Yağmur Olukları

Yağmur olukları binaları yağmur ve kar gibi hava olaylarında koruyan, işlevsel ürünlerdir. Binanın bulunduğu bölgenin hava şartlarına, iklim şartlarına göre farklı yağmur olukları bulunmaktadır. Genel olarak bu ürünler çatılarda su birikmemesi için kullanılır. Bu sayede çatının yapısını koruduğu gibi uzun ömürlü olmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda yağış sırasında binanın çatısından parça parça su akması yerine tek bir kanal üzerinden su tahliyesi yapılmasını mümkün kılmaktadır. 

Yağmur Oluğu Niçin Kullanılmalı? 

Çatı sistemlerinin ayrılmaz parçası olan yağmur olukları yağış sırasında çatıdaki suyun tek bir noktadan tahliyesi için gereklidir. Yağmur ve kar sularının taşınması amacıyla yapılan bu ürünler yüksek kaliteye sahip olduklarından uzun süre kullanım olanağı sunar. Kendi içlerinde çinko, eksiz, bakır, asma ve PVC gibi farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Genel olarak tercih edilen PVC yağmur oluğu modelleridir. Çünkü PVC’den üretilen ürünler uygun fiyatlı olduğu gibi aynı zamanda dayanıklıdır. Ayrıca montaj işlemlerinin de hızlı ve pratik şekilde yapılması bu ürünleri öne çıkarmaya yardımcı olur. 

Yağışlar sonucunda çatıda oluşan suyun tahliye edilmesi bu oluklar ile mümkündür. Aksi halde çatıdan gelişigüzel şekilde su aşağıya dökülecektir. Bunun yanında suyun dökülmeden çatıda birikmesi de muhtemeldir. Bu türden sorunlar binada yaşayanlar için ciddi sorunlar yaratacağından çatı olukları sayesinde sorunların önüne geçilir. Şiddetli yağışlarda oluşan önemli miktarda su birikintisine bile hızlı akış sağlayarak tahliyeyi anlık olarak bu ürünler gerçekleştirir. Böylece çatının genel yapısı ve kullanım ömrü de uzar. 

İşlevsel ve Dayanıklı Yağmur Olukları 

Yağmur olukları yağış sırasında çatıda oluşan suyun kolayca tahliye edilmesi için oldukça işlevsel kullanım sunar. Özel malzemeleri sırasında yapı sektörünün öncelikli malzemeleri arasında yer alır. Çatının saçak kısmına monte edilen ürünlerde en az bir çıkış kanalı bulunur. Temel olarak sistemin kurulması, çatının ölçüleri temel alınarak yapılır. Saçak kısmına yerleştirilen oluklar sonrasında zemine giden tahliye kanalına bağlanır. Tahliyeye giden oluklar hafif eğimli şekilde yerleştirilir. Bu sayede suyun kanalların içinde birikmesinin de önüne geçilir. Yağış meydana geldiğinde çatıdan gelen su saçak kısmından bu kanallara akar ve kanallar vasıtasıyla tahliye borusuna yönlendirilir. Tahliye kanalı tek olabileceği gibi çatının boyutuna göre birden fazla olabilir. Yukarıdan aşağıya doğru uzanan tahliye kanalı sayesinde oluklarda su zemine ulaştırılır. Tahliye kanalı da yine yağmur oluğu olarak işlev görmektedir. 

Su akışının iyi şekilde sağlanması için ürünler farklı uzunluk ve yapıdadır. PVC Çatı Oluğu Köşeli 150 MM gibi ürünler tek seferde geniş kullanım sundukları için işlevsel özellikler taşır. Çatının boyutuna göre parçalar yan yana getirilerek montaj işlemi tamamlanır. Köşeli yapıda olması sayesinde çatı dönüşlerinde sorunsuz ve sızdırmaz olacak şekilde dönüşler sağlanır. PVC malzemesinden üretildiği için de çatının ölçülerine tam uyum sağlaması adına kolayca kesim işlemi yapılabilir. 

Olukların çatı saçaklarına montaj işlemi PVC Köşeli Kelepçe gibi aparatlar vasıtasıyla yapılır. Bu kelepçeler olukların sığabileceği hacimdedir. Çok pratik ve kolay şekilde saçağa monte edilir. Saçağın veya hemen altındaki duvarın yapısı montaj işlemi için önem taşımaz. Bu kapsamda beton, ahşap veya çelik gibi yüzeylere uygun aracı malzemeler ile montaj işlemi yapılır. Kelepçenin montajı sonrasında oluklar iç kısma oturtulur ve sabitleme yapılır. Rüzgâr gibi olumsuz hava koşullarına karşı da dayanıklı olacak sistem kurulum sonrasında hemen kullanıma hazır hale getirilir. 

Sundukları işlevsel özelliklerin yanında plastik oluk çeşitleri aynı zamanda binaların estetik görünümleri için de katkıda bulunur. Dekoratif yapıları itibariyle binanın bütünlüğünü tamamlar. PVC malzeme tercihe bağlı olarak boyanmaya uygundur. Bu kapsamda isteyenler bina ile uyumluluğu artırmak için kolayca boyama işlemi yapabilir. Yüksek kalitede olan ürünler uzun ömürlü kullanım sunar. Hava koşullarından dış etmenlere kadar geniş bir yelpazede kullanım açısından tasarruf oluşturmaya yardımcı olur. 

Oluk sistemi sayesinde suyu etkin şekilde kullanmak da mümkün olabilir. Özellikle bahçe sulama gibi ihtiyaçlar için oluklar tercih edilerek yağmur suyunu bir depoda biriktirmek olanaklıdır. Böyle durumlarda sistem çatıya depoya su akışı sağlayacak şekilde kurulabilir. Yağış anlarında çatıdaki su kanallardan geçerek depoya sorunsuz şekilde ulaşır. Bu durum su tasarrufu imkânı da sağladığından çevresel koruma açısından yarar gösterir. 

Kepez Yapı Market Dayanıklı Yağmur Olukları

Yağmur olukları uzun ömürlü kullanım sunması için dayanıklı malzemeden üretilmiştir. PVC dayanıklı olduğu gibi ayrıca hafif ve kullanım açısından da pratiklik sunar. Montaj işleminin kısa sürelerde tamamlanmasına olanak tanır. Hafif olduğu için çatıya malzemeleri çıkarmak açısından güçlük çekmezsiniz. 

Tercih edeceğiniz sistemden yüksek verimlilik bulmak için belirli noktaları göz önünde tutmalısınız. Tercih edeceğiniz yağmur olukları binanın dış cephesini ve özellikle çatısını dış etkenlere karşı koruyarak önemli bir koruma sunacaktır. Tercih öncesinde ise verimliliği üst seviyede almak için binanın ve çatının yapısını göz önünde tutmanız yararlı olacaktır. Bazı binalarda çatı üçgen formunda değil düz olarak yapılır. Bu durumda tercih edilen olukların asıl tahliye kanalları ile bağlantısının doğru yapılması gerekir. Düz çatılarda su birikmemesi için özel giderler mevcuttur. Bu giderleri uzatmak veya farklı yere yönlendirmek için yağmur olukları kullanabilirsiniz. 

Yağmur oluğu fiyatları üretim malzemesine ve uzunluklarına göre değişmektedir. Özellikle PVC olan modeller ekonomik kullanım olanağı sunar. Her bütçeye hitap edecek özellikte olmaları sebebiyle günümüzde binalarda sıklıkla kullanılan modellerdir. Çatının ve binanın korunması için temel parçalar arasında bulunan ürünler arasından kolayca seçim yapabilirsiniz. Yağış ve kötü hava koşullarına karşı koruma sunacak olan ürünler bina konforunu artıracaktır. İhtiyacınızı görecek çatı olukları arasından hemen seçim yapabilirsiniz!


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR