Katlanır Kapılar

Akordiyona benzemesi nedeniyle akardiyon kapı olarak adlandırılan katlanır kapılar kullanıldıkları alanları çok daha kullanışlı hale getiren modern tasarımlardır. Son yıllarda farklı alanlarda sıkça kullanılan katlanılan kapılar hem alanları bölmek hem de dekoratif amaçlı olarak kullanılır. Ev ve iş yerleri başta olmak üzere geniş kullanım alanına sahip olan bu kapılar normal kapılar gibi dayanıklı ve yalıtım özelliklerine sahiptir. Kullanım amacına göre farklı malzemelerden üretilmiş çeşitleri mevcuttur. Yer tutmadığı için genellikle dar alanlarda tercih edilmektedir. Ancak geniş alanlarda da birden fazla bölme oluşturmak amacıyla da kullanılabilir. Yelpaze gibi katlanarak kapandığı için akardiyona benzemektedir. Kullanıldıkları alanlarda fazla yer kaplamaz. Günümüzde en fazla MDF katlanır kapılar sıkça tercih edilmektedir. Ancak açık ya da kapalı alanlar, geniş ve dar alanlar ile nemli ortamlara göre farklı malzemelerden yapılan kapılar da tercih edilebilir. Ahşap, PVC ve camekanlı olan katlanır kapı modelleri vardır. Dar alanları kullanışlı hale getiren katlanır kapılar aynı zamanda oda içerisinde özel bölmeler yaratabilme imkanı tanıyor. Hemen her alana kolayca uyum sağlayarak monte edilebilen geom katlanır kapı modern ve şık bir duruşa sahiptir. Ev ve iş yerlerinde modern bir görünüm sağlar. İş yerlerinde kullanılarak ya da farklı alanlar değerlendirilerek ofis ortamı oluşturulabilir. Evlerde dar ve kullanışsız alanların değerlendirilmesine olanak tanır. Katlanır kapılar yelpaze gibi duvar içine tasarlanan bölmelere doğru katlanabilir. Oldukça estetik bir görünüm sağladığından dekoratif amaçlı olarak da tercih edilebilir. 

Katlanır Kapıların Kullanım Alanları

Evlerde oda, mutfak, koridor, banyo, kiler, balkon, garaj, depo gibi alanların yanı sıra dolap kapağı olarak da kullanılabilir. İş yerleri, hastaneler, restoranlar, terapi ve spor salonları gibi ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilir. Akordeon kapılar istenilen ölçülere kolayca getirilebilir. Bu nedenle farklı ölçülere sahip tüm kapı alanlarına monte edilebilir. Kapıların alt ve yan köşelerinden kesilerek istenilen ölçülere ayarlanabilir olması büyük kolaylık sağlar. Dar mutfakları salon ile birleştirebilme fırsatı sunan katlanır kapılar aynı zamanda mutfaklarda kiler için alan oluşturabilmenize yardımcı olur. Banyolarda ise su ve neme dayanıklı olan PVC katlanır kapı modelleri tercih edilebilir. Ayrıca katlanır kapı ile yatak odalarını bölerek giyinme odası için ekstra bir alan oluşturabilirsiniz. Bina içlerinde koridor ya da depo gibi kullanılmayan alanları değerlendirmek için kullanılabilir. Geniş alanları bölerek eşyalarınızı koyabileceğiniz bir ortam da oluşturabilirsiniz. Genellikle müstakil evlerde bulunan garaj kapılarında tercih edilebilir. Balkon ve terasları bölerek oturma alanları yaratılabilir. Her türlü yaratıcı fikirler için ideal bir üründür. Alanları çok daha kullanışlı hale getirir. Ferah ve modern bir görünüm oluşturan bu kapılarda farklı renk ve model seçenekleri mevcut. Yana ya da yukarıya doğru katlanabilen çeşitleri vardır. Kapılar içe ya da dışarıya doğru açılmadığı için giriş çıkışı zorlaştırmaz. Özel alanlarınız için kilitlenebilir kapıları da tercih edebilirsiniz. 

Akordiyon Katlanır Kapı Modelleri

Kullanım alanına ve kişisel isteklere göre farklı malzemelerden yapılmış birçok katlanır kapı modelleri piyasada bulabilirsiniz. Duvar içine bir bölme oluşturularak monte edilen bu kapılar açılmak istendiğinde bu bölme içine katlanıp toplanır. İnce yapılı olanlar bir paravan görevi görürken daha sert ve dayanıklı malzemelerden üretilen kapılar ise kullanıcılara güvenli bir ortam sunar. Kapının modeline göre kapı kolu ve menteşe gibi teknik parçalar kullanılabilir. Katlanır kapılar evlerde salon ve misafir odalarını, mutfak ve salonu, mutfak ve kileri birbirinden ayırabilme fırsatı sunar. Mutfaklarda kullanıldığında farklı yüzeylere yerleştirilebilir. Ahşap, fayans, metal ya da beton gibi yüzeylere montajı yapılabilir. Sağlam duruşa sahip olan bu kapıları sert darbelere karşı korumak gereklidir. Temizliği oldukça kolay olan katlanır kapılarda sürgülü olan modeller de bulunmaktadır. İsteğe göre kilitli olanları tercih ederek eşyalarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Özellikle ısıtma sorunu yapan geniş evlerde odaları birbirinden ayırır. Günümüzde en fazla ahşap ve plastik katlanır kapılar tercih edilse de diğer kapı modellerini de farklı alanlarda görmek mümkün. Piyasada bulunan akordiyon kapı modelleri şunlardır;

 • Cam akordiyon kapılar
 • Deri tasarımlı katlanır kapılar
 • Ofis tipi kapılar
 • Garaj kapısına uygun kapılar
 • Suya dayanıklı PVC katlanır kapılar
 • MDV kapılar
 • Plastik katlanır kapılar
 • Ahşap akordiyon kapılar

Farklı renk seçenekleri ile dikkat çeken katlanır kapılar kullanım kolaylığı sunar. Ahşap modeller ise, dekoratif olarak estetik bir görünüm sağlaması açısından tercih sebebidir. Ahşap katlanır kapılarda farklı renk seçeneklerini bulabilirsiniz. Koyu ve açık kahve tonlarında; kayın, meşe ve ceviz ağacından yapılmış kapıları seçebilirsiniz. Dekoratif amaçlı olan ahşap kapılarda, kabartmalı modeller ile ortama ayrı bir hava katabilirsiniz.

Katlanır Kapıların Avantajları ve Dezavantajları

İstenilen ölçülerde sipariş verilerek hazırlanabileceği gibi standart ölçülerde hazır kapı modelleri mevcuttur. Genel olarak yükseklik 203 cm, genişlik 82 cm ve kasa ölçüsü 5 cm olan katlanır kapılar ayarlanabilir özelliğe sahiptir. İstenilen yere kolayca monte edilebilir. Demonte şeklinde de satın alarak kendiniz kolayca duvara takabilirsiniz. Herkesin severek kullanabileceği katlanan kapıların avantajları ve dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Katlanır Kapıların Avantajları

 • Kullanımı pratiktir. Temizliği kolaydır. 
 • Fazla yer kaplamaz.
 • Kullanılmayan alanların değerlendirilmesine imkan tanır.
 • Katlanır kapı fiyatları oldukça ekonomiktir. 
 • Kolayca montajı yapılabilir.
 • Farklı renk ve model seçenekleri vardır. 
 • Kullanıldıkları yere modern bir görünüm sağlar.

Katlanır Kapıların Dezavantajları

 • Standart kapı modellerine göre ses ve ısı yalıtımını daha az sağlar.
 • Cereyan yapan alanlarda kullanılmamalıdır. 
 • Sert darbe almamasına özen gösterilmelidir. 

Oldukça dayanıklı ve uzun yıllar deforme olmadan kullanabileceğiniz Geom katlanır kapı modelleri sunan kepezyapimarket.com firması sayesinde bu kapılar uzun ömürlüdür. Sizlere oldukça ekonomik fiyatlarla ürün seçenekleri sağlar. Firmanın sitesinde yer alan, katlanır kapı satın al butonunu tıklayarak istediğiniz ürünü kolayca temin edebilirsiniz. Şık duruşu ve kullanım kolaylığı ile sizlere özel alanlar yaratan katlanır kapıları yıllarca severek kullanabilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR