1

Mum ve Mumluklar

Büyük bir icat olarak tanımlanan ve keşfedildiği ilk dönemlerde ışık kaynağı olarak evlerde kullanılan mumlar, günümüzde özellikle evlerde dekorasyon amacıyla kullanılan dekoratif mum çeşitleri, don yağı, parafin ya da benzeri hafif yanıcı madde türlerinden üretilmektedir. Bu maddelerin tümü elektrik enerjisi kadar güçlü aydınlatma yapamamaktadır. Fakat loş ortamın tutkunların severek kullandığı mumların elbette ki mumluklara ihtiyaç duymaktadır. Mumluk modelleri, mumların modelleri ve ebatlarına göre değişiklik göstermekle beraber üzerine işlenen detaylar ve motiflerle de öne çıkmaktadır. Her evin tarzını yansıtmasına yardımcı olan mumluk modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. 

Mum ve mumluk modelleri çoğunlukla dekoratif amaçlı evlerce bolca gördüğümüz dekorasyon modelleri arasındadır. Ortamın kasvetli havasını almasının yanı sıra loş bir aydınlık katmaktadır. Özellikle loş ışıkta ve sakin bir ortamda çalışma hevesi olanların tercih ettikleri mum modelleri, ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmektedir. İhtiyaçların temelinde ev dizaynı, evin ne tür mum modellerine uygun düşeceği ve mumların ebat ve boyutları etkili olmaktadır. 

Mum ve Mumluk Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Mum ve mumluk modelleri çoğunlukla dekoratif amaçlı kullanılan ve ortamı loş bir şekilde aydınlatan ışık kaynağıdır. Bu ışık kaynağı özellikle son dönemlerde dekoratif mum çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dekoratif mum çeşitleri alışıla gelmiş mum modellerinden biraz daha farklıdır. Daha farklı renk tonlarına sahip olmasının yanı sıra yumuşak kokusuyla da dikkatleri üzerine toplamaktadır. Burada dikkat edilmesi temel faktör bu denli çok sayıda bulunan mum ve mumluk seçimlerinde dikkat edilecek faktörlerdir. 

Mum ve mumluk seçimi yapılmadan önce evinizi tam olarak tanımanız gerekmektedir. Ev ile benzerlik gösterecek mum ve mumluk modellerine talep elbette ki daha fazladır. Evinizin dekoratif anlamda ihtiyaçları hususunda vermiş olduğunuz mum ve mumluk tercihleri her zaman daha sağlıklıdır. Özellikle mumluk seçimi yapmadan önce ne tür bir ev tipine sahip olduğunuz önemlidir. Evin tipi ve türü mumluk modellerinin de buna göre şekillenmesine yardımcı olmaktadır.

Geleneksel tarz ev: geleneksel tarz evlerde çoğunlukla koyu renk tonları hakim olmaktadır. Aynı zamanda zerafetin ve şıklığın evin her alanında hissetmeniz için özel tasarımlar bulunmaktadır. Bu gibi ağır motif işlemelerinin ve detayların bolca bulunduğu ortamlarda mumluk seçimi de önemlidir. Bu tür evlerde motifleri ve detaylarıyla ön plana çıkan ve isteğe bağlı olarak altın rengine boyanmış mumluk seçimi yapılmalıdır.

Modern tarz ev: modern tarz evlerde görülmeye alışık hale geldiğimiz sade ve düz renkler bulunmaktadır. Bu tür evlerde sadelik ve tekdüzelik ön plandadır. Detaylara boğulmadan yapılan bu evlerde teknoloji ön planda olmakla birlikte evin her köşesi oldukça şık tasarıma sahiptir. Bu tarz evlerde tercih edilen mumlukların da sade ve düz bir yapıda olması oldukça önemlidir. 

Mum ve mumluk seçimlerinde detaylara önem vermelisiniz. Özellikle son dönemde el işçiliğinin de artması beraberinde yeni dekoratif fikirlerin doğmasına zemin hazırlamıştır. Bu fikirler mumluk modellerine de kaymaktadır. Son dönemde üretilen birçok mumluk tasarımı farklı motif işlemeleri bulunan, kulpundan dış tasarımına kadar özel işçilik gerektirmektedir. Bu tür tasarımlarda çoğunlukla demir tercih edilmektedir. Çünkü demir ısındığında kızarır ve daha kolay bir şekilde şekil alabilmektedir. 

Aynı zamanda şekil verdikten sonra soğuduğunda da kolay kolay şeklini kaybetmez. Bunun yanı sıra maddi açıdan demir diğer maden kaynaklarına oranla daha uygundur. Elbette ki el işçiliğin bol miktarda ön planda olduğu mumluk ve mum fiyatları değişkenlik göstermektedir. Mumluk fiyatları detaylara ve motiflere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği gibi büyüklüğünde etkisi yadsınamaz bir gerçektir.

Yemek Masası Mum Önerileri

Loş ortamlarda yapılan aktiviteler ve yenilen yemeklerin daha keyif verdiği elbette ki deneyenlerin onayladığı bir gerçektir. Bu tür aydınlatmaların ön planda olduğu yemek sofralarında her daim rahat ve huzurlu bir ortam havası esmektedir. Aynı zamanda elektrik yardımıyla çalışan lambaların verdiği elektrik enerjisinden kendimizi bir nebze olsun uzaklaştırmalıyız. Bazı akşam yemeklerinde sofra başında kullanılan ve ortamı loş bir şekilde aydınlatan mumlar, elbette ki hoşunuza gidecektir. 

Yemek masasında kullanılan mum ve mumluk modelleri de özellikle özel günlerin vazgeçilmezidir. Bu tarz önemli ve özel günlerde mum seçimi yapmadan önce önerilere de dikkat etmekte fayda var. Yemek masası mum önerileri:

Yemek masasının enine ve boyu ile ortantılı mum modellerine yönelmelisiniz. Bu anlamda yemek masasının tüm noktalarını aydınlatmayan mum seçenekleri her zaman yarım kalmaktadır. Aynı zamanda yemek yeme kalitesinin düşmesine neden olacak faktörler arasındadır. Bu durumla eş olarak ihtiyaç duyulan mum ebatından daha yüksek ebatlarda seçim yapmak fazla aydınlatmalara sebebiyet vermektedir. Fazla aydınlatma istenilen loş ortamın ambiyansını bozacaktır. Yemek masası mum seçimlerinde istenilen özellikleri tam olarak karşılayacak modellere öncelik vermeniz daha doğru olacaktır.

Yemek masasının tüm noktalarına küçük ebatlı mumlar yerleştirebilir ya da ebat olarak büyük birkaç farklı mum yerleşimi yapabilirsiniz. Mum seçiminde yemek masasını kafanızda tasarlamanız ve vereceğiniz kararları da bu şekilde çeşitlendirmeniz daha doğru olacaktır. 

Yemek masasının hangi amaç doğrultusunda kurulduğu da oldukça önemlidir. İlişkilerde önemli günler için tertip edilen çoğu yemek masasında kalpli mumlar ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında resmi toplantı yemeklerinde ve aile yemeklerinde şık ve estetik duruşa sahip mum modelleri tercih edilmelidir. Bu yüzden yemek masasının hangi amaç için tertip edildiğine bağlı olarak mum seçimlerini yapabilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR