Kireç Nedir?


Kireçler, kireç taşlarının belirli sıcaklık oranında pişirilerek elde edilen inorganik bir madde türüdür. Bu pişirme ısısı bilimsel değerlere göre 850 ila 1400 santigrat olarak belirlenmiştir. Görüntü itibariyle beyaz olan kireçler, yapı itibariyle ise havada veya suda katılaşma özelliği gösterir.


Doğada bulunan kireç taşları ufalanarak özel tekniklerle oluşturulmuş fırınlarda ateşe verilir. Bu işlem sonucu ortaya çıkan maddeye sönmemiş kireç denir. Sonrasında sönmemiş kireçler su ile temasa sokularak sönmüş kireç elde edilir.


Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok kullanılan türü, sönmüş kireçlerdir. Sönmüş kireç, yapı ve kullanım özellikleri bakımından göz önünde bulundurulduğunda oldukça verimli ve işlevsel maddelerdir. 

Kireç' in Tarihçesi


Kireçlerin varlığı, tarihte Eski Babil uygarlığına kadar gitmektedir. O dönemde yapıda bağlayıcılığı sağlamak için kullanımına başvurulmuş olsa da zaman için bu amaç evrilerek, Roma İmparatorluğu döneminde inşaat yapımında kullanılmaya başlamıştır.


Kireçler Türk tarihindeki yerini ise Horasan’da almıştır. Volkanik küller sayesinde oluşan kil materyalli toprağa kireç karıştırılarak ilk harç maddesi elde edilmiştir. Tarih boyunca gelişimini sürdürmeye devam eden kireçler, şu an bile günümüz dünyasında en çok tercih edilen materyallerden biri olmaya devam ediyor. Eski çağlardan beri birçok alanda kullanılan bu yapı malzemesi modern dünyanın yapılarının oluşmasında da büyük rol oynamaktadır.

Kireçler Nerede Kullanılır?

 

Günümüzde kireçlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Bu da ürünün popülasyonunu her geçen gün arttırmaktadır. Bu yapı malzemesinin kullanım alanları mercek altına alındığında sanayiden inşaata kadar birçok sektör bulunmaktadır. Kullanım alanları bakımından geniş bir yelpazesi vardır. Pratik ve verimli sonuçlar meydana getirmesi sayesinde direkt veya dolaylı yollardan birçok endüstri ürünlerinde tercih edilen bir kimyasaldır. 


Ülkemizde sönmemiş türün üretimi yaklaşık 10 milyon ton/yıl civarındadır. Yoğun olarak kullanıldığı bazı sektörler ise; Genel olarak incelendiğinde kireçler kullanım popülasyonunun en geniş olduğu alanlar şu şekilde özetlenebilir:

  • - Otoyol Hizmetlerinde: Yol yapımı alanında zemin stabilizasyon görevini gören bir maddedir. Önemli etkilerinden biri asfaltın daha az nemlenmesini sağlamak ve yıpranmasını önlemektir. Asfaltta kullanılan bu yapı malzemesi sayesinde dayanıklılık artar ve geç yıpranma sağlanır. Ayrıca sıcak asfalta katkıda bulunur. 
  • -İnşaat Sektöründe: Kireçler özellikle inşaat sektöründe yüksek kullanım oranına sahiptir. Popüler kullanım alanlarının başında inşaat sektörü gelmektedir.
  • - Gaz betondan tuğla üretimine, sıva yapımından badana yapımına kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır.
  • - Kimya Endüstrisinde: Ürünlerin üretimi sırasında birtakım tepkimeler sayesinde o ürünlerin dayanıklılığı kireçler sayesinde arttırılır.
  • - Madencilikte: Birçok maddenin çözülmesinde Ph ayarlayıcı olarak kullanılır.
  • - Seramikte: Emaye porselen başta olmak üzere daha birçok porselen çeşidinin üretiminde kullanılır. Estetik açıdan başarılı sonuçlar elde edilmesinde etkilidir. Dekor ürünlerinde kullanılarak ortaya hoş görüntüler çıkmaktadır. Ayrıca uygun fiyatlı olması nedeniyle her bütçeye uygun dekoratif aksesuar üretiminde kullanılır.
  • - Tarım Sektöründe: Sönmüş kireçler, tarımın olmazsa olmaz unsurlarından birisidir. Özellikle hayvan yemlerinde ve böcek karşıtı ilaçlamada büyük önem teşkil eder.

Kireçlerin kullanım alanını en bilinir tabir ile anlatmak gerekirse, günümüzde kullanılan dayanıklı torbalar örnek gösterilebilir. Bunlara kireç torba ismi verilir. Kireç torba dayanıklı ve naif bir kumaş yapısına sahip olması sebebiyle oldukça sık kullanılır. Marketlerde kullanılan torbalar, un gibi ürünleri himayede kullanılan çuvallar kireç torba konusuna örnektir.


Kireçler ve kireç torba konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak için web sitemizi inceleyebilir, dilerseniz bizler ile iletişim kurabilirsiniz.

Toz Kireç Fiyatları


Bilindiği üzere günümüzde kireçler de tıpkı çimento gibi bağlayıcı özelliğe sahip maddelerdir. Kullanım sıklığı da hemen hemen çimento ile aynı oranda seyretmektedir. Bu da haliyle toz kireç fiyatları konusunun sıkça dile getirilmesine neden olmaktadır.


Diğer birçok üründe olduğu gibi toz kireç fiyatları da kendi içerisinde değişkenlik gösteren ürün gruplarındandır. Bu değişim ürünün miktarına, materyalin kullanılacağı yere ve yoğunluğuna göre belirlenir. Fiyat ve performans yönünden incelendiğinde kireçler kullanıcılar için oldukça kârlı seviyededir. Toz kireç fiyatları konusunda detaylı bilgiye sahip olmak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.


Yapı market malzemelerinde alıcılar için uygun fiyatlı birçok ürün sunan Kepez Yapı Market fiyatlarıyla cebinizi korur. Kireç Torba Baştaş 25 Kg ürünün fiyatı 19 liradan satışa sunulmaktadır. Bu gibi yapı malzemeleri genellikle torbalanarak satışa sunulmaktadır. İhtiyacınıza uygun boyutlardaki ürünleri tercih edebilirsiniz. Toplu alım talebi için firma ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

Kireçler Nereden Satın Alınır?


Kireçlerin kullanım alanının geniş olması, yapısal bakımdan işlevselliğinin yüksek ve verim görülmesi, satış sektörünün de zaman içinde genişleyip büyümesine neden olmuştur. Geçmişte bu ürün için satış hizmeti sunan firma sayısı azken online ticaretin hayatın her alanına girmesiyle birlikte bu maddeye erişim oldukça kolaylaşmıştır.


Kaliteli ürünle başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz bu da anca güvenilir marka tercih etmekle mümkündür. Hem zamandan hem cebinizden tasarruf etmek için doğru firmaları tercih etmelisiniz. Kepez Yapı Market, uygun fiyat avantajıyla satın alma konusunda hizmet sağlamaktadır. Türkiye’nin önde gelen yapı marketleri arasında olan Kepez Yapı Market’ in online alışveriş avantajlarından faydalanarak sepetinizi doldurabilirsiniz. Kolay iade ve taksit imkanıyla alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ağırlığından dolayı adrese kargo ile gönderim sağlanmamaktadır. Dilerseniz online ödeme kolaylıklarından faydalanarak mağazadan teslim alabilirsiniz. Toplu alım yapmak isteyen müşterilere özel tekliflerimiz sayesinde teknoloji dünyasının faydalarından yararlanabilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR