Harç ve Katkı Malzemeleri


Harç ve katkı malzemeleri uygulandıkları yüzeyi koruma altına alıyor. Bunun yanında çimentonun sağlamlığını artıyor. Su geçirmezliği talep edilen her türden şap, sıva ve beton gibi işlerde kullanılan bu malzemeler ile yapı işleri kolay hale geliyor. Yüksek kalitede su itici yüzey oluşturan bu malzemeler aynı zamanda donmaya karşı da direnç kazandırıyor. İnşaat işlemleri için önemli katkılar sunan malzemeler farklı alanlarda kullanıma uygundur.


Uygulama alanları ile koruyuculuk dereceleri de ürünlerin içeriğine göre değişiyor. İletkenliği koruma altına alan malzemeler yapım, onarım veya mantolama gibi süreçlerde kullanılıyor. Çimentoyu dayanıklı hale getirmenin yanında şap ve sıva işlemlerini de kolaylaştıran harç ve katkı malzemeleri ile üstün sonuçlar alabilirsiniz.

Yapı İşlerinde Kolaylık Sunan Malzemeler


Harç ve katkı malzemeleri tüm yapı işlemlerinde kolaylık sunuyor. Başlanılan yeni inşaat sürecinde veya tamirat işlemlerinde tercih edilen harçlar ideal sonuçlar doğuruyor. Mevcut hazırlanan harçların içine karıştırılan bu ürünler harcın etkinliğini çoğaltıyor. Katkılar ile birlikte oluşan beton çok fazla direnç ve işlenir hale gelmektedir. Kullanıldığında kalıpların ince noktalarına kadar ulaşmasını sağlayarak harcın sıvı yapıda olması mümkün olur. Çünkü harç ne kadar sıvıya yakın olursa kalite noktası da buna bağlı olarak artmaktadır. Ancak elde edilen sıvı akışkan değil, macun kıvamında olmalıdır. Harç ve katkı malzemeleri bu ideal yapıya kavuşmak için yardımcı olur. Ürünlerin içeriğinde bulunan katkılar ile birlikte elde edilen beton güçlendirici özelliklere sahiptir.


Beton karışımın işlenmesi kolay hale gelir. Elde edilen güçlü bağlar ile birlikte harcın çeşitli büyüklüklerde kırılan veya kırılmayan yapıda yapay yüzeyde geçirimsizlik oluşur. Malzemelerin kullanımı da pratik olduğundan etrafa zararlı tozlar yayılmaz. Aynı zamanda çimento harcının kolay işletilmesine de olanak tanımaktadır. Çimentonun işleme süresi sonrasında kuruma süresini de uzatarak bekleme açısından avantaj yaratır. Kuruma süresinin kısalması sayesinde işlemler hız kazanır. Aynı zamanda harcın içinde yağ ve su gibi çökeltilerin de yapısına dönük olarak sağlamlığı artırmaktadır.


Beton harcı malzemeleri ile elde edilecek karışım macun kıvamına oluşur. Böylece işleme hazır hale gelir. İçeriğinde yer alan bileşenler ile katkı malzemeleri harcın bütünlüklü dağılım göstermesini sağlar. İç ve dış mekânlarda kullanılacak olan tüm harç işlemleri için etkili sonuçlar yaratır. Yapıştırıcı mukavemeti çoğaltarak ideal kıvamın elde edilmesinde etkili olur.

Kolay Kullanım Sunan Harç ve Katkı Malzemeleri

 

Tercih edeceğiniz harç ve katkı malzemeleri kolay şekilde kullanıma hazır hale getirilir. Gelişen teknoloji ile birlikte kolay uygulama sunan malzemeler, bu sayede işlerden tasarruf olanağı da yaratıyor. Harç malzemeleri satın al seçeneği ile birlikte hemen işlerinizi kolaylaştıracak ürünler arasından tercihte bulunabilirsiniz. Binaların iç ve dış duvarlarında kullanıma uygun olan malzemeler sadece yapım işlemleri için katkı sunmuyor. Aynı zamanda kullanılan sıva, şap ve çimentonun yüzeyi dayanıklı hale getirmesinde de yardımcı oluyor. Özellikle duvarlarda sık meydana gelen rutubet ve nem gibi sorunlara karşı dayanıklılık yaratıyor. Zaman içerisinde betonun tutunma özelliğini yitirmesinin de önüne geçen malzemeler, böylece zamana dönük olarak da doğru sonuçlar yaratmayı başarıyor.


İçeriklerine göre değişen harç katkı malzemeleri çok farklı alanlarda kullanıma uygundur. Balkon, teras, banyo, mutfak gibi ıslak yüzeylerden yapının inşasında genel tutucu çimento uygulamalarına kadar kullanılabilir. Özellikle su geçirimsizlik sunan harçlar havuz, banyo, bodrum gibi alanlarda kullanılır. Bunun yanında dış cephe duvarlarının da dış etmenlere karşı korunaklı hale getirilmesinde etkilidir.


Beton harcı malzemeleri toz ve sıvı olarak bulunabilir. Her iki durumda da içeriğinde bulunan hidrofob kimyasal bileşenler ile birlikte çimento ile hemen tepkimeye girer. Bunun sonucunda da çimentoda oluşan boşluklar giderilir. Su geçirimsizlik artar, harcın dolu hale gelmesi ve yüzeyde de iyi şekilde tutunması mümkün olur. Normal kullanılan harçlara kıyasla katkı ile kullanılan harçlar verimli sonuçlar yaratır. Priz süresinde herhangi bir değişiklik yapmayan ürünler kireç gibi malzemelere karşı da kullanılabilir.


Ürünler temelde harcın donma süresi üzerinde de etkili olur. İnşaat, yapı ve tamirat işlemlerinde işleve göre harcın geç donması veya hemen donması talep edilebilir. Farklı özelliklere sahip olan malzemeler bu kapsamda beklentileri karşılar. Bazı malzemeler harcın geç donmasını sağlayarak rahat işleme olanağı tanır. Bazıları ise harcın donma süresinin işleme alanındaki isteklere göre kısa sürede donmasını sağlar. Her durumda da harcın rahat, sorunsuz şekilde istenilen yüzeye uygulanmasını sağlayacak malzemeleri bulmak mümkündür.

Kepez Yapı Market İşlerinizi Kolaylaştırıyor


Harç katkı malzemeleri yapı işlemlerinizde dayanıklılık ile kolaylık bulmanızı sağlıyor. Özel bileşenlere sahip olan malzemeler ile harca kolay işleme özelliği kazandırabilirsiniz. Bunun yanında harçta oluşan boşlukların da giderilmesini sağlayacak ürünler böylece geçirimsizlik açısından etkilidir. Harçta kullanım sonrasında meydana gelebilecek olan çatlakları da önlemek açısından malzemeler yarar sunar. Lateks yapıda olanlar ise kopolimer içerikleri ile kimyasal maddelere karşı harcı korur. Özellikle fabrika gibi işyerlerinin yapımındaki harç uygulamaları için idealdir.


Priz süresini kısaltan ürünler de donmaya karşı direnç kazandırmayı olanaklı hale getiriyor. Sıvı katkılar özellikle uygulama sırasında etrafa toz dağılmaması için de yardım ediyor. Ancak toz içeriğe sahip olan ürünleri de çevreye zararlı olmayacak şekilde kullanabilirsiniz. Harç ve katkı malzemeleri fiyatları ile uygun çözümler sunuyor. Genel olarak sıvı ve toz yapısına göre fiyatlar farklılık gösteriyor. Ancak uygun fiyatlar ile yapı işleri ihtiyaçlarına pratik ve doğru çözüm sunmayı başarıyor. Yapı işlemlerine dayanıklılık ve pratiklik kazandıran malzemeler arasından kolayca seçim yapabilirsiniz. Güvenli ve zahmetsiz kullanım sunan harç katkı malzemeleri ile elde edeceğiniz sonuçlar etkileyici olacak!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR