Silikon Tabancaları

Hobi ve günlük hayatta sıkça kullanılan silikon tabancaları ile hem eğlenebilir hem de birçok işinizi kolayca yapabilirsiniz. 
Birçok alanda kullanılan silikon tabancaları genellikle hobi ile ilgili işlerde kullanılmaktadır. Ayrıca hemen hemen herkesin evinde bir adet silikon tabancası bulunur. Çünkü yapıştırma işlemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Silikon tabancalarını kullanmak için herhangi bir el becerisine gerek yoktur. Kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Farklı yüzeyde veya çeşitte olan ürünleri birbiri ile kolayca yapıştırmak için kullanılmaktadır. Hobi işlemlerinde genellikle yapıştırma bulunur. Yapıştırmalarınız kolay ve dayanıklı olsun istiyorsanız mutlaka silikon tabancalarından yardım almanızı öneririz. Geniş bir kullanım alanına sahip olan silikon tabancalarının farklı çeşitleri yer almaktadır. 

Silikon Tabancası Nedir ve Neden Kullanılır? 

İçerisinde likit formda yapıştırıcı olan ve görüntüsü jele benzeyen maddenin kullanılmasını kolaylaştıran araca silikon tabancası denilir. Silikon yapıştırıcıları diğerlerinden ayıran en önemli özellik çevreye zarar vermemeleri ve hava koşullarına karşı dayanıklı olmalarıdır. Özellikle düşük ve yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olan silikon yapıştırıcı diğer kimyasallardan da kolayca etkilenmemektedir. Diğer yapıştırıcılar hemen kuruyup esnekliğini kaybederken silikon yapıştırıcılarda bu durum tam tersidir. Dayanıklı olmasından dolayı yapı ve inşaat dünyasında da sıkça kullanılmaktadır. Sağlık açısından pek riskli olmaması nedeniyle çocukların hobi alanlarında da rahatça kullanımı sağlayabilirsiniz.
Silikon tabancanın kullanım alanlarını sıralayacak olursak; 

  • Hobi ile ilgili tüm uğraşlar,
  • Çatlakların onarılması,
  • Alanların doldurulması,
  • Cam alanlarda yapıştırma amaçlı kullanılması,
  • Halı, çerçeve, kablo sabitlemede,
  • Maket veya oyuncak yapımında,
  • Elektrik yalıtımı yapımında kullanılmaktadır. 

Daha sayamayacağımız ve aklınıza gelebilecek çoğu alanda kullanılmaktadır. Kısacası yapıştırma, birleştirme ve yalıtım gibi çoğu işlerde silikon tabancasını kolayca kullanabilirsiniz. 

Silikon Tabancası Çeşitleri

Kullanım amacı ve alanına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. 
Soğuk Silikon Tabancası
Genellikle yalıtım ile ilgili alanlarda kullanılmaktadır. Cam kenarı, kapı altı, lavabo yüzeyleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca tamir amaçlı da kullanılabilmektedir. Örneğin kırık camları soğuk silikon tabancası kullanarak birleştirebilirsiniz. Alanlarda kullanım yapmadan önce yüzeyin tamamen temiz ve kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde ortaya çıkan sonuç sizi memnun etmeyecektir. 

Sıcak Silikon Tabancası

Hemen hemen her alanda kullanılabilir. Özellikle hobi işlerinde sıkça tercih edilmektedir. Kumaş, plastik gibi birçok alanda yapıştırma ve birleştirme işlemlerinde güzel sonuçlar vermektedir. Metal alanlarda bile etkili sonuçlar vermektedir. Tabancanın arka kısmına ısıtıcı mum yerleştirilir. Böylelikle tabanca içerisinde yer alan silikon yapıştırıcı eritilip sıcak bir halde kullanılır. Mum yerleştirildikten ve silikon eridikten sonra tabancanın basma düğmesi ile istenilen işlemler kolayca yapılabilir. Kullanım yapılırken mümkün olduğu kadar deri ile temastan kaçınmak ve korunmak gerekir. Eldiven kullanarak yapmanızı tavsiye ederiz. Bu tabancanın içerisinde yer alan silikon madde ısıtıldığında ortaya herhangi bir koku, kimyasal salınım çıkmaz. Uygulama yapılan bölgede kayma, yapışma gibi bir durum meydana gelmez. 
Sıcak silikon yapıştırıcıların sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Yine de mutfak araç ve gereçlerinde kullanmanız pek tavsiye edilmez. Çünkü sıcak uygulanan silikon yapıştırıcı zamanla kuruyup bütünleşecektir. Sonrasında ısı ile temas ettiğinde bir miktar erime tekrar gözlenebilir. Mutfak araç ve gereçleri direk yemek ile ilgili olduğu için sağlığınızı riske atabilir. Bu nedenle mutfak ürünlerinde silikon tabancası kullanmamanız gerekir.

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır? 

Silikon tabancası kullanılırken dikkatli olmak gerekir. Herhangi bir kaza oluşmaması ve ortaya başarılı bir sonuç çıkması için silikon tabancasını su aşamalara dikkat ederek kullanmanızı öneririz. Silikon tabancası kullanım aşamaları;
İlk olarak aldığımız silikon kutusunu kesmeliyiz. Uç sivri kısmından kutuyu kesmelisiniz.
Sonrasında ise ince olan uç kısmı aparatın içerisine yerleştirmelisiniz.
Eğer sıcak silikon tabancası kullanacaksanız tabancanın alt kısmına mumu yerleştirin. 
Soğuk kullanacaksanız ise hafifçe tabancanın düğmesine basıp elinize kaldırmadan sıkma işlemini yapmalısınız. Sıkma işlemini yaparken uygulama yaptığınız alana değen yapıştırıcının düz bir çizgi halinde sıkılmış olmasına dikkat etmeliyiz. 
Sıkma sonrasında herhangi bir taşma veya bozulma var ise parmağınıza bir miktar sıvı sabun damlatıp bu fazlalıklardan parmağınız yardımı ile kurtulabilirsiniz. 
Nemli bir alana işlem yaptıysanız 24 saat, kuru bir alana işlem yaptıysanız 12 saat kuruma süresini beklemeniz gerekir. 
Eğer şarjlı bir silikon tabancası kullanıyorsanız önceden şarj etmeniz gerekir. 
Bu aşamaları doğru ve sıralı yaparak silikon tabancasını sorunsuz kullanabilirsiniz. 

Silikon Tabancası Fiyatları

Silikon tabanca fiyatları değişkendir. Özellikle marka farkından dolayı fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Fiyatı etkileyen diğer bir konu da sıcak veya soğuk çeşitlerinden hangisinin olduğudur. Silikon tabancası alırken fiyat konusunda doğru karar vermek için mutlaka ürünün markasına, özelliklerine, kullanım alanlarına bakmanızı tavsiye ederiz. Özellikle de ürünün sıkma gücüne bakmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü büyük veya geniş bir alanda kullanım yapacaksanız sıkma gücünün de fazla olması gerekmektedir. Sıkma gücünün fazla olduğu bir ürün arıyorsanız Epoksi Silikon Tabancasını tercih edebilirsiniz. Eğer daha günlük kullanımlar için uygun ve küçük bir ürün arıyorsanız Silikon Tabancası Plastik Lüks ürününü tercih edebilirsiniz. Oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı bir ürün almak isteyenler için ise Sosis Silikon Tabancası doğru bir tercih olacaktır. Sitemizde yer alan silikon tabancası çeşitlerinden ihtiyacınıza en uygun olanını seçip uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. 
Sitemizde yer alan silikon tabancalar genellikle kırılmaz bir plastik gövdeye, uzun ömürlü kullanım süresine, kaplama çelik materyaline sahiptir. Ürünlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak, stok bilgisini sorgulamak ve daha fazla sorunuz için iletişim kısmında yer alan bilgilerden bize kolayca ulaşabilirsiniz. Kaliteli ve uygun fiyatlı silikon tabancaları için satışını yaptığımız ürünleri inceleyebilir ihtiyacınıza en uygun olanı bulabilirsiniz. 
 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR