1

Nipel

Metal boru bağlantılarının yapılması nipel çeşitleri ile mümkün oluyor. Küçük boyutlarına rağmen tesisat döşemelerinin ana parçalarından sayılan nipel çeşitleri farklı ebat ve malzeme kaliteleri ile birlikte tesisat işlemlerinin sorunsuz tamamlanmasını sağlıyor.

Nipel Nedir, Niçin Kullanılır?

Nipel nedir sorusu tesisat döşemelerinin tamamlanması için önem taşıyor. Metal boru bağlantılarının oluşmasını sağlayan bağlantı elemanı olan nipel farklı alanlarda kullanıma uygundur. Kullanım yapılacak olan tesisat ve bağlantı borularının yapılarına göre farklı çeşitlerde bulunabilir. Bu kapsamda iki ağız dişli, tek taraflı dış dişli ve redüksiyon dişli olarak üretimi yapılmaktadır. Ürün çapı arttıkça uzunluğu da artış gösterir. Yaklaşık olarak uzunluğu 5 – 10 cm civarındadır. Bu değerler kullanılacak olan tesisattaki mevcut basınca göre seçilmektedir. Özellikle içindeki akışkan gaz veya sıvının tehlikeli olduğu sistemlerde çap detayları titizlikle seçilmelidir. 

Üretilmiş olduğu malzemeye göre farklılık taşıyan nipel uygulama yapılacak olan tesisatın yapısına göre de farklılık taşıyabilir. Nipelin üretiminde kullanılmış olan malzemeler de tercih edilecek tesisat özelliklerine göre değişkenlik taşır. Siyah ve galvaniz nipel, paslanmaz çelik, pirinç ve plastik türde olan çeşitler bulunmaktadır. Kullanım yerlerinin yanında tesisat borularının yapısal özelliklerine göre de değişken çeşitlere sahip olan nipeller ihtiyaçları doğru şekilde karşılamak için rahatlıkla bulunabilir.

Nipel Çeşitleri ve Kullanım Alanları Neler? 

Nipel çeşitleri kullanım alanına göre farklılık gösterir. Özellikle siyah ve sarı nipel sık tercih edilen çeşitlerdir. Renkleri sadece estetik detaylar olarak değil üretildikleri malzemeye göre belirlenmektedir. Bunun yanında sıvı tesisat sistemine herhangi bir sağlık veya hijyen sorunu da olmaması adına paslanmaz çelik veya galvaniz olanlar da sıklıkla tercih edilmektedir. Nipeller üretim ve kullanım türlerine göre;

  • Çift taraflı; iki tarafta da diş olan ve boruların orta kısmında kullanılan ürünlerdir.
  • Paslanmaz hex; her iki tarafta da dişli ortası anahtar ağızlı bağlantı parçası bulunur. Döküm yöntemi kullanılarak üretilir. Rekor ve vana gibi bağlantılar için sık tercih edilir.
  • Tek taraflı; Depo kazan gibi yerlerin çıkışında tercih edilir. Tek taraflı diş yapısına sahiptir.
  • Hortum uçlu; Dolum makinesi gibi sıvı akışının olacağı alanlarda kullanılır ve uç kısmı hortum takmak için uygundur.
  • Paslanmaz nipel; genel nipel özelliği olup korozyona karşı koruma olduğunu tanımlar.

 

Kullanım alanları olarak geniş çapta tercih olanaklarına sahiptir. Küçük veya büyük çapta olan hatlarda kullanım açısından uygundur. Küçük çapta olan sistemlerde çekvana, vana ve pislik tutucu gibi parçaların bağlantılarının sorunsuz olması adına tercih edilir. Beklentileri üst düzeyde karşılamaya yardımcı olan bu ürünler, tesisatın sorunsuz çalışabilmesi için doğru sonuçlar verir. Büyük çapta olan sistemlerde de yine doğru sonuçlar verir. Bu türden hatlarda ölçme enstrümanları, emniyet vanası ve vana bağlantılarının yapılmasında da kullanılır. 

Tesisat yapısının yanında farklı bağlantı alanlarında kurulumun tamamlanması için tercih edilir. Bu kapsamda doğalgaz tesisatı, bina tesisatı ve sınai boru hatlarının bağlantısının yapılması için vazgeçilmez eleman olarak görev yapar. Değişik çeşitlerde bulunan boru nipel ürünlerinin tercihi için de özelliklerinin göz önünde tutulması gerekir. 

Paslanmaz yapıda olanlar su, yağ ve gaz akışının sağlanması adına güvenlidir. Aynı zamanda korozyona karşı da yüksek dayanıklılık sağlar. Düşük basınç uygulamaları için de rahatlıkla kullanılabilir. Ana malzemesi çelik olduğu için çok uzun süreli kullanım olanaklarını da sunar. Bina tesisatında sık kullanılan malzemelerden olan bu ürünler soğuk ve sıcak su tesisatı için de uygundur. Su akışının şebekeden sağlanması veya kombi gibi ısıtma cihazlarından dağıtılması için farklı bağlantı veya vana seçenekleri için kullanılır. Doğalgaz bağlantıları için de temel göreve sahip olan ürünler tesisatın talep edilen noktaya ulaşabilmesi için özellik sunar. Ayrıca deprem gibi durumlara karşı da tesisatın parçalanmasının önüne geçerek ilave güvenlik önlemi sunarak sistemin dayanıklılığını arttırmaktadır. 

Farklı alanlarda kullanım sunduğu için tercih edilecek nipel çeşidinin doğru olarak belirlenmesi önemlidir. Farklı çaplarda olduğundan tesisatta sızıntı yapmaması için tesisat ölçüleri temel alınarak nipel tercih edilmelidir. Ürünlerin çapları büyüdükçe uzunlukları da buna bağlı olarak değişmektedir. Nipelin çap oranı artış gösterdikçe uzunluğunda da artış yaşanır, çap azaldıkça uzunluğu da azalmaktadır. Uygulanacak olan basınca ve tesisat borusunun çapına göre seçilmesi gereken nipel, doğru olarak seçildiğinde sorunsuz ve uzun ömürlü kullanım sunar.

Kepez Yapı Market Kaliteli ve Dayanıklı Nipel Çeşitleri

Kullanım açısının genişliği ile dayanıklı ve yüksek kaliteli olarak sunulan nipel çeşitleri beklentileri doğru şekilde karşılıyor. Sunulan ürünler arasından yapı işlemlerinde kullanılmak üzere doğru olan modeli rahatlıkla bulabilirsiniz. Ürünleri tercih ederken tesisat açısından sorun çıkarmaması için çap bilgilerinin göz önünde tutulmasına dikkat edilmelidir. Örneğin Galvaniz Nipel 3/4” ifadesi çap bilgisini belirtmektedir. Bunun yanında renk seçeneklerine de tesisatın asli renklerine göre karar verebilirsiniz. Siyah Nipel 2” gibi ürünler siyah tesisat sistemlerinde kullanım için uygundur.

Tercih edilecek çeşitleri çok geniş alanlarda kullanabilirsiniz. Bina tesisatında sık kullanılan malzemeler arasında olan nipel bina iç ve dışında kullanılabilir. Su ve doğalgaz tesisatında bağlantı kurmak, vana ayarları yapmak veya tahliye sistemleri için nipel kullanımı uygundur. Sık olarak tercih edilen çift taraflı nipeldir çünkü iki taraftan da kolayca bağlantı noktası oluşturmayı sağlar. Borudan imal edilen bu ürünlerin belirgin özelliği her iki tarafında da diş bulunmasıdır. Kesilmiş boru parçasının orta kısmında belirgin düzlük oluşacak şekilde iki kısmına da diş açılması ile üretilmiştir. Aynı görevde ve aynı yerlerde kullanımı ile tesisatın sık kullanılan parçaları arasında yer almaktadır. 

Sunulan geniş nipel çeşitleri sayesinde aradığınız modeli kolayca bulabilir ve tesisat işlemlerinizi hemen tamamlayabilirsiniz!


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR