1

En Uygun Bahçe Aletleri Nasıl Seçilir?

Bahçeli bir eviniz varsa ve kendinizde bahçe ile uğraşmayı, amatör bir bahçıvan olmayı arzu ediyorsanız, iş için doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bununla birlikte, bahçecilikte yeniyseniz veya hangi bahçe aletleri için yatırım yapmanın en mantıklı olduğundan emin değilseniz, bahçede kullanılacak aletleriniz için en çok neye ihtiyaç duyacağınızı seçebilmelisiniz. Bunu başarmanın en kolay ve iyi yolu, diğer başarılı bahçıvanların hali hazırda neler kullandıklarını gözlemlemektir. En yaygın bahçe aletleri; bahçenizin büyüklüğüne, hangi alanı ekstra olarak büyütmek istediğinize, neyi başarmayı umduğunuza ve ne kadar iş yapmak istediğinize göre birçok faktörü içinde barındırarak değişime uğrayabiliyor.

Aletlerinizi en iyi durumda tutmak önemlidir, bu nedenle her zaman kullandıktan sonra temizleyin. Bir bez üzerine bir damla beyaz ispirto kullanarak, baş parmağınızın tırnağıyla inatçı lekeleri kazıyarak, sap ve reçineyi makaslardan ve budama makaslarından çıkarın. Kulübenizde güvenli bir şekilde saklamadan önce bıçaklara iyi önlem için WD-40 sıkın. Yılda bir kez, ahşap saplı aletlere keten tohumu yağı sürün. Bu, ahşabı esnek tutacak, çatlakları önlemeye yardımcı olacak ve yıllarca sadık bir bahçe hizmeti sunacaktır.

Bahçıvanlık, bahçe işleri ile uğraşmak elbette zor bir iş olsa da sizin için doğru bahçe aletlerini seçmeniz oldukça kolay olacaktır. En sık kullanılan bahçe el aletleri, bahçe tarım aletleri ve bunlara neden ihtiyaç duyabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Her bahçe ve her bahçıvan kendi alanında benzersiz olsa da, bu bahçe ekipmanları, sizin güzel bir alan yaratabilmenize yardımcı olmak için bir başlangıç noktası oluşturacaktır.

Kullanım Alanına Göre Bahçe Aletleri

Bahçe eldivenleri, bahçede iş yapmak için hazırlık aşamasında belki de aklınıza ilk gelen araç olmayabilir. Fakat başka bir şey yapmadan önce mutlaka ellerinizi keskin dikenlerden veya nesnelerden koruma görevi görecek eldivenlerinizi takmalısınız. Kazı işlerini yapabilmek için bir mala yardımcı olsa da, daha büyük toprak kazılarında kürek ihtiyacınız doğacaktır. Satın alacağınız bir bahçe küreği ile toprağı el arabanıza taşıyabilir, ağaç dikebilir veya tohumları ekime hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Tırmık bir bahçenin vazgeçilmez aletlerinin içinde yer alıyor. Tıpkı bir süpürgeye benzediğinden, toprağın bir araya toplanmamasını sağlamak için veya yabani otları temizleyerek düzleştirebilmeniz için en önemli bahçe aletlerinden biridir. Bahçe içerisinde kullanılabilecek daha birçok alet olsa da, en önemlileri arasında kesinlikle budama makası da yer alıyor. Sizin çok fazla işinize yarayacak bu bahçe makası, bitki ve dalları kesmek için oldukça gerekli bir alettir. Yılın doğru zamanlarında budama işleminizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlayarak, bitkilerinizin, çalılıklarınızın ve ağaçlarınızın sağlıklı kalmasına olanak tanıyacaktır.

Bahçe alet kutunuzda bir dolu budama ve bahçe makası bulunuyor olabilir, fakat daha büyük ve kalın dalları bahçe makası ile kesebilmeniz çok mümkün görünmüyor. Bu gibi durumlarda bir budama testeresi size yardımcı olabiliyor. Bu testerelerin motorlu olan çeşitleri daha geniş bahçelerde kullanıma uygun olarak üretiliyor. Daha büyük bir bahçelerde kullanım kolaylığı sağlayan yaprak üfleyiciler, kendi arazinizde veya komşu arazinizde çok sayıda bulunan ağaçların yapraklarını, bu alet yardımı ile kolaylıkla süpürülebiliyor.

Bahçenizde kullanabileceğiniz bir çapa, düz ucu ile bitkilerinizi yerleştirmek için hendekleri şekillendirmek ve ot ayıklamak için bulunmaz bir bahçe aletidir. Tohumlarınızı toprağın doğru yerine koyduğunuz zaman, toprağı üzerlerine geri itebileceğiniz bir çapanızın olması size kolaylık sağlayacaktır. Bahçe alet kulübenizde başka ne koymaya karar verirseniz verin, el malası onsuz olmak istemeyeceğiniz seçenekleriniz arasında yer almalıdır. Bu durum, özellikle bahçecilikte oldukça yeniyseniz veya küçük bir bahçeniz varsa, mutlaka sizin için bir gereklilik olacaktır.

Bahçeniz ister büyük ister küçük olsun, yine de size her anlamda destek olabilecek bir el arabasını mutlaka satın almalısınız. El arabanız olduğu sürece sebze veya çiçek tarlalarınıza bir yığın gübreli toprağı taşımak çok kolay bir işlem olacaktır. Bahçe artıklarını toparlayıp el arabasına koyarak, bahçe çöp kutunuza el arabanız ile götürebilirsiniz.

Bahçenizde Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

Bahçeciliği etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar içinde; çevre, bitki büyüklüğü, güneş ve gölge miktarlarınız, çiçeklenme zamanlarını kaçırmamanız, doğru bakım ve bitkilerinizin hastalıklara karşı göstereceği dirençler.

  • Bahçenizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsurlardan biri çevredir. En yakın fidanlığa gitmeden önce, çevreniz için hangi bitkilerin en uygun olduğuna dair biraz araştırma yapmak iyi bir fikir olacaktır.
  • Buna göre seçeceğiniz bitkiler, çeşitli şekil ve boyutlarda büyüyecektir. Bitkilerinizi seçmeden önce ve özellikle seçtiğiniz bitkiler ağaçsa, bunların tamamen olgunlaştıklarında ne kadar büyüyeceklerini uzman kişilere danışmalısınız.
  • Eğer sıcak iklimlerde yaşıyorsanız, bitkilerinizin ısı stresine maruz kalmaması için bahçenizde gölgeyi göz önünde bulundurmayı önemsemeli ve gerekli önlemlerinizi de bu anlamda almalısınız.
  • Çiçeklenme zamanı bahçenizde, parlak renklerini gösteren tam açmış çiçeklerden daha estetik bir şey olamaz. Yıl boyunca güzel çiçeklere sahip olmak için bir bitki takvimi oluşturarak, neredeyse her mevsim rengarenk bahçeye sahip olabilirsiniz.
  • Bahçenizde yer alan bitkileriniz ne kadar suya veya güneşe ihtiyaçları olacaklarını, belirli büyüme gereksinimlerini ve onları formda tutmak için hangi bahçe aletlerini kullanacağınızı, önceden öğrenmeniz size avantaj sağlayacaktır.
  • Elbette ki bitkiler, çiçekler her zaman çok güzeldir. Ancak gerçek şu ki, sağlıklarına ciddi şekilde zarar verebilecek ve tedavi gerektirebilecek hastalıklara yatkın bir bahçeniz olabiliyor. Böcek sorunları gibi aksiliklere karşı bazı bitki türleri daha dirençli olabiliyor. Fakat direnci yüksek olmayan ve bu gibi durumlarda bitkilerinizi kaybetme riski taşıyan durumlar ile karşılaşmamak için yeteri kadar bahçenize zaman ayırmalısınız.

Bahçe Aletleri Kepez Yapı Market’ten Alınır

Piyasada her bütçeye uygun bahçe aletleri satışı yapan çok sayıda marka bulunuyor olsa da, hangisinin sizin için doğru olduğuna karar verebilmek uzun bir sürenizi alabiliyor. Bazen bulabileceğiniz en uygun fiyatlı ürünü satın almak, tasarruf etmeniz yerine size kısa sürede sorun çıkaracağı için daha fazla para harcamanıza neden olabiliyor. Modern bahçe aletlerinin çoğu, kırılmaya karşı makul bir garantiyle birlikte satıldığından, bu anlamda zor duruma düşmemek ve kaliteli ürünlere sahip olabilmek için https://www.kepezyapimarket.com.tr adresine girerek alışverişinizi rahatlıkla yapabilir, kargo hizmetinin size sağlayacağı güvenle ürünlerinize kısa sürede sahip olabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR