen inceliğe geldikleri gibi daha kolay sürülme özelliği de kazanırlar. Böylece uygulama yapılan zeminde daha kolay yayılırlar. Tinerleri şu sentetik boyalar için tercih edebilirsiniz;

  • Parlak yağlı boya
  • Yarı mat yağlı boya
  • Mat yağlı boya

 

Bunun yanında tiner kullanımı fırça, rulo ve tabanca gibi boyama araçlarının temizlenmesi için de tercih edilir. Tiner güçlü bileşenlere sahip olduğundan boya araçları üzerindeki kalıntıları hemen sökebilir. Ayrıca boyama esnasında eşyalara ya da zemine damlamış olan boya kalıntılarını temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Boyayı Yüzeyden Sökmek İçin Boya Sökücüler

DYO gibi markalar tarafından sunulan boya sökücüler, boyama malzemeleri arasında boyanın yüzeyden kolay bir şekilde sökülmesi için kullanırlar. Demir ve benzeri metal yüzeylerdeki her türlü boyayı sökmek için kullanabilirsiniz. Boyama esnasında özellikle çeşitli eşyaların üzerine boya bulaşmışsa, boya sökücülerden yardım alabilirsiniz. Boya sökücüleri kullanmak için yumuşak yapıdaki bir fırça kullanabilirsiniz. Fırçaya boya sökücü fırça ıslanacak kadar döküldükten sonra boyalı olan yüzeye fırça sürülür. Boyanın çok sert ya da kurumuş olması halinde aynı işlem tekrarlanır. Bunun sonucunda boya yerinden kolay şekilde sökülecektir. Boya sökücüleri aynı zamanda daha önceden boyanmış olan boyaları sökmek için de tercih edebilirsiniz.

Daha Parlak Görünümler Almak İçin Cilalar

Henkel gibi markalar ile sunulan cilalar daha parlak bir görünüm elde edilmesi için kullanılıyor. Metal yüzeylerin parlatılmasını ve temizlenmesini sağlayan cila ürünleri daha iyi boya yapınmasına da yardımcı oluyorlar. Aynı zamanda boyama yapılacak olan metal gibi yüzeylerde önceden uygulanarak çizilme gibi istenmeyen durumların da giderilmesini sağlayarak, hızlı ve kolay sonuçlar verirler. Cilalar cam gibi yüzeylerde de ayrı bir parlaklık vermek amacıyla da uygulanabiliyorlar. Metal ve ahşap yüzeyler için özel bir koruma sunmak için sentetik macun çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Sentetik macunlar ahşap ve metal yüzeylerde dolgu yapmak ya da boyama yapılacak alanın temizlenmesi için uygulanan, yapının da korumasını arttıran özel ürünler olarak sizlere sunuluyor.

Boya kalitesini değerlendirmek adına bir örnek satın alarak da hobi konusunda harekete geçebilirsiniz. Hobi boyası seçiminizi kusursuzlaştırmanızı sağlayacak kalite değerlendirmesi sonrasında boya yapmak çok daha keyifli olacak!

Boya Yapmayı Kolaylaştıran Uygun Malzemeler

Boya yapmayı daha kolay hale getirmek için sunulan boya katkıları ile birlikte boyama işlemleri sorunsuz şekilde sonuçlanıyor. İç ve dış cephe duvar boyalarında, ahşap ve metal gibi çeşitli eşyaların boyanmasında ve her türlü boyama için kullanılacak olan malzemeler daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacak. Herkesin rahatlıkla kullanabileceği boya katkı ürünleri yüksek kaliteye sahiptirler. Kolay ve pratik kullanım sunarak işlemlerinizi kısa sürede tamamlamanıza yardımcı olurlar. Boya ustaları ve firmalar için de rahatlıkla tercih edilecek ürünlerdir. Kepez Yapı Market olarak sunulan boya katkı malzemeleri ile her zaman en iyi sonuçları alacaksınız. Geniş ürün gamı ve uygun fiyatlar ile sunulan seçenekler arasından hemen tercihte bulunun!


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR