316,99 ₺ KDV Dahil
397,99 ₺ KDV Dahil
1

Panç

Delik açma testeresi için panç ürünleri büyük önem taşıyor. Mermer, seramik, alçıpan, demir gibi yüzeylerde istenildiği şekilde dairesel yapıda parçaların çıkarılmasını sağlayan delik açma testeresi için panç kullanılıyor. Esasında sıradan bir darbeli matkap olan alet, panç seti sayesinde delik açma işlemlerine kullanıma hazır hale geliyor. Farklı boyutlarda olan panç çeşitleri ile birlikte yüzeylerde istenilen delikler açılıyor. 

İşlevsel Delme İşlemlerini Sağlayan Panç Çeşitleri

Panç çeşitleri darbeli matkapları pratik şekilde delme testeresine çeviriyor. Ucu açık silindir şeklinde olan pançların açık uçlarında normal testerelerde olduğu gibi kesici dişler yer alıyor. Normal testerelere göre farklı yapıda olan pançlarda yüzeyde iz kalmaması için açılı dişler bulunur. Farklı boyutlarda ve derinlikte olan panç çeşitleri bu sayede açılacak olan deliğin boyut ve yüzeyin kalınlığına göre bulunabiliyor. İstenilen boyut ve ölçülerde işlemlerinizi yapabilmek adına farklı pançları kullanabilirsiniz. 

Pançlar arasında sabitleme somunu bulunan matkap uçları da farklı kullanımları karşılıyor. Bu türden delik açma aparatı sayesinde beton gibi yüzeylerde de kolay şekilde delik açma işlemleri yapılabilir. Delik açma testeresini kullanıma hazır hale getirmek için gerekli olan pançlar için açılmak istenen deliğin boyutuna göre seçim yapılmalıdır. Standart yapıda olan pancın matkap ucunu geçebilmesi adına orta kısımda yer alan delik kısmının yanında küçük soket yer almaktadır. Panç setlerinin içinde bulunan sabitleme levhalarının üzerinde yer alan iki dişin soket kısmına girmesi ile delik açma testeresinin ilk aşaması da hazır hale getirilmiş olmaktadır. Sabitleme levhası delik açma testeresine takılacak matkabın da somunu sıkabilmek amacıyla takılmaktadır. 

Delik açma testeresinin ağız kısmına panç takıldıktan sonra delik açılacak olan yüzeyde işlem yapılacak olan bölge merkezinin belirlenmesi gerekmektedir. Merkezin belirlenmesi işlemi kullanılan delik açma aparatı olan pancın çapının hesaplanması ile yapılır. Matkabın ucu yüzeyde belirlenmiş olan merkeze denk gelecek türde doksan derece açı ile panç yüzey için yerleştirilir.  Ardından ise kontrol edilerek cihaz çalıştırılır ve delme işlemi de başlamış olur. Cihazın çalıştırılması sonrasında yüzeyde istenen deliğin açılması ile yüzey levhasından çıkarılan dairesel parça pancın içinde kalmaktadır. 

Pancın silindirik kenar kısımlarında yer alan ve içinde kalan parçayı çıkarmaya yarayacak olan küçük deliklerden sivri cisim katılarak kalan parça ileri itilir. Parçanın düşmesi sonrasında ürün üzerinde kalmış olan parçacıklar ve tozlar da temizlenir. İşlem sonrasında delik açılmış olan pancın üzerinde bulunan parçacık ve toz kalıntıları da temiz bir işlem için temizlenir. Temizlik işlemi yapıldığında delik açılmış olan bölge kenarlarının pürüzsüz bir hal alması için delik açma testeresi deliğin içine sokulmaktadır. Deliğin iyi bir yapıya kavuşması için ileri geri hareketler ile pürüzler giderilinceye kadar da hareket devam etmektedir.

Panç Çeşitlerinin Yüzeylere Kullanımları

Panç seti çeşitleri arasından yüzeyde delik açılacak alanın boyutuna göre seçim yapabilirsiniz. Delinmek istenen yüzey farklı yapıda oldukça pancın kullanım ölçüleri de değişiklik göstermektedir. Normal duvar veya alçıpan yüzeyde delik açılmak isteniyorsa istenen delik ölçülerinde ürün seçilmelidir. Alçıpan yüzeyler yapıları gereği hassas ve yumuşak oldukları için ise çatlama gibi sorunlar yaratmaması için pancın kullanımında dikkatli olunmalıdır. Bu aşamada yüzeyin zarar görmemesi için matkap da devir esnasında yavaş şekilde kullanılmalıdır. Duvarların sıvasının zarar görmemesi için de aynı özen takip edilmelidir. 

Delinmek istenen yüzey sunta veya ahşap ise yine standart çeşitleri yeterli olacaktır. Kırılmaya müsait olan bu türden malzemelerin işlem sırasında herhangi bir büyük sorun oluşmaması için panç yapısı da önem taşır. Panç takılı matkap ucunun 90 derece açıyla yüzeye yerleştirilmesi durumunda işlem güvenli şekilde yapılacaktır. Sunta gibi çatlama yaratacak yüzeylerde çift taraflı kullanımı sorunsuz işlemlerinizi yapabilmeyi sağlar. 

Delmek istenilen yüzey cinsine göre tercih edilecek panç çeşitleri bu bakımdan da farklılık taşır. Ev içi kullanımlarda; alçıpan ve sunta gibi yüzeyleri delmek için standart setler yeterlidir. Granit, mermer veya seramik türünden yüzeyler için ise metal panç çeşitleri kullanılabilir. Bu yüzeyler kırılma veya çatlama gibi konularda hassas olmaları yüzünden kırılmaların yaşanmamaları adına metal panç setleri kullanımına uygundur. Bu sayede delme işlemleri esnasında yumuşak metalden yapılmış ve dişli kısımlarının da hafif olan, böylece delme sırasında kırılmaları önleyen setleri kullanabilirsiniz. Delme işlemleri delinen yüzeye zarara yol açmadan doğru panç setleri ile tamamlanmaktadır. 

İstenilen Delme İşlemleri Kepez Yapı Market Panç Setleri ile Mümkün Oluyor 

Delme işlemleri farklı yüzeylerde bile kolayca yapılması için sunulan panç sistemleri standart ve özel olarak üretilmiş ürünleri içeriyor. Master Bi-Metal Panç 111 Mm gibi ürünler mermer ve sunta gibi yüzeylerde hasarsız, güvenli ve sorunsuz işlem yapabilmeyi sağlıyor. Sds Beton Buat Açma Seti 50 Mm türünden ürünler ise beton gibi zorlayıcı olan yüzeylerin sorunsuzca delik açma işlemlerini tamamlıyor. 

Metal, beton gibi yüzeylerde delme işlemi sırasında pancın zarar görmemesi için dişli yapısının da çok sağlam olması gerekiyor. Bunun için özel olarak üretilen pançlarda dişli yapıları kancalı sisteme sahip oluyor. Bu sayede de dişlerin girinti kısımlarının yanında ufak ilave dişli kısımları yer alıyor. Böylece dişleri işlem sırasında dönerken zarar görmüyor ve istenilen deliğin de pürüzsüz şekilde açılmasını sağlıyor.

Birbirinden farklı ölçü ve yapıda olan panç setleri Kepez Yapı Market güvencesiyle panç fiyatları uygun rakamlarla sunuluyor. Hobi uğraşlarından ev tadilatına varıncaya kadar tüm yapı işlerinde kullanılacak olan pançlar malzeme kalitesi sayesinde de uzun ömürlü kullanım olanağı yaratıyor. Farklı boyut ve dişli yapısındaki pançlar arasından beklentilerinizi doğru karşılayacak olan ürünü seçerek işlemlerinizi hemen yapabilirsiniz.


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR