1

ISI YALITIM MALZEMELERİ

Isı izolasyon malzemeleri, yapıların enerji kimliklerinin ve enerji performansının belirlenmesinde etkili olan en önemli faktörlerden birisidir. Bu sistemler ısı kaybını önlemek için kullanılırken aynı zamanda da ısının azaltılması için de uygulanır. Peki, ısı yalıtım malzemeleri nelerdir, ne işe yarar ve nasıl fiyatlandırılır? Tüm bu soruların cevabını yazının devamında bulmanız mümkün...

Isı yalıtım malzemelerinin kullanım alanı hayli geniştir. Yapının ve insanın olduğu her alanda kullanımına başvurulduğunu söylemek mümkün. Duvar, çatı, dış cephe, iç cephe, zemin ve döşemeler, bu yapı malzemelerinin kullanıldığı başlıca alanlar arasındadır. Ayrıca tesisat sistemlerinin yalıtım işlemlerinde de kullanılır.

Doğru ısı yalıtımı için, seçilecek olan ısı yalıtım malzemelerinin özellikleri bilindiği takdirde mümkün olur. Peki ısı yalıtım malzemelerinin özellikleri nelerdir? İşte cevabı…

  • Bu ürünlerin ısı iletim katsayılarının düşük olması gerekir.
  • Isı yalıtım malzemeleri hafif ve aynı zamanda da kokusuz bir özelliğe sahip olması gerekir.
  • Özellikle su ve neme karşı absorbe etme ve direnç gösterme özelliğine sahip olması gerekir.
  • Bakteri ve böceklerin yuvalanmasına karşı önleyici olmalıdır. Çünkü haşere yuvalanması kullanıcıların en çok şikâyet ettiği durumlardan birisidir.
  • Isı yalıtımında genellikle su sistemleri kullanıldığı için çürüme gibi problemler görülebiliyor. Kullanılan ısı yalıtım malzemeleri bu paslanma sorununa karşı dirençli olması gerekir.
  • Uzun ömürlü ve insan sağlığına zarar vermeyen bir yapıya sahip olmalıdır.

Bu özelliklerin belirtildiği listeye kullanılacak ürünün temin edilebilir ve ekonomik yönden tatmin edici olması gerekir.

Isı Yalıtım Malzeme Çeşitleri

Isı yalıtım malzeme çeşitleri kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanır ve üretilir. Üretim sırasında doğru malzemeler seçilmesi ürünün amaca hizmet etmesi bakımından önem teşkil eder. Isı yalıtım malzeme çeşitleri arasında; İzocam İzopan Radyatör Arkası, Xps 60X120 Cm Isı Yalıtım Levhası 2 Cm - 5 Adet, Turuncu Renk Sıva Filesi 160 Gr 50 Metre, Osb Plaka 11 Mm gibi ürünler yer alıyor.

İzocam İzopan Radyatör Arkası ürünün birçok özelliği vardır. Isı ve ses yalıtım özelliğine sahiptir. 10 mm kalınlığındadır. Bir tarafı alüminyum/metalize kaplıdır. Böylece duvarın soğuğunu izole ederek ısının içeri yayılmasını sağlar. Fiyat performans olarak nitelendirilen kullanışlı bir üründür. Kepez Yapı Market web sitesinde bu ve benzeri daha fazla ısı yalıtım malzeme çeşitleri yer almaktadır. Ürün özelliklerini inceleyerek kolayca sipariş oluşturabilirsiniz. Tüm ürünler bir tık uzağınızda.

Isı Yalıtım Malzemelerinin Fiziksel Şekilleri

Yapılardaki sıcak ve soğuk yüzeylerin yalıtılmasında kullanılan ısı yalıtım malzemeleri, doğal ve yapay bileşenlerden oluşmaktadır. Kendi içerisinde birçok farklı fiziksel şekle sahiptir. Kullanım alanının özellikleri, kullanılacak malzemenin de şekline karar verilmesini sağlar. Peki ısı izolasyon malzemelerinin fiziksel şekilleri nelerdir?

Ev için ısı yalıtım malzemeleri kullanımında genellikle gevşek dolgu sistemleri kullanılır. Bu işlem sırasında yalıtımın yapılması hedeflenen bölgelere yalıtım malzemesi dökülür. Böylece ısının korunması sağlanmış olur. Ancak bu işlemin uygulanması için zeminin sıcak ve düzgün yüzeyde olması gerekir.

Diğer yandan sıcak ve düzgün zemine sahip olmayan alanlar da vardır. Bu yalıtılacak alanlarda farklı ısı yalıtım malzemeleri kullanılır. Kullanılacak malzemenin esnek olması tercih edilir. Böylelikle zemine de esneklik kazandırılmış olur ve yalıtım ömrü uzatılır.

Isı Yalıtım Fiyatları

Isı yalıtım fiyatları belirlenmesinde birçok unsurun etkisi vardır. Bilindiği üzere yalıtım işi çok kapsamlı bir iştir. Yapı analizinden ürün seçimine, ürün kalitesinden uygulayan kişinin deneyimine kadar birçok unsur olduğunu söylemek mümkün. Tüm bu unsurlar ısı yalıtımında maliyetleri belirlemektedir. Özellikle dış cephe ısı yalıtım işlemi, iç cepheye göre biraz daha maliyetli olmaktadır.

Yalıtımda kullanılacak malzemenin ısı iletim kat sayısı, bu ürünün fiyatlanmasında önemli rol oynar. Günümüzde ideal ısı iletim kat sayısı olarak 0,060 kcal/mh değerlerinde gösterilmektedir. Alacağınız ürünün bu değerlere sahip olmasını tavsiye ederiz.

Yalıtım malzemeleri metrekare birimi kullanılarak fiyatlandırılır. 2021 ısı yalıtım malzeme metrekare fiyatı ise 50 ile 300 TL arasında değişmektedir. Elbette bu ortalamanın çok altında fiyatlar da bulunacağı gibi aynı zamanda da daha yüksek de çıkan yerler mevcuttur. Bunun sebebi, ürünün kalitesiyle orantılıdır. Ayrıca ısı yalıtım malzemeleri dövize endeksli ürünler olduğu için fiyatlamasında ani inişler ve çıkışlar olabiliyor.

Xps 60X120 Cm Isı Yalıtım Levhası 1 Cm - 5 Adet ürünün güncel fiyatı 80 lira civarındadır. Fiyatlar dönemsel olarak farklılık gösterebilmektedir. Ürün özelliklerinin başında homojen hücre yapısına sahip olması geliyor. Isı yalıtım levhası, ısı yalıtımı yapmak amacıyla üretilmekte ve kullanılmaktadır. XPS’in hammaddesi olan polistiren, bir şişirme ajanı yardımı ile sürekli bir ekstrüzyon işlemi vasıtasıyla sabit basınç altında köpük halinde üretilir. Homojen bal peteği görünümde hücre yapısı vardır. Yüksek basınç dayanımı ve düşük nem emme özellikleri sayesinde kullanışlı bir üründür. Bu sebeple donma ve çözünme döngüsüne girmediği için uzun süreli kullanım ömrüne sahiptir. Sahip olduğu bu özellikleri ile ısı yalıtım konusunda başarılı fiyat performans ürünü olarak değerlendirilir.

Isı yalıtım malzemeleri seçerken kaliteli ürünleri kullanmanızı ve ısı yalıtımı uygulamasında uzman kişilerle çalışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu iki etken doğru orantılandığında yapılan işlem uzun vadeli olmaktadır. Kaliteli ürünlerin ve güvenli alışverişin adresi Kepez Yapı Market alıcıların talebini karşılamaktadır. İhtiyacınız olan yapı market malzemelerini kolayca sepete ekleyebilir ve adresinize teslim edilmek üzere sipariş oluşturabilirsiniz. Güvenilir ödeme seçenekleri sayesinde her kullanıcıya hitap eden firmadan ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Satış öncesi ve sonrası hizmet için firmanın iletişim bilgilerine başvurabilirsiniz. İnternet kanal faydaları hem pratik hem uygun olması sayesinde birçok avantaj sunmaktadır. Siz de dönemsel kampanyaları ve kaliteli ürünleri web sitesinden inceleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR