1

Manşon

Pek çok alanda kullanım olanağı bulunan manşon çeşitleri tesisat işlemleri için önem taşıyor. Boru tesisatı, tüp ya da boruların birleşimini sağlayan bu aparatlar doğalgaz hatlarından su hatlarına kadar geniş kullanım alanına sahiptir. Farklı boy ve ölçülerde olan manşon çeşitleri ile birlikte tesisat işleri kolay hale geliyor.

Manşon Nedir, Kullanım Alanları Neler?

Manşon genel itibariyle boruların uzatılması ya da boruların birleştirilmesi için kullanılmaktadır. Tesisat işlemleri için sık kullanılan parçadır. Tesisatın yönünün değiştirilmesi, başka boru ile birleştirme veya konum değiştirme gibi işlemlerde tercih edilir. Farklı ölçülerde olduklarından ev ve sınai tesisatta kullanıma uygundur. Tesisatın asli parçalarından birisidir. Tesisat kapsamında kullanılan borular sınırlı uzunlukta üretildiğinden manşon yardımı ile istenilen uzunlukta boruya sahip olunur. Sadece boruları tek bir çizgi şeklinde uzatmak için değil dönüş sağlamak için de kullanılır. Köşe bağlantılarını sorunsuz yapmak adına da bu ürünleri kullanmak gerekmektedir. 

Birleşim sağlanacak boruların çap ve içindeki akışkanlığın basıncına göre manşon ölçüleri de değişmektedir. Farklı çap ve et kalınlıklarında bulunmaktadır. Doğru manşon kullanımı için ölçüler göz önünde tutulmalıdır. Boruların yapısına ve tesisat maliyetine göre çeşitleri de değişmektedir. Galvaniz, PVC, kaplin gibi farklı hammaddeden üretilmiş çeşitler mevcuttur. Bu kapsamda kullanım alanları da farklılık gösterir. 

Genelde PVC çeşitler su ve atık su gider boruların tesisatında tercih edilmektedir. Hem iç hem de dış tesisat işlerinde kullanıma uygundur. Yapıların su tesisatın sağlıklı ve sorunsuz şekilde kurulması için PVC dayanıklı ve uygun fiyatlar sunar. Ayrıca yağmur veya pis su gideri bağlantılarının yapılması için de PVC olanlar tercih edilebilir. Bu ürünlerin ölçüleri örneğin PVC 125’lik Manşon şeklinde belirtilmektedir.

Bunun yanında su tesisatının yanında doğalgaz gibi tesisat kurulumlarında da kullanılır. Doğalgaz sistemleri kullanımlarda Galvaniz Manşon gibi ürünler tercih edilir. Gazın dışarıya sızmaması için yüksek güvenlik sunan ürünler tesisat kurulumunun sorunsuz tamamlanmasını sağlamaktadır. Aynı şekilde özellikle iç su tesisatın yıpranma göstermemesi, pas veya kir tutmaması için su tesisatında da galvaniz ürünleri tercih edebilirsiniz.

Farklı Tesisat İşlerinde Kullanılacak Manşon Çeşitleri 

Manşon nedir sorusu özellikle tesisat işleri ile uğraşanlar için önem taşıyor. Farklı tesisat döşemeleri mevcut olduğundan manşon boru çeşitleri de değişkenlik göstermektedir. Pek çok manşon çeşidinin bulunması tesisatın yapısına uygun şekilde kurulumun tamamlanması içindir. Bu çeşitler ürünlerin kullanım özelliklerini de belirlemektedir. PVC yapıda olanlar tercih ediliyorsa özel PVC kaynak aleti kullanılarak montajı yapılmaktadır. Metal veya galvaniz olanlar ise kaynak, lehim veya sıkma yöntemi ile birleştirilmektedir. Her malzeme ve teknikte ise manşon kurulumunun hızlı şekilde tamamlanması için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Manşon yapıları itibariyle kolay kurulum sunan ürünlerden oluşur. İlk olarak borular ve manşonların temizliği kuru bir bez yardımı ile yapılır. Bu temizlik tozlardan arındırmak içindir. Birleşim noktasında kaçaklar da önlenecektir. PVC borular birleştiriliyorsa sonrasında PVC kaynak makinesi yardımı ile birleştirme yapılacak olan boruların uç kısımları ısıtılmaktadır. İlk olarak borunun bir tarafı ardından ise diğer tarafı birleştirilmektedir. Metal veya galvaniz olanlarda ise kaynak makinesi kullanılır. Yivli yapıda olanlar adına ise birleşim yönünde sıkma işlemi uygulanır. Su tesisatı gibi kurulumlar yapılırken boru ve manşonun birleşiminde bant kullanımı da gereklidir. 

Kolay ve pratik şekilde tesisatın kurulmasını sağlayan manşon çeşitleri dayanıklı yapılarıyla da tesisatın uzun ömürlü olmasına olanak tanır. Tesisatta zamana bağlı olarak meydana gelebilecek aşınma ve yıpranmaların giderilmesi için etkilidir. Sistemde kullanılan diğer parçalar ile uyumlu olduğundan tesisatın kullanım ömrü kadar manşonlar da kullanım ömrü sunar. Bu sayede yapılan tesisata sonradan düzenleme veya değiştirme yapmaya gerek bırakmaz. 

Tesisat işlemlerinde kullanılmasının yanında manşon çeşitlerini çeşitli hobi işlemlerinde de tercih edebilirsiniz. Özellikle son dönemin popüler ev ve ofis eşyaları arasında olan manşon lamba gibi ürünleri yapabilirsiniz. Bunun için tesisat boruları seçilerek ürün yardımı ile ürüne şekil ve yön verilir. Boruların içinden kablolar geçerken manşon gibi kısımlar eğim verir. Sadece lamba değil, borulardan yapılacak masa, sehpa ve raf gibi farklı mobilya çeşitleri için de ürün çeşitlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Kepez Yapı Market Farklı Manşon Çeşitleri Sunuyor

Sunulan manşon çeşitleri iş beklentisinin doğru şekilde karşılanması için yardımcı oluyor. Tüp veya boruların birleştirilmesi, uzatılması, yön verilmesi için kullanacağınız ürünler farklı yapıda oldukları için iş beklentilerini de doğru karşılıyor. Kaynaklı, kaynaksız ve vidalama yöntemi ile kullanılacak olan bu ürünler ile bağlantı işlemlerini sorunsuzca halledebilirsiniz. 

Transferin sağlanacağı boruların gerekli olan ölçülerde uzamasına olanak tanıyan manşonların seçiminde ölçülere dikkat etmelisiniz. Özellikle galvaniz olan ürünlerde farklı diş seçenekleri bulunmaktadır. Diş standartları ile çap ve uzunluk ölçüleri farklılık gösterir. Yaygın olarak kullanılan diş standartları BSP ve NPT olmaktadır. NPT olan dişler 60 derecelik diş açısına sahiptir. Gıda, kimya, petrokimya gibi alanlarda tercih edilir. BSP dişlerin ise diş profil açısı 55 derecedir. Diş kesit eksenleri kapsamında düz veya konik olarak iki tip şeklinde bulunabilir. Düz dişler için BSPP, konik yapıda olanlar için BSPT standartları kullanılmaktadır. Su ve doğalgaz tesisatlarında yaygın olarak tercih edilen kesime sahiptir. 

Farklı alanlardaki ihtiyaçlarınızı doğru karşılayacak olan ürünler aynı zamanda uygun fiyatlar ile sunuluyor. Manşon fiyatları tercih edilecek ürünün hammaddesine ve ölçülerine göre farklılık gösteriyor. Ancak her durumda manşon ihtiyacınızı karşılamak için geniş ürün yelpazesinde sunulan çeşitler arasından kolayca seçim yapabilirsiniz. Bu sayede tesisat veya hobi amaçlı işlerinizi aksatmadan yerine getirebilirsiniz. Hemen seçim yapmak için sunulan ürünleri inceleyebilirsiniz!


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR