107,99 ₺ KDV Dahil
127,99 ₺ KDV Dahil
1 2 3 >

Matkap

Matkap ile Kendi İşinizi Kolaylıkla Halledin

El aletleri yaşamı oldukça kolaylaştıran ve zamandan tasarruf edilmesini sağlayan önemli araçlardır. Matkap modelleri bunlardan biridir. Hırdavat ürünleri kategorisinde bulunan matkaplar çeşit ve özellikleriyle her iş için farklı fonksiyona sahiptirler. Bir kez alınıp ömürlük kullanılan el aletlerinden olan matkaplar delme, vidalama gibi fonksiyonlarıyla mobilya benzeri ürünlerde kolay kurulum sağlamaktadır. Kullanılacak alana göre fonksiyonları farklılık gösteren matkap çeşitlerinde, kullanılacak olan alanın malzemesi, kullanım şekli gibi etmenlere göre aynı zamanda beraberinde matkap aksesuarları da kullanılabilir. Bu aksesuarlar delmek veya vidalamak amaçlı kolaylık sağlayan çeşitli matkap uçları gibi geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bunun yanı sıra delme özelliği için keskin ve istenilen boyutlara uygun aksesuarlar bulunmaktadır. Bu delme özelliği için kesicilerin kalitesi de bir o kadar mühimdir. Yeniden bilenebilir matkap kesici aksesuarları keskinliğinden ötürü işlemi daha hızlı yapacağından dolayı daha az enerji harcar. Bunun yanı sıra vidalama işlemi için seçilen uçlarda manyetik özelliğe sahip bir uç seçmek vidayı matkap üzerinde tutabileceğinizden kullanım anlamında kolaylık sağlar. Matkapları her kullanımdan sonra talimatlara uygun şekilde sakladığınız taktirde uzun ömürlü bir kullanım elde edebilirsiniz.

Matkap ile Çok Amaçlı Kullanım

Günümüzde hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan matkaplar inşaat, mobilya gibi işler için oldukça kullanışlıdır. Matkabın kullanılacağı alanı belirlerken bakılması gereken en önemli özellik devir yani dönme hızıdır. Bu devir derecesine göre kullanım alanları belirlenmektedir. Örneğin 1200 devire sahip güçlü bir matkap ile bir tahtayı delmek istediğinizde matkap güçlü olduğundan ötürü tahtayı parçalayabilirsiniz. Ya da düşük bir devire sahip matkap ile metal bir zemini delmek istediğinizde matkap bir süre sonra bozulabilir hatta yanabilir. Bu açıdan matkap seçiminde kullanacağınız alana göre seçim yapmanız mühimdir. Bunun yanı sıra edineceğiniz matkap malzemeleri ile kullandığınız alana göre size pratiklik sağlayan aksesuarlar ile işlerinizi hızlıca halledebilirsiniz. Matkaplar genellikle delme ve vidalama gibi işler için kullanılmasının yanı sıra kesme işlemini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için bir daire şeklinde kesici özelliğe sahip bir aksesuar alıp matkap ucuna yerleştirebilir ve somunla sabitleyerek bir testere elde edebilirsiniz. Kullanacağınız alana göre dilediğiniz fonksiyon ve modeldeki matkaplara Kepez Yapı Market’ten temin edebilirsiniz.

Matkap Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Matkap elektrik veya şarj ile otomatik çalışan ve ağır bir el aleti olduğundan ötürü kullanım sırasında belli güvenlik önlemleri alınması mühimdir. Matkap ile deleceğiniz ahşap, beton, metal gibi alanlara uygulama yaparken her yüzey cinsi için farklı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Matkap uçları yüzeyin cinsine uygun olarak seçilmelidir. Aksi durumlarda işiniz yarım kalabilir ya da matkap ucu kırılabilir. Beton yüzeylerde delme işlemi yaparken temizlik açısından büyük problem oluşturmaması için yere bir bez veya gazete sermek işinizi işlem bittikten sonra kolay hale getirir. Tahta yüzeylerde matkap kullanılırken seçilen ucun yüzeye uygun olmasının dışında tahta yüzeyin cilalanmış olup olmaması da önemli bir noktadır. Cilalı bir tahta yüzey kaygan olacağından ötürü matkap ile delme işlemi sırasında yüzeyden kaymaması için sıkı tutmanızı sağlayan eldivenlerden yardım alabilirsiniz. Metal yüzeylerde matkap kullanırken matkabın uç kısmına terebentin sürmeniz delme işlemi sırasında problem yaşamayarak hızlıca işinizi halledebilirsiniz. Bunun yanı sıra kablolu matkap kullanıyorsanız elektrik çarpmalarından korunmak için kablolarda bir hasar olup olmadığını her işlem öncesinde kontrol etmeniz güvenliğiniz oldukça önemli bir noktadır. 

Matkap Modelleri ve Kullanım Alanları

Matkap modelleri kullanılan yüzeylere ve yapılacak işe göre farklılık gösteren fonksiyonlar içerir. Bunlardan bazıları şarjlı matkaplar, havalı matkaplar, elektrikli matkaplar, darbeli matkaplar, darbesiz matkaplar gibi birçok türde ve fonksiyondadır. Bunlardan biri olan şarjlı matkaplar akü enerjisi ile çalışan matkaplardır. Şarjlı matkaplar hem profesyonel kullanıma hem de ev işlerinde kullanmaya uygun fonksiyonlardadır. Şarjlı matkap seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta voltaj konusudur. Ne kadar yüksek bir voltaja sahipse bir o kadar güçlü bir matkaba sahip olursunuz. Bir diğer model olan darbeli matkap delme işlemi aşamasında uyguladığı çekiçleme özelliği ile en yüksek performansı gösteren matkaplardan biridir. Beton, demir gibi çok sert yüzeylerde geri tepme özelliği ile saniyeler içerisinde delme işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra darbeli matkaplarda dönerek delme fonksiyonu da bulunur. Bu fonksiyonu ile de pürüzsüz bir bitiş sağlar. Darbeli matkaplar beton ve demir gibi yüzeylerde başarılı bir işlem sağlarken, ahşap benzeri yüzeylerde kullanımı uygun değildir. Çekiçleme fonksiyonundan ötürü tahta türevi yüzeylerde yıpratarak iyi bir sonuç vermez.  

Matkap Seti ile Profesyonel Kurulum 

Evinize aldığınız herhangi bir ürünün montajını yapmak matkap kullanmadan oldukça zor bir hal alır. Bu sebepten mobilyalar için uygun bir matkap edinmeniz sizin için kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra işlev açısından ergonomik yapıya sahip matkaplar zor erişebileceğiniz vidalama kısımlarında kolay kullanım sağlar. Vidalama matkap bunlardan biridir. Akü ile çalışan bu matkap modelleri vidalama konusunda size büyük yardım sağlar. Özellikle uç seçiminde esneyebilen özelliğe sahip uçlar ile mobilyalarınızı hızlı bir şekilde montajlayabilirsiniz. Açılı, ayarlanabilir uç pozisyonlarına sahip olan bu modeller ile zor ulaşacağınız derindeki alanlara vidalama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ev işlerinde oldukça kullanışlı ve az yer kaplayan mini matkap modelleri de oldukça kullanışlıdır. Evde makine tamiri, lavabo tamiri gibi birçok küçük ama önemli detaylar için her an bir tamirci çağırma olanağı bulunmuyor. Bu sebepten edineceğiniz bir mini matkapla bu küçük ev tamir işlerini kolaylıkla halledebilirsiniz. Dilediğiniz model ve fonksiyondaki matkap ürünlerine Kepez Yapı Market’ten ulaşabilir ve temin edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR