40,99 ₺ KDV Dahil
49,99 ₺ KDV Dahil
1 2 3 4 >

Anahtar

Halk arasında şalter olarak da bilinen anahtar, bir elektrik devresinde oluşan akımın iletilmesini ya da başka iletkenler arasında yön değişikliğinin gerçekleşmesini sağlar. Anahtar çeşitleri üretildiği yapı bakımından düşünüldüğü zaman farklı seçeneklere ayrılır. Adi anahtar, vaviyen anahtar ve komütatör anahtar olarak 3 farklı grupta incelenen anahtar türleri; üretim detayları göz önünde bulundurularak adlandırılır. Adi anahtar, yalnızca bir ya da bir grup lambanın açılıp kapanmasını sağlayan anahtar türü olarak bilinir. Aynı zamanda küçük panoların ve ledlerin de ışıklandırılmasında bu anahtar türü tercih edilir. Bu anahtar türünde devrenin durumu ve konumu ne olursa olsun aynı şekilde aydınlatma işlemi gerçekleştirilir. Vaviyen anahtar ise bir lambanın ya da lamba grubunun iki farklı yerden açılıp kapanmasını sağlayan sistem olarak bilinir. Özellikle sıralı bir şekilde gruplandırılmış olan reklam panolarının veya normal panoların aydınlatılması işleminde kullanılır. Bir diğer anahtar türü olan komütatör anahtar ise iki lamba ya da daha fazlasının bulunduğu lamba gruplarının çalışması için tercih edilir. Toplamda üç adet bağlantı klemensi aracılığıyla aktarılan elektrik, kısa sürede geniş ve büyük alanların ışıklandırılması üzerinde oldukça etkili bir rol oynar. Kullanım alanları da işlevlerini göre değişiklik gösterebilen anahtar türleri arasında kendi gereksinimlerinizi karşılayacak olan seçeneği seçmeniz tavsiye edilir. Anahtar çeşitlerine ve bütün detaylarına Kepez Yapı Market üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Priz

Elektrik aracılığıyla çalışma gösteren sistemleri elektrik şebekesine bağlama amacıyla kullanılan priz, her tip araç ve kablolar için uyumlu olacak yapıda tasarlanır. Elektrik akım seçeneklerine göre farklı kategorilere ayrılan priz çeşitleri bulunur. Bu çeşitlerin başında yer alan akım korumalı priz, bilgisayar ve telefon gibi elektrikle çalışan cihazların şarj dolum süreçlerini daha güvenli bir hale getirmesi ile bilinir. Normal durumlarda şarj edilen cihazlar yüksek orandaki voltajdan etkilenip birçok açıdan zarar görebilir. Bu da teknolojik cihazların ömrünü kısaltır ve kişiyi zarara sokar. Ancak akımları koruyan priz çeşidinde cihazların bu tip olumsuzluklardan etkilenmemesi sağlanır. Bir diğer priz türü olan viko priz ise özellikle geniş fiyat aralıkları ve zengin ürün skalası sayesinde her arayışa aynı anda hitap etmeyi başarır. Elektrik enerjisinden büyük oranda tasarruf etme amacıyla üretilen bu ürün seçeneği, elektronik bir anahtar çeşidi olarak bilinir. Viko karre priz çeşidi ise avantajlı yönleriyle ön plana çıkar. Topraklama kontaklı ve iki kutuplu olması sayesinde elektrikten alınabilecek olan zarar oranını en aza indirger. Bu sebeple de bu ürün türü fazlasıyla kullanışlıdır. Günümüzde de birçok alanda kullanımı tercih edilen bu prizler, kaliteli yapısı sayesinde uzun süreli bir kullanım sürecine sahiptir. Yıllarca kullanılsa dahi deforme olmaz ve cihazlara zararsız bir şekilde ihtiyaç duyulan elektrik oranını kısa sürede işletmeyi başarır.

Anahtar Çeşitleri Nelerdir?

Farklı seçenekleri ve kullanım alanlarına göre değişiklik gösteren özellikleri ile birden çok çeşidi bulunan anahtar türleri, her alana hitap edecek şekilde üretilir. Özellikle iç aydınlatmanın artırılıp azaltıldığı ortamlarda kullanılmaya elverişli olan Dimmer anahtar seçeneği, ışık şiddetini kolaylıkla istenilen şekilde ayarlamaya yardımcı olur. Bu anahtar, ampulün çalışma gücünü kavrayıp ayarladıktan sonra ışık şiddetini de gerekli olan oranda değiştirmeye yarar. Gündelik hayatta da abajur gibi ürünlerde kullanılan bu aydınlatma türü, flamanlı ampul çeşitlerinin ışık şiddetinin ayarlanması üzerinde tercih edilir. Anahtar gövdesinde toplamda iki adet bağlantı klemensi bulunur. Bu klemensler sayesinde anahtar etkili bir performans sergilemeyi başarır. Bir yapı içerisinde bulunan ışıklandırma sistemini yani halk arasında bilinen şekliyle lambaları açıp kapatmaya yarayan priz anahtarı, bir koruma mekanizması olarak da adlandırılabilir. Çerçeve üzerinde bulunan tuş ya da tuşlar sayesinde ışıklandırma sistemini anlık olarak çalıştırıp istediğiniz ortamı aydınlatabilirsiniz. Diğer yandan elektrik anahtarını korumaya yarayan priz çerçevesi ise şeffaf bir renk tonuna sahiptir ve priz anahtarları etrafında yer alır. Prizleri tamamlamak ve daha rahat bir şekilde yerleştirmek amacıyla tercih edilen bu ürünler oldukça kullanışlı olup prizlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Anahtar ve priz çeşitlerine ait olan bütün ürün seçeneklerinin yer aldığı Kepez Yapı Market sitesini ziyaret ederek konuyla ilişkin olan detaylara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Priz Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev ve ofis gibi kapalı yerler içerisinde bulunan ampullerin aydınlatılması ve ışıklandırma sisteminin istenilen aralıklarla açılıp kapanmasına yarayan prizler, özellikle çocuklar için riskli ve tehlikeli ürünler olarak bilinir. Bu sebeple bu ürünlerin kullanımı sırasında ekstra bir dikkat ve özen göstermeniz tavsiye edilir. Küçük çocukların ellerini ya da ellerinde bulunan cisimleri prizler sokmasın önlemek amacıyla tasarlanan kapaklı priz seçenekleri, özellikle ev içerinde oldukça kullanışlı olur. Kullanılmadığı ve gerek duyulmadığı durumlarda kapak yardımıyla kapatılan prizler ile ev ortamında bulunan küçük çocukların risk yaşaması rahatlıkla engellenebilir. Bu sebeple genellikle aileler tarafından tercih edilen ürünler, aynı zamanda ev içerisinde dekoratif bir görünüm de oluşturur. İhtiyaç duyulduğu durumlarda priz değişimi yapılması gerekebilir. Peki priz nasıl değiştirilir? Priz değiştirirken mutlaka kişisel güvenliğinizi sağlamanız gerektiğine dikkat etmelisiniz. Akdi takdirde elektrik çarpması ya da yanma gibi olumsuz ve riskli durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Priz değiştirirken öncelikli olarak tüm detaylara hakim olmalı ve konuda uzman olan birinden yardım almalısınız. Böylelikle işlemi hem kısa sürede hem de risksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Prizler konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ıslaklıktır. Herhangi bir prize ıslak el ya da ıslak bir cisimle yaklaşmak hayatı tehlike oluşturabilecek durumların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple prizle bir işlem yapmak istediğiniz zaman etrafın kuruluğundan emin olmalısınız.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR