1

Menfez

Pek çok kullanım alanı olan menfez hem evimizde hem inşaat alanlarında kullanım olanaklarına sahiptir. Kullanım alanına göre suyu ya da havayı istediğiniz yöne aktarmanızı sağlar. Evinizde genellikle mutfak, banyoda ve tuvaletlerde kullanılan havalandırma araçlarıdır. Menfez sayesinde tehlikeli gazlardan zarar görme olasılığınız minimuma düşer. Hem kötü kokuyu tahliye etmenizi sağlar hem de bir gaz kaçağı olduğunda ilk müdahaleyi gazı dışarı atarak yapar. Yaşadığınız evde sağlığınızı korumanız için destekçilerinizden birisidir. Asıl amacı temiz havayı içeri alarak kirli havayı dışarı atmaktır. Bunu doğrudan mutfaktan ya da banyodan başlayıp bina havalandırmasına ya da balkona bağlanan geniş borularla yapar. Havalandırması yetersiz ortamlarda imdadınıza yetişen bir üründür. Eviniz için vazgeçilmezlerdendir. Alerji bakımından hassas insanların kaliteli hava solumasına yardımcı olur çünkü kötü kokuyu, tozu, nemi dışarı atmakla görevlidir. 

Menfezlerin Kullanım Alanları

Menfezler evinizde banyo, mutfak, tuvalet gibi alanlarda kullanılabilir. Asıl amacı hava sirkülasyonunu sağlamak olduğu için havalandırmaya ihtiyaç duyulan mekanlarda kullanılır. Tuvaletlerde oluşan kötü kokuları dışarı atarak tuvaletinizin daha temiz kokmasını sağlar. Banyolarda oluşan nemi dışarı atar. Böylelikle nemden oluşacak küflenmeyi engellemiş olur. Mutfak menfezi, mutfaklarda sık sık oluşan yemek, özellikle yağ, kokularını temiz hava ile değiştirir. Yine mutfaklarda oluşan nemi engeller. Gaz kaçaklarında ilk önlemi alarak tehlikeli bir durum oluşmaması için çalışır. Olası bir gaz kaçağında siz bunu fark edene kadar, havalandırma aktif olduğu için, tehlikeli gazı dışarı atar. Oluşabilecek gaz kazalarını önlemenize yardımcı olur. Mutfaklarda genelde cama yerleştirilmiş olurlar. Kimi durumda balkonlara olmak üzere binalarda bulunan havalandırma boşluklarına bağlıdırlar. Yoğun ya da kötü kokuya sahip çoğu yerde menfez kullanılabilir. Ofisler, bodrum katları, depolar, penceresiz alanlar menfez kullanmak için uygun alanlardır. Çünkü bu alanlarda da havalandırma yetersiz olabilmektedir. 

Menfez Özellikleri

Menfezler dikdörtgen, kare ve yuvarlak şekilde olabilirler. Dikdörtgen ve kare şeklinde olanlar genellikle tuvalet ve banyo gibi alanlarda kullanılır. Yuvarlak olanlar ise mutfaklarda tercih edilmektedir. Mutfaklarda tercih edilen menfezler genellikle mutfak camına yerleştirilmiş olurlar. Yukarda bahsedilen ofis, garaj tipi menfezler de dikdörtgen ve kare olanlardır. Menfez seçerken göz önünde bulundurduğunuz kriterlerden birisi ahşap mı alüminyum mu olduğudur. Ahşap modeller dekorasyona uyması için tercih edilebilir. Kullanım süresi alüminyum kadar uzun değildir. Çünkü alüminyum olanlar uzun yıllar kullanılabilmektedir. Ahşap menfezlerin temizliği de alüminyum olanlara göre zor olabilmektedir. Menfezlerin hava yönü ayarlanabilir yapıdadır. Tek hareketinizle hava yönünü aşağı, yukarı ya da orta olarak değiştirebilirsiniz. Hava çıkış miktarını da dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kullanmak istemediğiniz zamanlarda tamamen kapatıp istediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz. Menfezi duvara ya da cama yerleştirmeden hemen önce uygun alana file koyabilirsiniz. Bu durum evinize haşere ve böceklerin girmesini engeller. Bununla uğraşmak yerine direkt kendiliğinden fileli bir modeli tercih edebilirsiniz. Böylece havalandırmak istediğiniz alanı istenmeyen cisimlerden korumuş olursunuz. 

Menfez Çeşitleri Nelerdir?

Menfezler kare, dikdörtgen, daire şeklinde olabilirler. Hangisini seçmek istediğiniz tamamen sizin zevkinize kalmış. Rengi, boyutu, şekli de üründen ürüne değişebilmektedir. Yine havalandırma derecelerini ayarlayabilirsiniz. Fileli modeller ile evinize yabancı maddelerin girmesini engelleyebilirsiniz. Banyo havalandırma menfezi olarak genelde dikdörtgen ve kare modeller tercih edilirken mutfak havalandırma menfezi olarak yuvarlak şeklinde modeller tercih edilebilir. Kolay temizlenebilmesi için malzeme kalitesi oldukça önemlidir. Sonuç olarak amaçladığımız şey evimizin temizliği ve güzel kokması olduğu için kolay temizlenebilme özelliği göz önünde bulundurulmalıdır. Kimi malzemelerde kir kolay çıkarken kimisinde çaba sarf etmek gerekmektedir. Bu iki seçenek arasından tabii ki kolay temizlenebilme özelliği öne çıkmaktadır. Bu durumda alüminyum bir model tercih etmek kullanışlılığı artıracaktır. Uzun yıllar kullanılabiliyor oluşu da avantaj sağlamaktadır. 

Menfez Fiyatları

Menfez fiyatları, tercih ettiğiniz boyuta ve modele göre değişkenlik gösterir. Yapı malzemesi, boyutu fiyatı etkileyen unsurlar arasındadır. Alüminyum menfez ve ahşap bir model arasında fiyat farkları bulunmaktadır. Hem uzun yıllar kullanılabilirlik hem de kolay temizlenebilirlik açısından tavsiye edilen alüminyum olandır. Boyutlar arasında da fiyat farkları oluşmaktadır. Daha küçük menfezler ev tipi kullanıma uygunken nispeten daha büyük olanlar apartman boşluğu, ofis, depo gibi alanlar için uygundur. Bu alanlarda hem havalandırma için hem de istenmeyen cisimlerden korunmak için kullanılırlar. Bu yüzden fileli modeller tercih edilmesi tavsiye edilir. Kimi modeller vidalı kimileri yapıştırmalı olurlar. Pratiklik açısından yapıştırmalı modeller tercih edilebilir. 

Kepez Yapı Market olarak sizlere en kaliteli ürünleri göndermeyi amaçlıyoruz. Kolay iade ve değişim seçenekleri ile ürününüzü yanlış aldıysanız doğrusuyla kolayca değiştirebilirsiniz. Farklı ödeme seçenekleri arasından taksit, havale ya da kredi kartıyla tek çekim arasında dilediğiniz gibi tercihte bulunabilirsiniz. Sürekli güncel tuttuğumuz stoklarımızdan dilediğiniz zaman alışveriş yapabilirsiniz. Ürüne bir an önce kavuşabilmek için şimdi sipariş verin! 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR