8,99 ₺ KDV Dahil
10,99 ₺ KDV Dahil
1

Dübeller

Dübel çeşitleri ile ürünlerin duvar yüzeyine sabitlenmesi kolay hale geliyor. Tamir ve tadilat işlemlerinde sabitleme yapmak için kullanılan dübeller boyutlarına ve küçük yapılarına göre çok önemli görevler üstlenir. Bir ürünü, eşyayı ve aparatı duvar yüzeyine sabitlemek için dübel kullanılması gerekiyor. Farklı boy ve kalınlık ölçülerinde bulunacak dübeller yapılan işlemlerin sabit ve güvenli olmasını sağlıyor. 

Dübel Çeşitleri Neler, Hangi Dübeller Kullanılıyor? 

Duvar yüzeyine sağlıklı sabitleme yapmak isteyenler için dübel nedir sorusu önem taşıyor. Ürünü veya eşyayı duvar yüzeyine sabitlemeyi sağlayan dübel, yapı işlerinin vazgeçilmez araçlarından birisidir. Duvar içinde sabitlemek için kullanılacak olan vida, dübel ile kullanıldığında hareketsiz kalır. Bu sayede de yapılan vidalama işlemi sağlıklı ve uzun ömürlü olur. Duvara doğrudan vida monte etmek vidanın gevşemesine yol açabilir. Bu durum da eşyanın ağırlığını taşıyamaması veya zamanla yuvasından vidanın çıkmasına sebep olur. Bu ürünleri kullanım ile bu türden sorunların önüne geçilmektedir. 

Dübel yardımıyla vida duvar içindeki yerine sabit kalacak şekilde oturmaktadır. Farklı çeşitlerde bulunan dübellerin ortak kullanım amacı ise vidanın sabitlemesini yapmaktır. Özelliklerine göre zemin, tavan, duvar ve alçıpan gibi çok farklı malzemeler üzerinde sabitleme işleminin yapılmasına olanak tanır. Ürünler ile yüzeyde sabitleme yapmadan önce de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Söz konusu işlemlerin başında dübelin gireceği alanın öncelikle çeşitli araçlar ile açılması geliyor. Dübel yuvasının matkap gibi araçlar ile açılması sonrasında kolayca yuvasına oturmaktadır. Dübelin yapısı gereği tırtıklı oluşu girdiği yuvada sıkı şekilde tutunması sağlar. Böylece yuvadan ürün kolayca çıkmamaktadır. Bu özelliği sağlamak için ise açılan yuva ile dübelin aynı ölçülerde olması gerekecektir. Aksi halde aralarında orantısızlık olduğunda ürün işlevini yerine getiremeyecektir. 

Geniş Kullanım Sunan Dübel Çeşitleri 

Dübel çeşitleri farklı alanlarda kullanılmak için tasarlanmıştır. Beton, tuğla, zemin, ahşap, levha, duvar, alçıpan gibi farklı yer ve yüzeylerde kullanılmaktadır. Kullanım alanın geniş olması da dübellerin sık tercih edilmesini sağlar. Ürün çeşidinin fazla olması kullanım alanına göre doğru ürünü seçmek için de dikkatli olunması gerektirir. İşlem yapılacak zemin veya yüzeye göre uygun üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Sabitleme sürecini uzun ömürlü kıldığı gibi kolay da yapan dübeller mukavemet sınıflarına göre ayrılıyor. 

Kullanım tercihlerine göre dübellerin üretim malzemeleri de farklılık taşıyor. Klipsli, gaz beton, S tipi, plastik, asma tavan, kimyasal, çakmalı, cıvatalı, gömlekli gibi çeşitler bulunuyor. Klipsli yapıda olan ürünler betonun kaliteli olduğu yüzeylerde kullanılıyor. Betona tam mukavemet gösteren bu dübeller hafif ve orta sınıf yüklerin sabitlenmesini sağlıyor. S tipi dübeller ise çekme mukavemeti yüksek olduğu için ağır yüklerde tercih ediliyor. 

Asılacak olan eşyanın ağır olması halinde ise ağır yük dübeli kullanılıyor. Ağır yük dübelleri yapıları gereğince monte edildikleri yuvada herhangi bir bozulma veya deforme göstermez. Bu sayede de çok ağır yükleri bile sağlıklı şekilde karşılayarak yukarıda tutar. Beton üzerinde tercih edilen bir diğer ürün çeşidi de çakmalı dübeller olarak öne çıkıyor. Beton kalitesinin düşük olduğu yerlerde ise cıvatalı borulu dübeller de ihtiyacı karşılıyor. Gömlekli dübeller de beton kalitesinin fazla olmadığı yerlerde tercih edilen başka bir dübel çeşidi olarak öne çıkıyor. 

Kimyasal hammaddesi sayesinde kimyasal dübel olarak anılan dübeller ise ani yük olan yerlerde dayanıklılık sergiliyor. Bu dübellerin iyi performans göstermesi için son kullanma tarihi de bulunuyor. Son kullanma tarihi geçmiş olan kimyasal dübeller istenen performansı göstermeyecek ve güvenlik sorunları yaratabilecektir. 

Günlük ve hafif işlerde kullanmak için de uygun fiyatlarıyla plastik dübel çeşitleri öne çıkıyor. Hafif parçaları monte etmek için tercih edilecek olan Plastik Dübel 12 Lik - 250 Adet gibi ürünler pratik yapılarıyla ömürlük kullanım sunuyor. Evlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan perdelerin takılması için korniş sisteminin tavana tutturulması için de korniş dübel çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Korniş bandını tavana sabitleyecek ve zamanla sarkma olmasını engelleyecek olan bu ürünler hafif yükleri taşımak için tasarlanmıştır. 

Dayanıklılığı yüksek seviyede kullanmak isteyenler için Çelik Çakma Dübel 6 Mm gibi özel üretim ürünler de sayfa üzerinden bulunabiliyor. Çelik dübel çeşitleri çok fazla ağır yükleri uzun ömürlü yüzeyde tutuyor.

Kepez Yapı Market Dübel Çeşitleri Sabitleme İşlerinde Kolaylık Sunuyor

Her türlü asma, montaj ve sabitleme işlemleri için tercih edebileceğiniz dübel çeşitleri sayfa üzerinden farklı yapı ve türlerde sunuluyor. Dübel seçimi yaparken ihtiyacınıza uygun olan ürünleri tercih etmelisiniz. Aksi halde kullanım alanınıza uygun olmayan ürünler işlemlerinizi sorunsuz hazırlamanın önüne geçecektir. Birbirinden farklı yapıda bulunan dübeller nitelik yapılarına göre farklılık taşır. Hangi yüzey üzerine sabitleme yapılacağına göre tercih yaparken ürün özelliklerini göz önünde tutabilirsiniz. 

Yüzeyin göz önünde tutulmasının yanında sabitleme için tercih edilecek vida çeşidinin de ürün boyutuna uygunluğuna önem verilmelidir. Vidanın dübelden büyük olması halinde dübel işlevini yerine getiremeyecektir. Kullanılacak olan vida dübeli zorlamamalı ve uç kısmını aşındırmamalıdır. Bu yüzden vida boyutuna göre dübel seçimi yapmaya dikkat etmelisiniz. Yüzeyde açılacak olan yuvanın da yine dübelin ölçülerinde olması gerekir. Dübelin giremeyeceği küçüklükte veya dübelin boşa düşeceği büyüklükte yuva açmak dübeli işlevsiz bırakacaktır. Eğer yanlışlıkla ürün ölçüsünden büyük yuva açılmışsa bu durumda dübelin kenarları destekleyici malzemeler ile doldurulabilir. Bu sayede dübel yine yuvaya oturacak ve işlevini sürdürecektir. Ancak yine de yuvaya herhangi bir destek almadan, bütünleşik şekilde girmesine dikkat edilmelidir. 

Uygun fiyatlar ile sunulan dübel çeşitleri ile tamir ve tadilat işlemlerinizi çok kolayca tamamlayabilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayacak çeşitler arasından hemen tercihte bulunabilirsiniz!


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR