1 2 >

Kablo ve Kablo Aksesuarları

Elektriğin ve çeşitli sinyallerin iletilmesi gereken her türlü aracın çalışmasında kablo çeşitleri önemli bir yere sahiptir. Elektronik enerjisi ile kullanım, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte pek çok cihaz için gerekli olduğundan kablolar da türlerine göre günlük yaşamda önemli devre elemanı olarak görev almaktadır. Çok çeşitli amaçlara hizmet eden kablolar bu bakımdan üreticilerin, tamircilerin ve çeşitli hobi amaçlı geliştirmeler yapmak isteyenlerin ihtiyacı olmaktadır. Sunulan farklı kablo çeşitleri üzerinden ihtiyacınızı doğru giderecek kabloya kolayca ulaşabilirsiniz. Elektrik ve elektronik işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan kablolar farklı markalara ait yüksek kalitedeki ürünlerden oluşuyor.

Elektrik Enerjisinin İletimi İçin Kablo Çeşitleri Neler?

Kablolar öncelikle elektrik enerjisinin iletilmesi için kullanılmaktadır. Bu yüzden elektrik kablosu çeşitleri de farklılık göstermektedir. Elektrik tesisatlarında ve cihazlarında kullanılan bu kablolar güvenli bir şekilde elektrik iletimini sağlayarak işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır. Elektrikle ilgili olan işlemleriniz için kablo tercih etmek istiyorsanız bu durumda elektrik kablo türleri de bilinmelidir. Elektrik kabloları için NYA kablo çeşitleri en çok karşılaşılan kablo çeşididir. Tek damarlı yapıya sahip olmasının yanında uygun maliyetli olmaları da sık tercih edilmesine yol açmaktadır. Ayrıca 1,5 mm’den 6 mm’ye kadar farklı kalınlıklarda bulunabilmektedir. Bu kablolar çalışma sıcaklığı açısından da 70 derece, kısa devre sıcaklığı olarak da 160 dereceye dayanıklılık göstermektedir. NYA kablolar bina tesisatı, elektronik cihazlar, ev aletleri, bilgisayar ve TV kablosu olarak kullanılmaktadır. NYAF kablolar da ince yapıları sayesinde elektrik iletiminin gerekli olduğu durumlarda tercih edilmektedir. İnce olması sayesinde esneklik gerektiren tasarımlarda rahatlıkla beklentileri doğru şekilde karşılamaktadır. 0,75 mm gibi çok ince ölçülerden 10 mm kalınlığa kadar farklı ölçülerde bulunabilmektedir. 105 derece çalışma sıcaklığına da dayanıklılık göstermektedir. Sıvı altı ve sıvı üzeri tesisatta, mutfak ve kumanda panolarında kullanım için uygundur. Elektrik kabloları arasında TTR kablo çeşitleri de sık tercih edilen kablo türüdür. PVC ile kaplı olan ve kablo kanalı açısından çoklu iletken sunan bu kabloların içinde çok sayıda iletken tel bulunmaktadır. Farklı kalınlık ve ölçülerde bulunan bu kablolar ara kablo, ek tesisat gerektiren alanlarda, basit aydınlatma tesisatlarında, elektronik cihazların içinde kullanılmaktadır. Bir diğer sık tercih edilen kablo çeşidi de NYM kablo olarak bilinmektedir. Yüksek voltajın sağlandığı yerlerde kullanılan bu kablolar 10 mm ile 16 mm arasındaki kalınlığa sahiptir. Yüksek dayanıklılık sunan kablolar toprak altı kullanım için de idealdir.

Cihazlar Arasında Bağlantı Kurmayı Sağlayan Kablo Modelleri

Elektrik enerjisinin iletilmesinin dışında iki ya da daha fazla cihaz arasında bağlantı kurmayı sağlayan kablo çeşitleri de bulunur. Elektronik cihaz kabloları arasında sunulan kablo çeşitleri özel giriş ağzına da sahiptir. Örneğin modem ve bilgisayar arasında internet bağlantısı kurmak için USB Ethernet kablosu tercih edilmektedir. Bunun yanında ses sistemi bağlantısı, ışık sistemi bağlantısı, otomobil içindeki cihazların bağlantısı gibi alanlar için de farklı kablolar bulunur. Bu kabloların yanında mevcut bağlantıyı daha uzun hale getirmek için seyyar kablo çeşitleri de kullanılmaktadır. Ayrıca son zamanlarda çok yaygınlaşan led kablolar da doğrudan ışık sağladıkları için aydınlatma amacıyla kullanılmaktadır. Led kabloları akvaryumdan araç içi kullanıma kadar çok farklı alanlarda kullanmak mümkündür. Çeşitli panolarda yine cihazlar arasında bağlantı kurmayı sağlayan ise yanmaz kablo çeşitleridir. Bu kablolar yanmaz yapıda oldukları için olası bir yangın durumunda çok yüksek ısılara karşı da korunaklı kalarak sistemin zarar görmesini önlemektedir. Aynı zamanda telefon kabloları da yine telefon bağlantısının yapılması ve hat uzatılması için tercih edilen, farklı boyutlarda üretilen kabloları tanımlamaktadır. Tüm kablolar farklı kalınlık ve uzunlukta satılmaktadır. Bemis Makaralı kablo gibi ürünleri tercih ederek fiyat açısından da tasarruf sağlayabilirsiniz.

Kablo Bağlantılarını Kolay Yapmanızı Sağlayacak Kablo Aksesuarları

Kablo seçimi yaptıktan sonra kabloların kurulumu, montajı ve sökümünde kullanılacak olan aksesuarları da yine sayfa üzerinden kolayca bulabilirsiniz. Kabloların kullanıldığı alanda sorunsuz bir şekilde sabitlenmesi için kablo tutucu çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Farklı boyutlarda olan kablo tutucular kablonun sabit şekilde monte edilmesini sağlayarak kullanım ömrünün artmasına yardımcı olur. Kabloların kullanıldığı alanda açıkta kalmaması ve güvenlik risklerinin oluşmaması için kablo kanalı da önemli avantajlar içerir. Özellikle Viko yapışkanlı kablo kanalı modelleri kendiliğinden yapışkanlı olduğundan kablonun kullanıldığı alanlara çok kolay şekilde monte işleminin yapılmasını sağlar. Yapışkanlı modeller örneğin aydınlatma sisteminin uzatıldığı ve duvarın delinmediği zamanlarda da önemli bir kolaylık sunar. İki ya da daha fazla kablo arasında enerji dağıtımını sağlamak için gerekli olan klemens çeşitleri de yine kablo tesisatı için önemli parçalardan birisi olarak öne çıkıyor. Klemens çeşitleri farklı renklerde ve giriş sayısında bulunabilmektedir. Bu sayede yüksek kablo bağlantısının yapılması gerektiği durumlarda bile ihtiyacınızı doğru şekilde giderecek olan klemensi elde etmeniz de mümkün hale gelmektedir. Elektrik, internet, ses sistemi tesisatının duvar içinden ya da zeminden geçirileceği durumlarda ise kangal boru büyük avantajlar sunuyor. Bu özel tip kablo borusu yüksek dayanıklılık sunduğu gibi zamana ve kullanıma bağlı olarak kabloların zarar görmesinin de önüne geçmektedir. Pratik yapıda oluşu sayesinde yüzeyde açılan yuvaya kolay şekilde monte edilebilen bu borular ile kablolarınızı koruma altına alabilirsiniz. Geniş ürün çeşitliliği ile sayfa üzerinden ihtiyaca yönelik olarak sunulan kablolar aynı zamanda en uygun fiyatlar ile öne çıkıyor. Kablo fiyatları malzeme, türe, uzunluk ve kalınlığa göre değişmesine rağmen uygun fiyatlar ile kablo ihtiyacı olanların kolay şekilde kablo tercihi yapabilmelerini sağlıyor. Sunulan geniş ürün gamı ile ihtiyacınızı en doğru karşılayacak olan kablo çeşitlerine sayfa üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR