Contalar

Tesisat bağlantılarının sağlanması için conta çeşitleri tercih ediliyor. Sızdırmazlığın sağlanması için çeşitli bağlantı aparatlarının arasına yerleştirilerek kullanılan contalar önemli işlev yükleniyor. Farklı bağlantılarda meydana gelebilecek sızıntılar ürünün ve enerjinin kaybına yol açabilir. Bu türden durumların önüne geçmek için conta çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Conta Nedir, Niçin Kullanılır?

Temel olarak conta bağlantılar arasında sızdırmazlığın engellenmesi için kullanılır. Çeşitli bağlantılardaki meydana gelebilecek sızıntılar enerji kaybına yol açarak telafisi zor sonuçlar yaratabilir. Bu bakımdan contaların öncül işlevi de flanş bağlantılarını sızdırmaz hale getirmektir. Bağlantı noktasında küçük bir pürüz olduğunda bile buradan sızıntı meydana gelebilir. Conta kullanımı ile bu türden sorunların önüne geçmek mümkün olur. Farklı tipte üretilen contalar aynı zamanda küçük veya büyük conta olarak da bulunabiliyor.

Doğru conta seçimi yapmadan önce belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. İdeal olarak kullanılacak ürünler kullanılacağı malzeme ile tam uyum gösterebilmelidir. Bu kapsamda akışkan ile olan uyumluluğu, basınca ve sıcaklığa dayanıklılığı doğru conta kullanımını da belirlemektedir. Uzun süreler boyunca sızdırmazlığın sağlanması için contaların belirli özellikte olmaları beklenmektedir. Gözeneksiz yapıda olması öncelikli özelliktir. Temel amacı sızdırmazlık sağlamak olduğu için ürünün gözeneklerinin olmaması sızdırmazlık özelliğini güçlendirecektir. Flanş üzerinde pürüz gibi kusurları örtecek esneklikte olması da diğer bir etmendir. Çünkü conta kullanıldığı alana tam uyum göstermelidir. Esneklik sağlayarak olabilecek sızıntıların da önüne geçmeyi sağlamalıdır. Vana gibi kısımlarda kullanıldığında gerilim gevşemesi de yaparak uzun ömürlü kullanım sunmalıdır.

Farklı Alanlarda Kullanılacak Conta Çeşitleri

Bütünlüklü ve esnek yapının yanında conta modelleri tercihinde diğer detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Kimyasal direnç gösterecek yapıda olması farklı flanş bağlantılarının kolayca yapılmasını sağlamaktadır. Contalar her ne kadar ilk olarak su tesisatı bağlantılarında kullanılıyor gibi düşünülse de pek çok aktarma tesisatı ve vanasında tercih edilir. Bu yüzden kimyasal direnç ve korozyona karşı dayanıklılık sunması yüksek verim almaya yardımcı olur. Değişim zamanı gerektiğinde kullanıcı için kolaylık sunması adına yüzeyden rahatlıkla çıkabilmesi de yine kaliteli olduğunu işaret edecektir.

Yüksek kaliteye sahip bir model kalmış olduğu sıvının basınç aralığı ve sıcaklığına karşı direnç gösterir. Contanın sıvı ile temas etmesi sonucunda veya çevresel etmenlerden kaynaklı olarak korozyona uğramaması gerekir. Flanş yüzeyindeki bağlantının sızdırmaz olması ve sorunsuz kullanım sağlaması için bu beklentileri karşılamalıdır. İdeal yapı olarak ürün birden fazla sıvı türüne karşı kullanım sunabilmelidir. Sıcaklık veya basınçta meydana gelecek değişikliklerin sorun yaratmaması için üstün kalitede üretilmiş olmasına özen gösterilmelidir.

Sadece sıvı tesisat bağlantılarının kurulması için değil aynı zamanda çeşitler elektronik veya otomotiv alanında da bağlantıların kurulması için kullanılmaktadır. Üst üste gelecek olan parçaların birbirlerine zarar vermemesi veya tam oturması için conta kullanmak gerekir. Temelde ise sıvı veya gaz akışının sorunsuz olması için kullanılır. Genelde yassı, halka ve ince forma sahiptir. Böylece kullanılacağı alan için ideal kullanım özellikleri sunar. Sahip oldukları yapısal özellikler ile contalar sıvılara, kimyasallara, yüksek ısı ve basınçlara, elektrik akımına, asitlere karşı dayanıklılık sergiler. Köpük malzemesi olarak da kullanılarak küçük deliklerin kapatılması için yardım sunar.

Temel olarak düz malzemelerden yapılan ürünlerin ana maddesi olarak çeşitlilik bulunmaktadır. PVC Conta gibi ürünler esnek ve hafif yapıları ile dikkat çeker. PVC malzemesi özellikle fiyat açısından uygun olduğu gibi sıvı flanş bağlantılarının dayanıklı ve sorunsuz kurulmasına yardımcı olur. Asbetsiz Conta çeşitleri ise flanş yüzeylerine yapışmayan yapılarıyla dikkat çeker. Yüksek sıcaklıkta bile sertleşme göstermeyen, işletme ve işçilik maliyetlerini de önemli oranlarda azaltan bu ürünler yaygın olarak kullanılmaktadır. Tercih edeceğiniz çeşitler ile birlikte her zaman bağlantıların kurulmasında yüksek sızdırmazlık ve tutuculuk özelliklerinden kolayca yararlanabilirsiniz.

Kepez Yapı Market Yüksek Kalite Conta Modelleri

Küçük veya büyük conta olarak farklı boylarda sunulan conta çeşitleri kullanım alanlarına göre üretim malzemesi olarak farklılık gösteriyor. Temel özelliği sızdırmazlık olduğu için tercih edilecek her üründe sızdırmazlık öne çıkıyor. Bağlanmış olduğu yere uyum gösterecek olan çeşitleri farklı malzemelerden yapılmış olarak bulabilirsiniz.

Klingrit conta çeşitleri hafif ve orta derecede olan basınçlar için ideal ürün olarak öne çıkmaktadır. Klingrit levhadan üretilen bu ürünler su, gaz, buhar ve yağa karşı dayanıklılık göstermektedir. Özellikle otomotiv veya elektronik eşyalarda da kullanım açısından uygunluk taşır. Asbest içermemesi sayesinde de sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmaz. Esneklik ve dayanıklılık göstermesi ile birlikte geniş kullanım alanlarına sahiptir.

Ürünlerin kullanım alanlarına göre farklılık gösterdiği için hela taşı conta gibi ürünler belirli alanlarda kullanıma uygundur. Alaturka tuvaletlerde kullanılması gereken temel malzemelerden olan bu ürünler hela taşına uygun olacak temiz su girişinin adaptörde tutulmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Suyun dışarıya istemsizce sızmasını engellemek için fayda sunmaktadır.

Asbestsiz contalar ise sağlıklı yapıları ile önemli kolaylıklar sunar. Flanş yüzeyine yapışmayan yapıları ile birlikte pratik kullanım sunar. Özellikle onarım gibi işlemlerin çok kısa sürelerde tamamlanmasını sağlar. Yüksek sıcaklığın olduğu sıcak su bağlantıları gibi flanşlar için de uygundur. Renk açısından da renk kullanımının gerekmediği bağlantılarda tercih edilen uygun çözümler sağlar. Sadece su ve gaz akışı için değil dayanıklı olması sayesinde geniş kullanım alanı vardır. Bu bakımdan; asit, etilen glikol, silikon gaz, yağ, benzin gibi farklı kimyasalların bağlantıları için de uygundur.

Seçim yaparken çapları da değiştiği için flanş noktasının ölçülerine uyduğundan emin olmalısınız. Gereğinden küçük veya büyük olacak ürün sızdırmazlık açısından sorun yaratabilir. Uygun fiyatlar ile sunulan conta modelleri arasından kolayca seçim yapabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR