1 2 3 >

Yer Sifonu Çeşitleri ve Modelleri Nelerdir

Yer sifonları sürekli olarak ıslak kalan zeminlerdeki suyu uzaklaştırmada kullanılan bir sifon türüdür. Banyo, mutfak ve çamaşırhane gibi alanlar sürekli olarak ıslak oldukları için zemin hasar görmeden suyun uzaklaştırılması gerekmektedir. Eğer su hemen uzaklaştırılmaz ve zemin sürekli olarak ıslak kalmaya devam ederse zamanla bulunan ortamda kötü bir koku, kimyasal, zeminde hasarlar ve renginde değişiklikler, yosunlaşmalar görülmeye başlanmaktadır. 

 

Kullanılacak olan alana uygun bir şekilde tasarlanmış olan yer süzgeçleri suyu uzaklaştırmaya yaramaktadır. Yer süzgeçleri ya da bilinen diğer adıyla yer sifonları suyun yüzeyde birikmesine engelleyerek temiz ve hijyenik bir yüzey elde etmenizi sağlamaktadır. Tesisatın durumuna göre boyutları değişiklik gösterebilmektedir. Yer süzgeçleri üretildikleri malzemeleri ve kullanılacak olan alanlara göre değişiklikler göstermektedir. 

 

Yer süzgeçleri yalnızca suyun uzaklaştırılmasında değil aynı zamanda suyun uzaklaştırıldığı andan itibaren farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmaktadır. Döşeme süzgeci, avlu süzgeci ve yağ tutucu süzgeçler farklı özellikler ile donatılarak klasik yer süzgecinin haricinde daha fazla iş yapmaktadır. Yer süzgeçleri paslanmaz çelik gibi sağlam malzemelerden üretilmektedir. Döşeme tipi yer süzgeçleri yaşam alanı olan evlerde en çok kullanılan modellerden birisi olmaktadır. 

 

Özellikle banyolarda kullanılmakta olan bu süzgeçler kirli suyu tesisat kanalına aktarmaktadır. Bu sayede zemindeki hasar oluşması önlenir ve kötü koku gibi olumsuz etkilerden korunulur. Tesisatın yapısına göre yandan ya da alttan çıkışlı süzgeçler de çeşitlilik göstermektedir. Yer süzgeçleri içerisinde dikkat çeken bir diğer model ise yağ tutuculardır. Kızartma yağları ya da diğer yağlar lavabo içerisinde döküldüğü zaman boruların iç yüzeyini sararak hem kötü bir koku oluşmasına hem de tesisatın ömrünü çürütmeye başlamaktadır. Yağ tutucu özelliğe sahip olan süzgeçler, dökülen yağ kalıntılarını filtreleyerek hem kötü kokuyu arındırmakta hem de tesisatın ömrünü korumaya yardımcı olmaktadır.


Yer Süzgeci Ölçüleri Nelerdir

Yer süzgeçleri ya da bilinen diğer adı ile yer sifonları, kirli ve pis suları tesisata akıtmaya yarayan yapılardır. Zeminin sürekli olarak ıslak kalmamasını sağlayan yer süzgeçleri, zemini korur ve alanda kötü koku oluşmasını da engellemektedir. Yer süzgeçleri genellikle paslanmaz çelik, dökme demir, plastik veya betondan yapılmaktadır. Kullanım amacı ve alanına göre çeşitlilik gösteren yer süzgeçleri standart ölçülerde üretilmektedir. 10X10, 15X15, 20X20 cm ölçülerinde üretilen yer süzgeçleri kendi içerisinde döşeme süzgeci, avlu süzgeci ve yağ tutucular olmak üzere üçe ayrılmaktadır.


Yer Süzgeci Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Yer süzgeci alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yer süzgeci alınmasındaki amaç bilindiği üzere zeminin ıslak kalmasını engellemektir. Sürekli olarak ıslak kalan zeminde hasarlar oluşabileceği gibi kötü kokuda meydana gelmektedir. Hijyen açısından da hoş olmayan bu birikintiler, zamanla sararma ve yosunlaşmalara da neden olmaktadır. 

 

Yer süzgeci alırken yapı malzemesi büyük bir önem arz etmektedir. Plastik alınan yer süzgeçleri belli bir süre sonra dayanıklılığını ve işlevini kaybetmektedir. Yer süzgeci alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hangi amaçla nerede kullanılacağıdır. Bilindiği üzere farklı bölgeler için çeşitli yer süzgeçleri bulunmaktadır. 

 

Az kullanılan ve çok fazla su ile teması olmayan bölgelerde plastik yer süzgeçleri kullanılabilirken büyük çaplı ve daha fazla ıslanan bölgelerde ise daha sağlam modellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Yer süzgeci alırken estetik görüntüde göz ardı edilmemelidir. Yer süzgeçlerinin çerçeveli modelleri daha iyi bir görüntü sunmaktadır.


Yer Süzgeci Fiyatları

Yer süzgeçleri özellikle evlerde banyolarda en çok tercih edilen malzemelerden birisidir. Yaşam alanı olan evlerin dışında yer süzgeçleri mutfak, bulaşıkhane, çamaşırhaneler gibi uzun süre ıslak kalan zeminlerde de kullanılmaktadır. Yer süzgeçleri yapıları ve çeşitleri ile üçe ayrılmaktadır. Klasik yer süzgeçleri zeminin ıslak kalmasını engellemektedir. 

 

Yağ tutucu yer süzgeç modelleri ise özellikle lavabolarda yağların atılması ile tesisata zarar gelmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Yağ tutucu ve klasik yer süzgeçlerine ek olarak bir de döşeme süzgeçleri bulunmaktadır. Standart ebatlarda üretilmiş olan yer süzgeçleri, hayatı kolaylaştıran ekipmanlardan birisi olmaktadır. Kepez Yapı Market, kalitesi ve uygun fiyatları ile en iyi ürünleri tüketici ile buluşturmaya devam etmektedir. Yer sifonları ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı Kepez Yapı Market ile kolayca karşılayabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR