1 2 3 4 >

Plastik Boru ve Ek Parçaları

Plastik Boru Kullanım Alanları

Günümüz plastiklerinin çoğu, 1940’lı yıllardan başlayarak geliştirilen şekli ile bugün kullanılıyor. Birçok farklı alanda kullanılan plastik boru çeşitleri; su şebekesi, sıcak ve soğuk su dağıtımı, drenaj, atık ve havalandırma, yağmur olukları, kanalizasyon, gaz dağıtımı, sulama, kanal ve yangın fıskiyesi gibi işlerde kullanılıyor. Bu bahsedilen alanlar, dünya çapında plastik boru sistemleri için piyasa içerisindeki başlıca pazar bölgesidir. Buna bağlı olarak plastik boru, en fazla yeraltı sularında kullanılıyor. Plastik boruların kullanıldığı başlıca sıhhi alanları; basınçsız uygulamalar, bina drenajı, atık ve havalandırma sistemleri, kanalizasyon ve kanalizasyon inşaatıdır. Düşük kurulum maliyetleri sunmanın yanı sıra, plastik boru basınçsız uygulamalar ve kanalizasyon için oldukça cazip bir üründür. Pürüzsüz iç duvarlar, yüksek yerçekimine sahip akış hızı sağlar ve suyun durma olasılığını en aza indiriyor. Plastik kanalizasyon boruları, toprak yükleri için yeterli dayanıma ve yüksek kimyasal dirence sahiptir, bu da kanalizasyon tesisatlarında kullanıldığı zaman, uzun ömürlü olduğu anlamına geliyor.

PVC Boru ve PPRC Boru Çeşitleri ve Özellikleri

PPRC Boru, Polypropylene Random Copoylmer denilen bir hammaddeden üretilmektedir. Bu boru çeşidi ve bulunan tüm ek parçaları, günümüzde iç mekan soğuk ve sıcak su boru sistemleri için vazgeçilmez avantajlara sahip çözümlerdir. Hafif, pürüzsüz ve parlak iç yüzeyleri sayesinde, kireçlenme yapmayan, paslanmayan, hijyenik ve montajı oldukça kolaydır. Bu özellikleri sayesinde PPRC Borular, üretildikleri günden itibaren hızlıca galvaniz boruların yerini alıyor. Her türlü binanın sıcak ve soğuk su boru sistemlerinde kullanılmaya başlayarak, kullanımlarını tüm dünya genelinde yaygınlaşıyor. Bu hammaddenin en önemli özelliği ısıya ve kimyasal etkilere karşı yüksek dirence sahip olmasıdır. Bu durum karşısında üretilen PPRC boru ve boru bağlantı elemanları, soğuk ve sıcak için oluşturulan su boru sistemlerinde gayet başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. İçinde bulunan hammaddesinin monomer yapısı rastgele bir zincir oluşturduğundan, bünyesinde herhangi bir biyolojik maddenin bulunmasına izin vermeyerek, renk, tat ve koku oluşlarını da engellemektedir.

Uygun basınç ve sıcaklık değerleri içerisinde kullanıldığı zaman PPRC boru ve boru bağlantı elemanlarının ömrü 50 yıldan fazla olabilmektedir.

 • 20 ° C'de 25 atm basınç altında ömrü 50 yıldır.
 • -20 ° C ile + 95 ° C arasında kullanıma uygundur.
 •  Kimyasal maddelere karşı direnci yüksektir.
 •  Korozyona dayanıklıdır. Ayrıca kireçlenme ve paslanma yapmaz.
 • Suyun rengini, tadını ve kokusunu değiştirmezler.
 •  Pürüzsüz ve parlak iç yüzeylere sahiptir.
 • Kaynak noktalarında çap daralması yoktur. Yüksek kaynak performansına sahiptir.
 •  Montajda % 70 tasarruf sağlayarak kayıpların oluşması önlemektedir.
 • Isı ve ses yalıtımını korur.
 • Yüksek derecede yangına dayanıklıdır.
 • Çevre dostudur.

PVC boru ise dünya çapında en yaygın kullanılan termoplastik polimerlerden biridir. Doğal rengi olarak beyazdır ve çok oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. En yaygın kullanım alanı olarak inşaat endüstrisinde yer alarak, ayrıca işaretler, sağlık uygulamaları ve giyim sektöründe de elyaf elde etmek içinde kullanılabiliyor. PVC boru iki genel biçimde; sert veya plastik haline dönmemiş, esnek bir polimer olarak üretiliyor. PVC boruların sert olanları, sıhhi tesisat, kanalizasyon ve tarım gibi endüstrilerde birçok işlev sırasında kullanılabiliyor.

PVC boruların oldukça önemli özellikleri bulunuyor.

 • Yoğunluk: PVC boru çoğu plastik boruya kıyasla çok yoğun bir formdadır.
 • Ekonomi: Diğer boru çeşitlerine göre daha ucuz ve hazır şekildedir.
 • Sertlik: PVC boru, sertlik ve dayanıklılık açısından oldukça üst sıralarda yer alıyor.
 • Mukavemet: Sert PVC boru mükemmel bir gerilme mukavemetine sahiptir.

PVC, hem sert hem de esnek formlarıyla birçok endüstride çok çeşitli uygulamalar ve avantajlar sunuyor. Özellikle Sert PVC, plastik için yüksek bir yoğunluğa sahip olduğundan, onu son derece güçlü yapıyor. PVC boru plastik borunun uzun ömürlü özellikleriyle birleştirildiğinde, inşaat, PVC çatı oluğu,  gibi birçok endüstriyel uygulama için kolay bir seçim haline geliyor. PVC boru çapları, 50, 70, 100, 125, 150, 200, 300 milim ve dahası olarak kullanım alanına göre değişebilmektedir.        

Plastik Borular ve Özellikleri

Plastik borular birçok endüstriyel işlemde, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, yangından korunma tesisatlarında, gaz dağıtımında ve su temini ve dağıtımında kullanılıyor. İçme suyu uygulamaları, kuyulardan veya su şebekesinden binaya kadar soğuk su hizmetlerinin yanı sıra, binalar içinde sıcak ve soğuk su dağıtım plastik boru tesisatını içeriyor. Diğer malzemelerden üretilen tümü basınçlı borularda kullanım için belirli bir dereceye sahiptir. Bu borular, bina dışındaki soğuk su servis hatları ve su dağıtım sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük sıcaklıktaki esnekliği, onu özellikle daha da düşen sıcaklıkların oluştuğu uygulamalarda, kullanıma hazır hale getiriyor.

Plastik boru markaları, ürettikleri boruların malzeme yoğunluğunu düşük tutarak, plastiklerdeki hafiflikten yaralanıyor ve dolayısı ile nakliye ve montaj kolaylığını da sağlamış oluyor. Plastik malzemeden yapılmış borular ve plastik boru ek parçaları, ısı iletme katsayıları düşük olduğu için büyük ölçüde yalıtkan olabiliyor. Plastik borularda iç yüzey düzgün olduğundan basınç kaybı çok düşüktür. Bundan dolayı da, bazı durumlarda daha küçük çapta olan plastik boru kullanılması uygun olabiliyor.

Plastik Boru Fiyatları

Plastik borular, marka ve boyutları açısından birçok farklı fiyatlarda piyasada bulunabiliyor. Hem ihtiyacınıza en uygun çap boyutlarında plastik boruları hem de plastik boru birleştirme aparatı ile plastik boru kelepçesi ürünlerini, kullanım alanlarınıza göre birbirinden farklı özelliklerde bulabiliyorsunuz. En uygun ve avantajlı fiyatlardan yararlanabilmek, sayısız ürünü inceleyebilmek için https://www.kepezyapimarket.com.tr adresine girebilir ve online olarak siparişlerinizi sorunsuz şekilde verebilirsiniz. Sadece plastik boru değil aynı zamanda uygun kullanım alanlarına göre PPRC ve PVC boru ile aksesuarlarını da seçerek sepetinize ekleyip, avantajlı çevrimiçi satış olanaklarından yararlanabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR