1

Metre Çeşitleri

Birbirinden farklı sektörlerde, çeşitli iş kollarında ölçüm yapmak için metre çeşitleri kullanılmaktadır. Ölçüm işlemlerinin kolaylaşması için kullanılan metreler birbirinden farklı çeşitlere ve modellere ayrılmaktadır. Ayrıca ürünleri detaylı olarak incelediğinizde uzunluklarına göre birçok alternatif seçeneğin bulunduğunu görmeniz mümkündür. Çeşitli modellere ayrılan metreler, evinizde, iş yerlerinde ölçüm işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamayı sağlamaktadır.

Metrelerin üzerinde santimler ve metreler aralıklarına uygun bir şekilde verilmektedir. Ayrıca bu aralıklar canlı renkler ve farklı tasarımlarla beraber karşınıza çıkmaktadır. Elbette farklı seçeneklerin bulunması aradığınız modeli bulmanız ve bütçenize uygun seçimler yapmanız için de uyumludur. Evlerinizde, iş sahanıza kadar hemen her alanda yer vermeniz gereken, günlük ihtiyaçlara cevap veren metreler, taşıma konusunda da oldukça konforludur. Ağırlıkları oldukça azdır ve doğru ölçümleri kolay bir şekilde yapmanız için uyumlu bir üründür.

Gelişim ve yeniliklerle beraber farklı özelliklerle, farklı tasarımlarla üretilen metre çeşitleri uzun ömürlüdür. Genel olarak sayıların ve şeritlerin dayanıklı bir baskı türüyle işaretlendiği bilinir ve uzun yıllar boyu aynı metreyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tasarımı da düşme, kırılma, kopma gibi metreye zarar verecek durumlardan korunmak üzere tasarlanmıştır. Çeşitlerini incelediğinizde, genel olarak konfor odaklı ürünler olduğunu, ölçüm işlemini kolaylaştırmak üzere tasarlandığını görmeniz mümkündür.

Metre Çeşitleri Nelerdir?

Metre çeşitleri birden fazla seçeneğe ayrılmaktadır. Farklı seçeneklerinin olmasının en önemli nedeni de metrelerin kullanım alanlarıdır. Ölçüm yapılacak alanda kolaylık sağlamak, daha kullanışlı ürünler var etmek için farklı metre seçenekleri kullanılmaktadır. İncelediğiniz zaman metrelerin birbirlerinden farklı görünüşlerinin, tasarımlarının ve özelliklerinin bulunduğunu anlamanız mümkündür. Çünkü metreler sadece ölçüm uzunlukları açısından değil, kullanım özellikleri açısından da birbirlerinden ayrılmaktadır.

Hırdavat-nalbur malzemeleri içerisinde yer alan metrelerin çeşitleriyse T cetvel mastar, şakül, arazi metresi, çırpı ipi boyalı set, şerit metre, lazer metre gibi seçeneklere ayrılmaktadır. Metre satın almak istediğinizde de tüm bu çeşitlerin özelliklerini bilip ve sizin kullanacağınız alana uygun olan seçeneği tercih etmelisiniz.

Şerit Metre

Şerit metre, cetvel çeşitlerinden biri olarak karşınıza çıkar. Belirli iki noktanın arasında bulunan uzaklığı ölçmek için kullanılmaktadır. Yapı çeşitleri için kullanılır ve bu alanda sıklıkla tercih edilir. Portatif bir seçenektir. Hem büyük hem küçük ölçü alma işlemlerinde kullanılmaktadır. Özellikle cetvellerin uzunluk ve taşınma problemlerini ortadan kaldırmak açısından önemli bir yere sahiptir. Şerit metrelerin üzerinde tıpkı bir cetvel gibi uzunluk ölçmek için kullanılan çizgiler bulunmaktadır. Bu çizgiler arasında bulunan uzunluklar kullanacağınız metrenin uzunluk birimine göre değişiklik göstermektedir. Karşınıza çıkacak en kısa şerit 1,5 metre olarak üretilirken en uzunu 50 metreye kadar uzanmaktadır. 50 metre olarak üretilen şerit metreler de arazi ölçümleri için kullanılmaktadır. Eğer ki şerit metre 5 mt modellerini arıyorsanız da kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Kırık Metre

Kırık metre, genel olarak marangozlar tarafından kullanılmaktadır. Marangozlar, ellerindeki kereste parçalarının daha iyi bir şekilde ölçülmesi ve hazırlanması için kırık metre çeşitlerini kullanırlar. İnşaat ustaları tarafından da kullanılan kırık metreler, tahta metre olarak da isimlendirilirler. Ölçü almak, plan yapmak, düzenleme yapmak ve inşaat yapım aşamasında kalıp hazırlamak gibi noktalarda kullanıldıkları bilinmektedir.

Lazer Metre

Lazer metre, hassas ölçümler için kullanılan dijital ölçme birimi olarak bilinmektedir.  Ayrıca Lazer ışınlarıyla birlikte kullanılır ve gelişmiş teknolojiye sahip olan modelleri de bulunmaktadır. Mesafe ölçümlerinin yanında oda hacmi ve eğim ölçümlerinde de aktif bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Tek elle kullanılabilecekleri gibi pratik bir biçimde kullanılmaları da mümkündür. Geniş bir yelpazeye yayılırlar ve fonksiyonları yapı işlemleri için kullanılan en iyi metre çeşitlerinden biri olarak bilinirler. Farklı birçok özelliğinin olmasının yanı sıra dekorasyon işlemleri, harita mühendisliği, inşaat sektörü gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Yani yeni nesil bir ölçüm metresi olarak yorumlamak mümkündür.

Şakül

Şakül, diğer adıyla çekül olarak bilinmektedir. İpin uç kısmına konik bir ağırlığın bağlanması ve bu şekilde uzunluk ölçmek için bir düzeneğin kurulması üzerine hazırlanmaktadır. Genel olarak inşaat sektöründe kullanılır ve dikey yüzeylerde kullanılmaktadır. İnşaat metresi olarak da bilinmektedir. Dikey yüzeyin zemine dik bir doğrultuda hazırlanması için sıklıkla tercih edilen bir alet olarak tanımlanmaktadır. Teknoloji gelişmiş, tarihte çok fazla metre değişikliği yaşanmış olsa da şaküller çok da fazla değişiklik göstermemiştir. Ancak eğer daha yenilikçi bir model arıyorsanız o zaman lazerli şakullerden birini de tercih etmeniz mümkündür.  

Kumpas

Kumpas, bir metre çeşidi olmasının yanı sıra iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar verniyerli ve dijital olarak görülmektedir. Genel olarak mühendisler tarafından kullanılmaktadır ve hassas bir ölçüm aleti olarak bilinmektedir. Çap, uzunluk, kalınlık ve derinlik ölçümlerinde kullanılan kumpas, milimetrik ölçümlerin yapılması açısından da oldukça uygun bir alettir. Dijital modellerinin bulunmasının yanı sıra saatli, modül, derinlik kumpası gibi seçeneklerle karşılaşmak da mümkündür.

Metre Fiyatları

Günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan, birçok alanda ihtiyaç duyulan metreler sadece modellerine göre değil fiyatlarına göre de birbirlerinden ayrılırlar. Metre satın almak istediğinizde birçok farklı fiyat seçeneğiyle karşı karşıya kalmanız mümkündür. Metre fiyatları, metrelerin çeşidine, tasarımına, kullanım alanına ve hassas ölçüm özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bütçenize uyumlu modelleri bulabileceğiniz gibi aradığınız tasarımları ve doğru uzunluk ölçülerini bulmanız da mümkündür. Metrelerin fiyatları metrenin yaptığı hassas ölçümlere, kullanım ömrüne ve kullanım kolaylığına göre değişiklik göstermektedir.

Satın almak istediğiniz metrelerin yeni nesil, teknolojik modelleriyse fiyatlandırma açısından çok  iyi seçeneklerle karşınıza çıkacaktır. Eğer hem kullanacağınız alanda kolaylık hem tasarımsal açıdan konfor talep ediyorsanız o zaman kepezyapimarket.com.tr üzerinden sizin için uygun olan modelleri bulabilirsiniz. Çeşitli metre modelleri ve kullanacağınız alana, bütçenize denk seçenekleri kolaylıkla temin edersiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR