1 2 >

Aradığınız Ahşap Boya ve Vernik Kepez Yapı Market'te

 

Ahşap boya, hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda ahşap yüzeylerin korunması amacıyla kullanılır. Ahşabın güzel görünmesi adına üretilen farklı içeriklerde boya çeşitleri vardır. Ayrıca uzun yıllardır, ahşap boyamak kadınlar ve erkekler için sevilen hobi çeşitleri arasında yer alır. Bu tarz hobiler, günlük hayatın telaşından bir nebze de olsa uzaklaşıp kendinize vakit ayırma imkanı tanır. Bunun için de bazı malzemelere ihtiyaç duyarsınız. Kepez Yapı Market'te geniş renk ve marka skalasıyla aradığınız ahşap boya çeşidini oldukça kısa bir süre içerisinde kolayca bulabilirsiniz.

Ahşap Boya Çeşitleri ve Popüler Renk Seçenekleri

Ahşap boya markaları, son derece geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu sayede ihtiyacınız olan ürünü kolayca bulmanız mümkün olur. Üstelik satışa sunulmuş olan markaların büyük bir kısmı sektördeki kalitesini ispatlamayı başarmıştır. Bu sayede güven içerisinde tercih edebilirsiniz. Filli boya hem renk hem de çeşit itibariyle kişilerin beklentisini karşılar. Seçeneklerin büyük çoğunluğu vernikli bir yapıya sahiptir. Bu sayede boyama işlemini yaptıktan sonra tekrardan üzerine vernik işlemi yapmanıza gerek kalmaz. Filli boya markasına ait olan ürün seçenekleri, Ahşap olan yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş alkid bağlayıcı esaslı yapısıyla ön plana çıkar. Ayrıca yapı olarak hem şeffaf hem de parlak bir görünümdedir. Genel olarak dekoratif amaçlı tercih edilir. Özel pigmentleri sayesinde de güneşten gelen U.V. ışınlarına karşı dayanıklılık gösterir. Üstelik ahşabınızı da sudan korur. Genellikle ahşap bahçe mobilyalarında kullanılır. Su bazılı yapısıyla dikkat çeken Polisan boyalar, zaman içinde sararmamasının yanı sıra parlak görüntüsünü de uzun süre korumayı başarır. Polisan marka kapı boyası çeşitleri hem iç yüzeylerde hem de dış yüzeylerde kullanım için uygundur. İçeriğinde solvent olmaması ve suyla seyreltilmesi sayesinde kokusuz bir yapıya sahiptir. Üstelik insana ve çevreye de zarar vermez. Örtücülük seviyesinin yüksek olması dökülme, kabarma ya da çatlama gibi sorunların önüne geçer. Ayrıca çabuk kuruması ve kolayca sürülmesi sayesinde zamanla beraber işçilikten de tasarruf ettirir.
 

Ahşap Boya Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ahşap koruyucu boya seçimi yapmak büyük titizlik gerektirir. Çünkü ilk etapta yüzeyi neden korumak istediğinizden emin olmanız gerekir. Ahşap, farklı farklı amaçlara hitap ettiğinden dolayı malzeme seçimi de son derece zahmetlidir. Ürünlerin zemin üzerinde uygulanması durumunda mekanik darbelere ve aşırı derecede aşınma sorununa karşı dayanıklılık gösteren poliüretan esaslı malzemeler tercih edilmelidir. Eğer dış cephede kullanılmak isteniyorsa, güneş ve dış ortam şartlarına karşı dayanıklılık sergileyen, aynı zamanda hem esnek hem de nefes alan dış ortam boylarını tercih etmeniz önerilir. Ahşap boya seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da nasıl bir görüntü olmasını hayal ettiğinizdir. Ayrıca ahşabın cinsi ve kullanılacak malzeme olanakları gibi detaylar da önem arz eder. Genel olarak insanlar, öncesinde ahşabı ardından da görüntü ve rengi belirler. Fakat bu durum son derece yanlıştır. Asıl doğru olan bu durumun tam tersidir. Eğer ahşap malzemenizi beyaz renge boyamak istiyorsanız, az budaklı ve az reçineli bir türü seçmeniz gerekir.

Ahşap Koruma Yöntemleri

Ahşap boya çeşitlerini incelerken bir yandan bu ürünlerin geçmişiyle ilgili de bilgi edinebilirsiniz. Önceki dönemlere bakıldığı zaman ahşap malzemeler bugüne oranla çok daha uzun süre da yanmayı başarıyordu. Fakat günümüzde aynı durum söz konusu değildir. Bunun neden olduğunu kavrayabilmek için ise geçmiş dönem koşullarıyla günümüz koşulları arasında ufak çaplı bir kıyaslama yapmak gerekir. Geçmişte uygulanmış olan koruma yöntemlerine göz atıldığı zaman ahşabı korumak adına ıslanmaması ya da uzun bir süre ıslak kalmaması adına son derece titiz davranılmıştır. Ayrıca dayanıklılık oranı yüksek olan ağaçlar tercih edilmiştir. Günümüzde ise doğal ağaçların oldukça pahalı olması, inşaat yapılarının daha karmaşık bir hale gelmesi ya da evlerin içine su tesisatının girmesiyle beraber ahşaplar, eskisi gibi korunamamaktadır.

Ahşap Boya Hangi Yüzeylerde Kullanılır?

Ahşap boya çeşitleri, genel olarak ahşap yüzeylere renk değişikliği yapılmak istendiğinde, dekorasyon yapmak istendiğinde ya da bakım yapmak amacıyla tercih edilir. Kullanım alanları ve ürün çeşitleri son derece geniştir. Su bazlı özelliğe sahip olan akrilik boyalar, ahşap yüzeylerin tamamında kullanım için uygundur. Yağlı boya da ahşap boyası yaparken kullanılan seçenekler arasında yer alır. Yağlı boya kullanarak evinizdeki ya da iş yerinizdeki bir eşyayı rahatlıkla boyayabilirsiniz. Fakat bu tip ürünlerin kokusu diğer seçeneklere oranla daha ağırdır. Dolayısıyla evde bir süre koku kalma durumu söz konusu olabilir. Tek boya markasına ait olan boya seçeneklerini detaylı bir şekilde incelediğiniz zaman yağlı çeşitlere de denk gelmeniz mümkündür. Vernik çeşitleri de bu alanda sık sık ihtiyaç duyulan ürünler arasında yer alır. Ahşap vernik, ürünlere parlak bir görünüm vermek ve aynı zamanda korunmasını sağlamak amacıyla tercih edilir. Kurşun içermeyen silikonlu yat vernik çeşitleri, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak niteliktedir.

Ahşap Boya Uygulamak İçin Hangi Malzemelere Gerek Duyulur?

Bazen eşyalarınızı yenilemek için yeni bir ürün almanıza gerek kalmaz. Ahşap boya çeşitlerinden biriyle de bu sorunu halletmeniz mümkündür. Ayrıca sevdiğiniz kişilere el emeği hediyeler vermek için de bu ürünlerden faydalanabilirsiniz. Ahşap boyayı uygulamak için bazı malzemelere gerek duyulur. Bu malzemeler şu şekildedir;

  • Kum ya da köpük zımpara
  • Ahşap astarı
  • Ahşap boyası
  • Boya fırçası
  • Boya rulosu
  • Damlama ihtimaline karşın örtü
  • Maske bandı

Gerek malzemeleri ayarladıktan sonra kolay bir şekilde boyama işlemini yapmanız mümkündür. Kepez Yapı Market'te, ahşap boya çeşitlerinin tamamına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Aradığınız ürünü uygun fiyat aralıklarıyla satın alabilirsiniz.


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR